systemd 239
Bola oznámená nová verzia spávcu systému a služieb systemd 239. Kompletný zoznam zmien nájdete v oznámení k vydaniu.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola oznámená nová verzia spávcu systému a služieb systemd 239. Kompletný zoznam zmien nájdete v oznámení k vydaniu.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
bedna kde si ?
Mrkni na ten changelog a zasmej sa sám, alebo poplač.
http://without-systemd.org/wiki/index.php/List_of_articles_critical_of_systemd
a nech mi niekto hovori o uzitocnosti. Robi sa z toho dalsi Windows
Žeby taktika divide et impera? Inak ten link je sila, fakt
No neviem, práve, že mne väčšina z tých vecí v linku pripadá dosť tendenčne napísaná. Ako príklad zoberiem napr. tento článok. Autor sa snaží vykresliť ako je každý typ služby pod systemd zlý. V skutočnosti sú simple služby určené pre služby bez závislostí, takže nie je až tak dôležité, či už naštartovala, alebo nie. Forking je broken by design (to je vec, ktorú mal riešiť správca služieb od začiatku a nie hodiť problém na hlavu programátorom). Problém s identifikáciou, či služba beží, alebo nie má hŕba shell skriptov rovnako ako systemd (preto sa do hŕby shell skriptov dáva pevný sleep, alebo pooling). DBus - tieto služby mi pod systemd fungujú perfektne, ale pod klasickou hŕbou skriptov nedokážem ani reštartovať thermald (vždy musím urobiť stop, počkať pár sekúnd a urobiť start).
Najkrajšie riešenie je notify (mám jeden server na ktorom mám veľa notify služieb, ktoré sú aktivované socketom a deaktivované pri nečinnosti, uzavreté do cgroups keďže je to zdieľaný hosting). Kedysi som pod sysvinit používal aj tento typ služieb, ale keď som niečo nakonfiguroval musel som reštartovať celý server namiesto jednej služby (teoreticky sa to dalo aj inak, ale musel som pokillovať služby ručne lebo debian na to nebol schopný napísať funkčný skript a presvedčiť sysvinit, že vážne nebežia a vážne tie PID už patria iným procesom a modliť sa, že to naštartuje, ale reštart servera a čakanie 10 minút vyšlo časovo výhodnejšie).
ako na niektorych (2 notebookoch) systemd mam.
nemam s nimi problem pokial nechcem cosi specificke, ako napriklad prepojit mixxx s mixtrackpro2 cez usb. vtedy je problem s pulseaudio, bud ju treba restartovat (lepsi pripad) alebo mi ide na mono a robil to aj na desktope (5.1 SB Audigy 2) iba 1 kanal a to vzdy front right
robi to aj na M-Audio Audiophile 2496 (AMD Athlon 7750BE + 8GB DDR2, 256GB SSD Intel, M-Audio Audiophile 2496, nVidia GF210)
riesilo sa to aj vo forach, proste restart pulseaudio pomoze 8/10
nuz cim viac tym horsie. Este ze tu je devuan