systemd 239
Bola oznámená nová verzia spávcu systému a služieb systemd 239. Kompletný zoznam zmien nájdete v oznámení k vydaniu.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola oznámená nová verzia spávcu systému a služieb systemd 239. Kompletný zoznam zmien nájdete v oznámení k vydaniu.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Po Ubuntu LTS je dostupný už aj Ubuntu Preview pre WSL (Windows Subsystem for Linux) v Microsoft App store.
Zdroj: ubuntu.com
Bola vydaná verzia 1.6.0 hudobného prehrávača Qmmp, ktorého rozhranie vychádza z XMPP, alebo Winampu. Nová verzia medzi inými novinkami podporuje extrakciu textu skladby z id3v2 tagov.
Zdroj: qmmp.ylsoftware.com
Po roku od vydania verzie 1.1 grafického editoru Inkscape vychádza verzia 1.2. V novej verzii nájdeme medzi inými novinkami napríklad redizajnovaný dialóg exportu s možnosťou exportovať viacej objektov súčasne, import SVG z online zdrojov (napríklad OpenClipart), alebo obtekanie textu okolo objektov. Podrobný zoznam noviniek s množstvom animácií je v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: inkscape.org
Unixový shell ZSH bol vydaný vo verzii 5.9. Zoznam nekompatibilných zmien a vylepšení je zverejnený v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: zsh.sourceforge.io
Bola vydaná verzia 1.38 správcu pripojenia NetworkManager. Novinkou v tejto verzii je napríklad podpora automatického výberu voľného kanálu pre WiFi. Podrobnejší zoznam zoznam je zverejnený v blogu.
Zdroj: networkmanager.dev
Knižnica OpenJPEG 2.5 pridáva podporu dekódovania "High Throughput JPEG 2000 Decoding" blokov, čo je systém kódovania zameraný na optimalizáciu výkonu pri minimálnom znížení kvality. Dekódovanie je v priemere 10x rýchlejšie pre strednú kompresiu, alebo 30x rýchlejšie pre bezstratovú kompresiu. V tejto verzii nájdeme aj ďalšie novinky a opravy. Podrobný zoznam je v changelogu.
Zdroj: github.com
POSIX kompatibilná implementácia AWK v programovacom jazyku go podporuje natívne formát súboru CSV a TSV. Na novú funkcionalitu upozzornil Ben Hoyt.
Zdroj: benhoyt.com
Bol vydaný Open 3D Engine vo verzii 22.05. Základom tohto herného enginu je Amazon Lumberyard. Open 3D Engine je šírený pod licenciou Apache 2.0.
Zdroj: phoronix.com
Spoločnosť Google vydala verziu 3 multiplatformového grafického frameworku Flutter. Podpora Linuxu a Mac OS bola v tejto verzii vylepšená a je považovaná za stabilnú. Podrobnejší zoznam zmien je zverejnený v samostatnom článku.
Zdroj: medium.com
Spoločnosť NVIDIA vydala linuxový ovládač pre grafické karty rady Turing a vyššie ako open source pod duálnou licenciou MIT / GPL. NVIDIA naďalej dodáva userspace časť (knižnice OpenGL / Vulkan / OpenCL / CUDA) ako uzavretý softvér.
Zdroj: github.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
bedna kde si ?
Mrkni na ten changelog a zasmej sa sám, alebo poplač.
http://without-systemd.org/wiki/index.php/List_of_articles_critical_of_systemd
a nech mi niekto hovori o uzitocnosti. Robi sa z toho dalsi Windows
Žeby taktika divide et impera? Inak ten link je sila, fakt
No neviem, práve, že mne väčšina z tých vecí v linku pripadá dosť tendenčne napísaná. Ako príklad zoberiem napr. tento článok. Autor sa snaží vykresliť ako je každý typ služby pod systemd zlý. V skutočnosti sú simple služby určené pre služby bez závislostí, takže nie je až tak dôležité, či už naštartovala, alebo nie. Forking je broken by design (to je vec, ktorú mal riešiť správca služieb od začiatku a nie hodiť problém na hlavu programátorom). Problém s identifikáciou, či služba beží, alebo nie má hŕba shell skriptov rovnako ako systemd (preto sa do hŕby shell skriptov dáva pevný sleep, alebo pooling). DBus - tieto služby mi pod systemd fungujú perfektne, ale pod klasickou hŕbou skriptov nedokážem ani reštartovať thermald (vždy musím urobiť stop, počkať pár sekúnd a urobiť start).
Najkrajšie riešenie je notify (mám jeden server na ktorom mám veľa notify služieb, ktoré sú aktivované socketom a deaktivované pri nečinnosti, uzavreté do cgroups keďže je to zdieľaný hosting). Kedysi som pod sysvinit používal aj tento typ služieb, ale keď som niečo nakonfiguroval musel som reštartovať celý server namiesto jednej služby (teoreticky sa to dalo aj inak, ale musel som pokillovať služby ručne lebo debian na to nebol schopný napísať funkčný skript a presvedčiť sysvinit, že vážne nebežia a vážne tie PID už patria iným procesom a modliť sa, že to naštartuje, ale reštart servera a čakanie 10 minút vyšlo časovo výhodnejšie).
ako na niektorych (2 notebookoch) systemd mam.
nemam s nimi problem pokial nechcem cosi specificke, ako napriklad prepojit mixxx s mixtrackpro2 cez usb. vtedy je problem s pulseaudio, bud ju treba restartovat (lepsi pripad) alebo mi ide na mono a robil to aj na desktope (5.1 SB Audigy 2) iba 1 kanal a to vzdy front right
robi to aj na M-Audio Audiophile 2496 (AMD Athlon 7750BE + 8GB DDR2, 256GB SSD Intel, M-Audio Audiophile 2496, nVidia GF210)
riesilo sa to aj vo forach, proste restart pulseaudio pomoze 8/10
nuz cim viac tym horsie. Este ze tu je devuan