UbuntuOne bude portované na Microsoft Windows
UbuntuOne bude portované na Microsoft Windows. Oznámil to UbuntuOne team a tento port prezentuje na výročnej februárovej konferencii PyCon 2010 v Atlante.
UbuntuOne bude portované na Microsoft Windows. Oznámil to UbuntuOne team a tento port prezentuje na výročnej februárovej konferencii PyCon 2010 v Atlante.
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Vo vyvíjanej verzii Ubuntu 22.10 bol nahradený zvukový server PulseAudio multimediálnym frameworkom PipeWire.
Zdroj: phoronix.com
Implementácia Markdownu na Githube od teraz podporuje rendering matematických výrazov v LaTeX syntaxe.
Zdroj: github.blog
Protokol PSP vyvinutý spoločnosťou Google a používaný pre offloading šifrovania na krytpografickom hardvéri v dátových centrách bol uvoľnený ako open source pod licenciou Apache 2.0. Zdrojové kódy sú zverejnené na githube.
Zdroj: cloud.google.com
Modulárny laptop Framework dostal upgrade v podobe procesorov Intel Alder Lake (12 generácia). Okrem toho bola predstavená rozširujúca ethernet karta s rýchlosťou 2.5Gbit.
Zdroj: frame.work
Matt Bell urobil malý experiment, keď medzi skutočné podmorské fotografie pridal obrázky generované modelom DALL-E 2. Z experimentu vyplýva, že ľudia nevedia na prvý pohľad rozpoznať, ktoré obrázky boli generované. Zároveň je nutné dodať, že podmorský svet je pre väčšinu ľudí dostatočne cudzí na to, aby nepoznali, čo môže byť reálne. K modelu DALL-E 2 existuje aj open source implementácia využívajúca Pytorch.
Zdroj: mattbell.us
Jazyk Erlang vychádza spolu s telekomunikačnou platformou OTP vo verzii 25. Podrobný zoznam zmien je dostupný v readme k verzii 25.
Zdroj: elrang.org
AMD predstavila štartovaciu sadu KR260 obsahujúcu Xilinx Kria K26 SoM vyviinutý pre robotiku, strojové videnie a priemyselné riadenie, pričom používa Ubuntu 22.04 LTS. Sada obsahuje 4GB DDR4 pamäte, 512Mbit QSPI flash, 4 gigabitové ethernet porty, SFP+ konektor s podporou 10GE a DisplayPort 1.2a. Sada je dostupná na stránke xilinx.com za cenu $349.
Zdroj: amd.com
Jason Donenfeld, jeden z vedúcich vývojárov WireGuardu upozornil na bezpečnostnú chybu VirtualBoxu, ktorá umožňuje získať prístup k dátam hosťovského operačného systému pri použití SIMD inštrukcií v oblsuhe prerušenia.
Zdroj: twitter.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Vysvetli mi prosim ta:
1.) Ako ma v ubuntu bezny uzivatel prava roota? V ubuntu ma iba prvy uzivatel automaticky nastavene sudo. Je to to iste, ako ked si ty nainstalujes archlinux a pamatas si heslo na roota a pouzijes su. Ak vytvoris dalsieho uzivatela v ubuntu, tak on uz nevie vykonavat administratorske aktivity cez sudo (ak mu to nepovolis). Tak ako v archu.
2.) Ako sa "Cannonical pcha do riti Microsoftu"? Cannonical poskytuje sluzbu a je celkom logicke (a je to aj v prospech uzivatelov linuxu, ktori danu sluzbu pouzivaju), aby ta sluzba fungovala aj pod inymi operacnymi systemami? Taketo multiplatformne sluzby uz existuju, a ak chcu presadit ubuntu one, tak nemaju na vyber.
3.) CO ti vadi na tom, ze linux zacina pouzivat viac ludi (toto je moj dohad)?
Mna neserie to, ze linux pouziva vela ludi.. mna serie to , ze iste distribucie linuxu sa chcu co najviac podobat windowsu, na to aby ho pouzivalo co najviac ludi.. Co je imho smiesne. Linux by mal mat nadalej svoje caro cisteho systemu v ktorom je poriadok, nie eye candy klikatko pri ktorom budu 2/3 kliknuti zle ( hej aj to sa v ubuntu da.. kliknut niekam zle .. )
Inak, mas celkom zaujimavy popis :
Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
Ak by linux nepouzivali ludia ktori vedia aspon nieco o pocitacoch ( aspon nieco ! ), a ty im poslal mail typu "posielam ti prilohu, uloz si to do tvojej domovskej zlozky a spusti to :) urcite budes prekvapena tym co som vymyslel :)" od nixxxi68@qwe.sk tak ver tomu ze to spravia.. A prave tu ide o to klik klik klik. Tym ze naucis ludi v linuxe klikat na vsetko co ti vybehne nastava tu ten isty problem ako pri windowse - pocitacu skodi sam uzivatel, samotny skodlivy kod tu hraje velmi malu ulohu..
Dufam ze ma budes brat za slovo a budes voci mne vytahovat "klikanie" , ci ja neklikam a ci sa pohybujem len po TTY. Odpovedam ti priam teraz - klikam, ale svoj system poznam..
Ak uzivatel chce pracovat s OS, mal by ho aspon kusok poznat. Preto niektore firmy robia skolenia, rozne certifikaty a pod.
Je to uz len tvoja vec, ako nalozis s OS. Ubuntu sa snazi, aby si nemusel poznat OS uplne do hlbky a vystacil si so zakladnymi znalostami. Vzdy by si si mal precitat navod, kym nieco pouzivas. (nie kazdy to robi)
Sudo v Ubuntu ma ulahcit pracu. Ak je pouzivane rozumne, nevidim problem v bezpecnosti. Musis sa tak isto autorizovat (ak si si vsimol, nove OS od MS zacali tiez touto cestou ist).
Vsetko ma svoj vyvoj. Ak by sa islo "neklikackovou" ycestou, dostali by sme sa ku Altairu, alebo do jaskyne. To,ze tebe nieco vyhovuje nemusi vyhovovat kazdemu...
Linuxove distribucie sa nesnazia co najviac podobat windowsu (okrem ineho, eye candy prostredia (compiz, etc) tu boli skor ako vo windose). Napriklad Mac OS sa neznazi podobat windowsu a tam vsetko ide vyklikat. A je to velmi dobre. Cim viac uzivatelov, tym vacsi zaujem vyvojarov, tym viac prace na linuxe a tym viac pouzitelnejsi system, tym viac aplikacii pre linux. A navyse. Teraz mozes nainstalovat linux rodicom, priatelke, a komukolvek, oni ho budu vediet pouzivat, budu s nim spokojny a ty s tym budes mat ovela menej roboty ako s windowsom. Ale keby linux nebol taky klikavy, tak to spravit nemozes...
Mic conservador siempre ;-)
Ak, to s tym klikanim som asi nepochopil co si myslel tou odpovedou (alebo skor prvy post). Ale to ma az tak nezaujima. Hlavne ma zaujimaju tvoje odpovede na otazku 1 a 2, lebo vo sovjom povednom poste si podla mna nemal ohladom tychto veci pravdu (alebo mi to prosim vysvetli, laebo tak). Ide mi o to, ze kopa ludi sa hrdi tym, ako je sudo v ubuntu nebezpecne. Alebo si obvinil cannonical, ze sa pcha niekam microsoftu. Pouzivas ostre slova a odmietas ich vysvetlit?
... vlastne nie, odkedy mame policykit a podobne automaticke sracky, aj bezny user dokaze vypnut komp prihlasenemu root-ovi bez varovania ... toto sme chceli, ...aci?
- Ide o to, ze ubuntu uplne zatratilo na to, co je v linuxovych systemoch uz veky vekov. A to je root. Ved po zakladnej instalacii ani nie je rootove heslo zname.. Musis sa prihlasit cez sudo su na roota a tam si rootovskeho heslo zmenit. Dalsia vec je to, ze jedno heslo nie su dve hesla. Zatial co bezny uzivatel pouziva hesla ako mississippi a pod. ( verim tomu ze v anglickom slovniku hesiel na testovatnie pri brute force utoku by sa zhoda nasla na 90% ) root by mal mat heslo obsahujuce aspon nejake specialne znaky a pod. napr. john@h0me@uid0! alebo nieco podobne.. Sudo je na urcitu aktivitu dobra vec.. Ale nechapem preco za pomoci suda davat beznemu uzivatelovi absolutnu kontrolu nad systemom. To ze dalsi uzivatelia uz nemaju prava roota je snad predpokladatelne a zjavne. Nevidim vsak naozaj dovod davat beznemu uzivatelovi prava roota, uz len z toho principu ze root ma ostat root - niekto kto aspon trosku tomu systemu rozumie ( napr. doma otec ktory pracuje s pocitacmi, popr. sused ktory sa mi o pocitac stara, updatuje ho a pod. - samozrejme v pripade potreby by bolo heslo na roota aj inym uzivatelom zname) a bezni uzivatelia by mali byt bezni uzivatelia a podla toho sa aj spravat.. Ide o to ze bezni uzivatelia domaceho / kancelarskeho pc nemaju co zasahovat do systemu s pravami roota. Sudo je v tomto pripade dobre, pri nastaveni systemu tak, aby napr. mohol nejaky uctovnik restartovat server kde sa nachadzaju data s jeho robotou a potrebuje ho restartovat aby sa zaviedli nejake zmeny.. Alebo co. Alebo aby mohla sekretarka a manazeri tlacit, ale aby nemohla tlacit pomocnicka sekretarky ktora by tlaciaren mohla zneuzit v chvilu nepozornosti a tlacit si veci do skoly.. A pod. Ale o tom su uz uzivatelske skupiny, to uz som trosku odbocil.. Hlavna je ta nazorna ukazka.
2.) Ako sa "Cannonical pcha do riti Microsoftu"? Cannonical poskytuje sluzbu a je celkom logicke (a je to aj v prospech uzivatelov linuxu, ktori danu sluzbu pouzivaju), aby ta sluzba fungovala aj pod inymi operacnymi systemami? Taketo multiplatformne sluzby uz existuju, a ak chcu presadit ubuntu one, tak nemaju na vyber.
Jednoducho sa mi zda, ze canonical zmenil taktiku boja na "ked ich nemozes porazit, pridaj sa k nim". Nehodlam nic dokazovat faktami, ani konkretnymi clankami. Je to moj usudok z toho, co si obcas precitam v spravickach alebo niekde inde a to ja nemienim hladat.
Zdravy rozum mi nedovoli dalej viest tuto diskusiu, zijeme v demokratickej krajine, som liberal.. Nikoho nebudem obmedzovat a mojimi nazormi zasahovat do tych jeho a presviedcat ho o niecom s cim nesuhlasi. Dovolim si teda pouzit pravo stiahnut sa z diskusie.
Vdaka
P.S.: Ak s niekym nesuhlasis a vyjadris svoj nazor,nie je to vobec jeho obmedzovanie.
a roota s inym heslom pre zasadnejsie veci - napr. pridavanie repozitarov, konfiguracia sudoerov, zmazanie /, veci okolo jadra, security a pod.