UbuntuQT
Zaujímate sa o spojenie Ubuntu a prostredia LXQT? UbuntuQT kombinuje QT aplikácie, známe z KDE, a odľahčené prostredie podobné LXDE. Je tak prirodzeným konkurentom Lubuntu i Kubuntu.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Zaujímate sa o spojenie Ubuntu a prostredia LXQT? UbuntuQT kombinuje QT aplikácie, známe z KDE, a odľahčené prostredie podobné LXDE. Je tak prirodzeným konkurentom Lubuntu i Kubuntu.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Podľa tohto by to mohol byť Kolumbijčan.
.
fixni mu to a posli mu pull request...
To je dobrá správa, keďže ja som priaznivcom LXQT a momentálne ho používam s Manjarom. LXQT je vlastne port LXDE z GTK knižníc na QT knižnice a časť programov je použitých z projektu Razor-QT. Len je škoda, že to nie je oficiálne iso ale iba customer verzia, to znamená, že tam môže byť veľa problémov, keďže to nie je až tak testované pred vypustením. Podobné problémy bývajú aj na customer (neoficiálnych) verziách Manjara.
To ISO nepotrebuješ. Inštalácia je podľa popisu jednoduchá. Pre (L)Ubuntu:
https://wiki.ubuntu.com/Lubuntu/LXQt
Zo zvedavosti som si to skúsil podľa toho návodu (ubuntu netinstall + lxqt balíky) ale nepodarilo sa stiahnut všetky. aj som zmenil zrkadlo a výsledok bol flop. Zrejme je to ešte vo vývoji. BTW - Lubuntu slubuje prechod z LXDE na LXQt "soon" už dobé dva roky :)
Mne to vyšlo (AMD64) s problémami:
Na prvý pohľad sa to zdá ako 50% rozdiel medzi Lubuntu a Xubuntu, ale tých 100M RAM už v dnešnej dobe zaváži len pri stroji ktorý nie je vhodný ani na prečítanie internetových novín. Samotné LXDE je žiaľ OUT, LXQT ešte nie je BFU friendly. Ale XFCE je stabilné a rokmi preverené.
Takže LXQT má pred sebou dlhú cestu, veľmi dlhú. Ten názor však nemám kôli použitej nosnej distribúcii Ubuntu.
LXQT sa ešte vyvíja? Poslednú verziu vidím zhruba pred rokom. Aktivita v repozitároch nič moc.
To bude asi trochu inak a niekde to migrovali, oficiálny link zo stránok projektu ma presmeruje na neexistujúcu stránku. Hoci samotné QT nepokladám za zlé, ale ešte som nestretol projekt ktorý by nepadal, nemal detské chyby, dospel do stabilnej verzie, alebo mal v poriadku web. Rovnako ako bezmyšlienkovite (pretože nieje odkiaľ sa poučiť, lebo neexistujú iné frameworky) menia nadzvukovou rýchlosťou verzie a všetko rozbíjajú, tak tá práca okolo vyzerá rovnako na pikaču. Je to ale veľká škoda, pretože po rokoch musím skonštatovať, že ja by som dnes s QT nestrácal čas.
Prečo sú kurwa dnes všetci moderní vývojári úplní ignoranti a diletanti. Prakticky neexistuje okrem historických frameworkov nič stabilné s nemenným API.
Staré LXDE sa nevyvíja už rok, na opravy sa zvysoka kašlalo. A zdrojáky už zmazali. Teda, presunuli na ich miesto LXQT ktoré sa vyvíja.
To s tým vývojom LXQT je pravda. Keď som pred cca rokom testoval LXQT na Manjare (verziu 0.8), boli tam viaceré problémy, za všetky uvediem napríklad to, že keď som maximalizoval okno, neroztiahlo sa na správnu veľkosť ale na iba časť celej obrazovky, ako keby nevedelo správne určiť veľkosť okna. Dnes po roku už všetko funguje ako má. Používam LXQT na Manjare vyše mesiaca, zatiaľ som nezbadal žiaden problém. Všetko je stabilné a rýchle. Ak som som aj predtým spomínal problémy na customer verziách, týkali sa skôr obecne Manjara (problémy s právami, problémy s inštaláciou tlačiarne atď)a nie LXQT. Ak sú v Ubuntu problémy s LXQT, súvisí to podľa mňa s nedotiahnutou implementáciou do Ubuntu a nie s LXQT ako takým.
Rád by som si ho skompiloval a otestoval, ale ako píšem na oficiálnych stránkach vedie link na chybovú stránku.
A funguje ti zmena rozlíšenia obrazovky za behu? Lebo bežné veci tam fungujú.
Pravdu povediac, niečo také som nikdy nepotreboval, pretože to používam na notebooku a nemám dôvod meniť rozlíšenie na iné, než aké je tomu zabudovanému LCD prirodzené. Takže neviem. Externý monitor nemám, takže to takisto nepotrebujem meniť.
Môžeš to skúsiť cez xrandr, zmena je to dočasná.
Ja som si skusmo nainštaloval systém z toho ISO o ktorom je táto správička, a má to tie isté detské chyby. Až na dve drobnosti: po štarte to spotrebuje nie 210M ale 250M, a má to viac SW nainštalovaného.
Odpoviem si sám, ale pre Debian. V Debian testing to funguje. V Ubuntu derivátoch to nefunguje ani s aktivovanými daily repozitármi. Teda, išlo by to keby človek po zmene rozlíšenia prepol grafickú tému. Ale to nie je riešenie.
Dobrá zpráva. Používám LXQT vytvořené z miniiso Ubuntu 16.04. Doinstalované LXQT a přidán repozitář lubuntu dailly. Jsem velice spokojený. Je naprosto stabilní, mimo drobného problému s LXImage (řešení na Abclinuxu) vše funguje velice dobře. Jako prohlížeč mám Slimjet, který je nesrovnatelně svižnější než Chromium.
Tieto informácie som hľadal dlho, bol som veľmi prekvapený, keď som ich tu našiel. jiofi local html