Upgrade LinuxOS na Debian 8
V sobotu 25. februára 2017 večer prebehol upgrade LinuxOS servera na Debian 8. Počas upgradu došlo k približne hodinovému výpadku za čo sa ospravedlňujeme.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
V sobotu 25. februára 2017 večer prebehol upgrade LinuxOS servera na Debian 8. Počas upgradu došlo k približne hodinovému výpadku za čo sa ospravedlňujeme.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Akosi som čakal, že keď na VPSfree dám výmenu vps-ka z playgroundu na ostrú dôjde len k zmene IP adresy a migrácia prebehne viac-menej bez výpadku. Chybička ;)
Niet nad prepisovanie sysvinit skriptov do systemd unitov v sobotu večer ...
antiX base a fičíš na Jessie bez systemd :)
Dík za odvedenú prácu, ja som ten výpadok nezaznamenal.
Už dáavno si mohol navrhnúť aby VPSfree dala do základnej ponuky aj antiX base. Ak by bol o tú distribúciu záujem, tak by sa uchytila aj v tomto segmente.
PS: Ubuntu vychádzajúce z Debianu malo SystemD unit ktorý riešil štart rc skriptov. Serverový Debian sa na to vykvajzol?
Init skripty stále fungovali aj po update, ale u niektorých služieb sa zmenili parametre a nechcelo sa mi už hrabať v inite tak som to prepísal do systemd. Ak niekto nerozbije kompatibilitu s unitmi tak by to malo uľahčiť ďalší update na debian 9.
Takže si vlastne potvrdil že SystemD je prehľadnejší a ľahšie udržiavateľný ako rc skripty.
Som rád že tým pádom hádky ktorých predmetom bol SystemD stratili význam. Aspoň tu.
Ja som nikdy netvrdil opak. Je veľa drobností, ktoré mi na SystemD vadia, ale správca služieb medzi ne nepatrí.
Ja som ťa z toho neobviňoval.