Vydana nova verzia Linux Mint 20
Vydané boli 64bitove verzie s DE Cinnamon, Mate a xfce.
Na stiahnutie sú na stránke https://www.linuxmint.com/download.php
Zdroj: Linuxmint
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Vydané boli 64bitove verzie s DE Cinnamon, Mate a xfce.
Na stiahnutie sú na stránke https://www.linuxmint.com/download.php
Zdroj: Linuxmint
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Noo keď budem mať chvíľu čas určite nový LM vyskúšam, vďaka za správu,,,
Narazil som na zaujímavosť:
ano a plus nezaplátaný problém s wifi pri adaptéroch na čipoch Realtek a Broadcom.
No dobre, ale u toho disku je šifrovanie úplne k hovnu, keď aj po logoute sú dáta stále rozšifrované, pokrok nezastavíš.
Čo som pozeral Ubuntu to rieši 4roky, Debian 6rokov a jediné čo s tým môžeš spraviť, že to nejak ojebeš.
Vivát systemd.
jasne suhlasim.
no mna sa to netyka, mam bez systemd :-)
Ja tiež :)
Do stretka v Trafacke pockam aj ja s prechodom, tam si LM20-ku este podame. Milanovi tu najviac chyba Chromium, ktory je jeho oblubeny browser a ten mu vyradili z repozitarov. Takze, teraz musi improvizovat a zatial zostava pri 19.3.
Skúsenosti z minula ukazujú, že je lepšie počkať si na vydanie verzie alespoň 20.1. Tie verzie s nulou na konci nebývajú zrovna predpisovo odladené. Preto je 19.3 určite stabilnejšia a viacej odladená, než 20.0.
Čo sa týka web prehliadačov ja som to riešil minule vo Windowse, Firefox mi začal dosť sekať prehrávanie videí a celková odozva a spúšťanie Firefoxu nič moc, neviem či to spôsobila akurát najnovšia verzia. V Linuxe som to nepostrehol, voľba padla na Vivaldi a zatiaľ spokojnosť,,,