Kedže stále sa na fóre opakujú otázky, ako nainštalovať ATI driver a rozchodiť s ním X-server, rozhodol som sa to pridať sem. na stránke ati nádjite driver pre svoju kartu. Predpokladám, že sa uložil ako /tmp/ati-driver-installer-8.33.6-x86.x86-64.run. Predpokladám, že máte v distre nahodený module-assistant, linux-source a linux-headers balíčky. ak nie, dáte ich tam takto (predpokladám, že máte správne nastavený sources.list):
v menu vybrat select > fglrx > build > install=yes
# ./ati-driver-installer-8.33.6-x86.x86-64.run
nechat prebehnut (stale iba entrovat). vytvori(okrem ineho) aj adresar /lib/modules/fglrx/
# cd /lib/modules/fglrx/build_mod
# ./make.sh
# cd ..
# ./make_install.sh
# exit
fajn, je to nainštalované, ak to správne prebehlo. Teraz stačí upraviť /etc/X11/xorg.conf. Môžme to spraviť ručne
$ sudo vim /etc/X11/xorg.conf
a upraviť v sekcii "Device" položku "Driver" na "fglrx"
ale načo, keď to môže spraviť za nás aticonfig??
$ sudo aticonfig --initial
fajn, máme nainštalovaný driver(fglrx), ako aj prichystaný xorg. Skúsime či to ide (ako normálny požívateľ, nie ako root!)
startx
Malo by to fičať. Niekedy budeme možno potrebovať aj preinštalovať ATI driver na novšiu verziu. Spravíme to takto:
Najskor vyčistiť systém od starých ati drivrov. Treba to robiť bez grafického režimu.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.