Kedže stále sa na fóre opakujú otázky, ako nainštalovať ATI driver a rozchodiť s ním X-server, rozhodol som sa to pridať sem. na stránke ati nádjite driver pre svoju kartu. Predpokladám, že sa uložil ako /tmp/ati-driver-installer-8.33.6-x86.x86-64.run. Predpokladám, že máte v distre nahodený module-assistant, linux-source a linux-headers balíčky. ak nie, dáte ich tam takto (predpokladám, že máte správne nastavený sources.list):
v menu vybrat select > fglrx > build > install=yes
# ./ati-driver-installer-8.33.6-x86.x86-64.run
nechat prebehnut (stale iba entrovat). vytvori(okrem ineho) aj adresar /lib/modules/fglrx/
# cd /lib/modules/fglrx/build_mod
# ./make.sh
# cd ..
# ./make_install.sh
# exit
fajn, je to nainštalované, ak to správne prebehlo. Teraz stačí upraviť /etc/X11/xorg.conf. Môžme to spraviť ručne
$ sudo vim /etc/X11/xorg.conf
a upraviť v sekcii "Device" položku "Driver" na "fglrx"
ale načo, keď to môže spraviť za nás aticonfig??
$ sudo aticonfig --initial
fajn, máme nainštalovaný driver(fglrx), ako aj prichystaný xorg. Skúsime či to ide (ako normálny požívateľ, nie ako root!)
startx
Malo by to fičať. Niekedy budeme možno potrebovať aj preinštalovať ATI driver na novšiu verziu. Spravíme to takto:
Najskor vyčistiť systém od starých ati drivrov. Treba to robiť bez grafického režimu.
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Bola vydaná verzia 3.6 LTS modelovacieho nástroja Blender. Medzi novinkami nájdeme napríklad podporu ray tracingu na Intel Arc, simulačné nody a mnoho optimalizácií.