Inštalácia KDE v Debiane
Samotná inštalácia je jednoduchá, ak máte predstavu ako rozdeliť disk, nie je problém Debian nainštalovať. Počas inštalácie budete vyzvaní na voľbu serverov, základných balíkov a desktopu, voľbu Desktop Environment ZRUŠTE. Po skončení inštalácie a následnom reštarte sa nalogujte a prepnite sa na roota príkazom
su
, samozrejme budete vyzvaní na heslo.Ak používate viacej médií na inštaláciu, jednotlivé médiá pridáte príkazom
apt-cdrom add
, potom aktualizujte Apt príkazom apt-get update
. Nasledovný príkaz vám nainštaluje základný desktop KDE:apt-get install alsa-utils hwinfo kde-core kde-i18n-sk kdm kmix x-window-system
Po reštarte sa prihlásite do KDE, nahodili ste základ vrátane grafického serveru a Alsy. Spomeniem ešte dva príkazy, ktoré potrebujete vedieť, nakonfigurujete s nimi X server a Locales systému:
dpkg-reconfigure xserver-xorg, dpkg-reconfigure locales
Ak chcete kompetné KDE, zameňte pri inštalácii balík kde-core za
kde
. Obdobne môžete nainštalovať základ XFCE, zahŕňa ho metabalík xfce4 a display manažér xdm.Na túto inštaláciu vám postačuje prvé DVD, CD médiá nemám odskúšané. Screenshoty celej inštalácie Debianu Etch môžete vidieť na tejto adrese.
Aby ste mali aspoň nejakú predstavu, aké balíky naopak metabalík kde-core nenahodí, môžete si stiahnuť môj subjektívny výber balíkov, ktoré následne inštalujem z desktopu. Výber je zameraný najmä na KDE aplikácie, podporné balíky ako multimédia a Javu, taktiež obsahuje použité repozitáre. Aby ste mali predstavu, na čo slúžia jednotlivé balíky, môžete si ich skontrolovať na stránkach Debianu, prípadne na Debian Multimedia.