Takže ak máte doma silný pc a viac slabších, možte ich "recyklovať". Tým sa myslí znova využívať ako tenkých klientov. Výhodou je už len to, že sa nestaráte a nezálohujete 4 pc, ale len 1 :)
Ako server použijeme LTSP (Linux Terminal Server Project)
Takže moje howto (pre *ubuntu):
1. nainštalujeme LTSP
2. klientský OS sa zdiela cez NFS - do /etc/exportfs pridáme
/opt *(ro,no_root_squash,async,subtree_check)
a aplikujeme zmeny sudo exportfs -r
3. vytvoríme prostredie pre klienta (v tejto fáze sa stiahnu a rozbalia balíčky (340MB), vytvorí sa konfigurácia )
sudo ltsp-build-client
4. zaeditujeme /etc/ltsp/dhcpd.conf podľa nastavení siete. Moja konfigurácia:
authoritative;
option root-path "10.0.0.11:/opt/ltsp/i386";
subnet 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0 {
range 10.0.0.3 10.0.0.10;
option domain-name "example.com";
option domain-name-servers 10.00.0.11;
option broadcast-address 10.255.255.255;
option routers 10.0.0.2;
option subnet-mask 255.0.0.0;
if substring( option vendor-class-identifier, 0, 9 ) = "PXEClient" {
filename "/ltsp/i386/pxelinux.0";
}
else{
filename "/ltsp/i386/nbi.img";
}
option root-path "/opt/ltsp/i386";
}
Týmto súborom nahradíme súbor /etc/dhcp3/dhcpd.conf. Príkazom sudo dhcpd3 spustíme DHCP server (bez prepísania /etc/dhcp3/dhcpd.conf som dostával hlášku: No subnet declaration for eth1 (10.0.0.11).).
5. Hotovo. Teraz zapneme klienta. Ten musí vedieť bootovať po sieti (3com sieťovka / lepšia integrovaná / iná lepšia pci). Vyvoláme boot nemu a vyberieme PXE (prípadne LAN; závisí od biosu)
Možné problémy:
Tento howto predpokladá vopred rozbehané zadielanie NFS. Príkaz sudo ltsp-build-client síce sám pridá aj updatne nastavenia NFS, problém je, že to nezvládol a zastavil sa. A tak som musel nanovo ťahať 340MB :-/ preto odporúčam nastaviť vopred, manuálne.
Celé mi to naozaj aj funguje a rozbehal som to za polovičný čas ako komerčný soft 2X.com (trial) + NX ; Na prihlásenie použite existujúci login na serveri. Klient mi bootoje len zopár sekúnd, ako server som použil 933Mhz P3 :) (na reálne nasadenie treba silný server)
Pri každej zmane IP (na serveri) musíte spustiť: sudo ltsp-update-sshkeys !
Dúfam že postup bude fungovať, pretože som to rozbehával metódou pokus-omyl, nakoľko originálny je dosť stručný.
Zúčastnite sa open sourcovej konferencie v oblasti správy a riadenia identít (identity governance and administration), kde na vás čakajú zaujímavé workshopy, prednášky a networking s industry expertami v rámci komunity.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.