Ubuntu -> Lokálny repozitár

27.07.2008 | 16:30 | Aplikácie & Desktop | reload

Lokálny repozitár s balíkmi na disku sa hodí viacerým: Máte pomalý internet, často experimentujete s novými distrami a nechce sa vám ťahať zakaždým balíky pre "domovské" distro, prípadne chcete použiť balíky na ďalšom počítači bez internetu.

Odporúčam nasledovné kroky pri vytvorení lokálneho repozitára:

1. Krok: Ideálne je keď máte novú inštaláciu bez akýchkoľvek dodatočne pridaných balíkov. Vyčistite odkladací priečinok s rozbalenými balíkmi, ktoré sa skopírovali pri inštalácii distra z média príkazom sudo apt-get clean

2. Krok: Nebudem písať o úprave sources.listu, to patrí niekam inam. Nainštalujte si balík dpkg-dev nevyhnutný na vytvorenie zoznamu balíkov pre sources.list. Nahoďte si všetky ostatné programy a balíky (sudo apt-get install balík), ktoré potrebujete.

3. Krok: Všetky nainštalované balíky nájdete stiahnuté v priečinu /var/cache/apt/archives. Vytvorte si priečinok pre lokálny repozitár, napr. $HOME/LocalDebs/debs. Všetky stiahnuté balíky sem premiestnite ako root (sudo nautilus). Alebo použite príkaz: sudo mv /var/cache/apt/archives/*.deb $HOME/LocalDebs/debs/

4. Krok: Vytvoríte si zoznam balíkov, ktorý používa sources.list. Prejdite do priečinku LocalDebs: cd $HOME/LocalDebs. Vytvoríte archív so zoznamom balíkov v repozitári príkazom sudo dpkg-scanpackages debs /dev/null | gzip > ./Packages.gz Tento príkaz musíte použiť vždy, keď pridáte do repozitára nové balíky.

5. Krok: Pridáte lokálny repozitár do sources.listu. Editujte príkazom sudo gedit /etc/apt/sources.list, zakomentujte si ostatné zdroje (#) a doplňte riadok deb file:$HOME/LocalDebs ./ Aktualizujte repozitáre príkazom sudo apt-get update

Doplňujem:
Vždy keď pridáte do repozitára nové balíky, musíte nanovo vytvoriť zoznam balíkov a aktualizovať repozitár. Tento návod je odskúšaný v distrách Ubuntu a Debian.

Takto vytvorený repozitár môžete použiť aj na iných počítačoch s rovnakým distrom aj bez internetu. Ak používate balíky msttcorefonts a flashplugin-nonfree, ktoré ťahajú z internetu ďalšie dáta, stiahnite archívy a rozbaľte do príslušných priečinkov.