Lokálny repozitár s balíkmi na disku sa hodí viacerým: Máte pomalý internet, často experimentujete s novými distrami a nechce sa vám ťahať zakaždým balíky pre "domovské" distro, prípadne chcete použiť balíky na ďalšom počítači bez internetu.
Odporúčam nasledovné kroky pri vytvorení lokálneho repozitára:
1. Krok: Ideálne je keď máte novú inštaláciu bez akýchkoľvek dodatočne pridaných balíkov. Vyčistite odkladací priečinok s rozbalenými balíkmi, ktoré sa skopírovali pri inštalácii distra z média príkazom sudo apt-get clean2. Krok: Nebudem písať o úprave sources.listu, to patrí niekam inam. Nainštalujte si balík dpkg-dev nevyhnutný na vytvorenie zoznamu balíkov pre sources.list. Nahoďte si všetky ostatné programy a balíky (sudo apt-get install balík), ktoré potrebujete.
3. Krok: Všetky nainštalované balíky nájdete stiahnuté v priečinu /var/cache/apt/archives. Vytvorte si priečinok pre lokálny repozitár, napr. /home/user/LocalDebs/debs. Všetky stiahnuté balíky sem premiestnite ako root (sudo nautilus). Alebo použite príkaz:
sudo cp /var/cache/apt/archives/*.* /home/user/LocalDebs/debs/ && sudo rm /home/user/LocalDebs/debs/lock && sudo apt-get clean4. Krok: Vytvoríte si zoznam balíkov, ktorý používa sources.list. Prejdite do priečinku LocalDebs: cd /home/user/LocalDebs. Vytvoríte archív so zoznamom balíkov v repozitári príkazom
sudo dpkg-scanpackages debs /dev/null | gzip > ./Packages.gz
Tento príkaz musíte použiť vždy, keď pridáte do repozitára nové balíky.
5. Krok: Pridáte lokálny repozitár do sources.listu. Editujte príkazom sudo gedit /etc/apt/sources.list, zakomentujte si ostatné zdroje (#) a doplňte riadok
deb file:/home/user/LocalDebs ./
Aktualizujte repozitáre príkazom sudo apt-get updateDoplňujem:
V príkazoch samozrejme nahradíte user používateľom a takisto si môžete upraviť cestu k repozitáru. Vždy keď pridáte do repozitára nové balíky, musíte nanovo vytvoriť zoznam balíkov a aktualizovať repozitár.
Takto vytvorený repozitár môžete použiť aj na iných počítačoch s rovnakým distrom aj bez internetu, ak nepoužívate napr. balíky <a =http://www.gnome-look.org/content/show.php/MS+True+Type+core+fonts?content=19259'>msttcorefonts</a>, <a =http://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash'>flashplugin-nonfree</a>, ktoré ťahajú z internetu ďalšie dáta. Dajú nahradiť stiahnutím archívov a následne rozbaliť do príslušných priečinkov.
Zúčastnite sa open sourcovej konferencie v oblasti správy a riadenia identít (identity governance and administration), kde na vás čakajú zaujímavé workshopy, prednášky a networking s industry expertami v rámci komunity.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.