Lokálny repozitár s balíkmi na disku sa hodí viacerým: Máte pomalý internet, často experimentujete s novými distrami a nechce sa vám ťahať zakaždým balíky pre "domovské" distro, prípadne chcete použiť balíky na ďalšom počítači bez internetu.
Odporúčam nasledovné kroky pri vytvorení lokálneho repozitára:
1. Krok: Ideálne je keď máte novú inštaláciu bez akýchkoľvek dodatočne pridaných balíkov. Vyčistite odkladací priečinok s rozbalenými balíkmi, ktoré sa skopírovali pri inštalácii distra z média príkazom sudo apt-get clean2. Krok: Nebudem písať o úprave sources.listu, to patrí niekam inam. Nainštalujte si balík dpkg-dev nevyhnutný na vytvorenie zoznamu balíkov pre sources.list. Nahoďte si všetky ostatné programy a balíky (sudo apt-get install balík), ktoré potrebujete.
3. Krok: Všetky nainštalované balíky nájdete stiahnuté v priečinu /var/cache/apt/archives. Vytvorte si priečinok pre lokálny repozitár, napr. /home/user/LocalDebs/debs. Všetky stiahnuté balíky sem premiestnite ako root (sudo nautilus). Alebo použite príkaz:
sudo cp /var/cache/apt/archives/*.* /home/user/LocalDebs/debs/ && sudo rm /home/user/LocalDebs/debs/lock && sudo apt-get clean4. Krok: Vytvoríte si zoznam balíkov, ktorý používa sources.list. Prejdite do priečinku LocalDebs: cd /home/user/LocalDebs. Vytvoríte archív so zoznamom balíkov v repozitári príkazom
sudo dpkg-scanpackages debs /dev/null | gzip > ./Packages.gz
Tento príkaz musíte použiť vždy, keď pridáte do repozitára nové balíky.
5. Krok: Pridáte lokálny repozitár do sources.listu. Editujte príkazom sudo gedit /etc/apt/sources.list, zakomentujte si ostatné zdroje (#) a doplňte riadok
deb file:/home/user/LocalDebs ./
Aktualizujte repozitáre príkazom sudo apt-get updateDoplňujem:
V príkazoch samozrejme nahradíte user používateľom a takisto si môžete upraviť cestu k repozitáru. Vždy keď pridáte do repozitára nové balíky, musíte nanovo vytvoriť zoznam balíkov a aktualizovať repozitár.
Takto vytvorený repozitár môžete použiť aj na iných počítačoch s rovnakým distrom aj bez internetu, ak nepoužívate napr. balíky <a =http://www.gnome-look.org/content/show.php/MS+True+Type+core+fonts?content=19259'>msttcorefonts</a>, <a =http://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash'>flashplugin-nonfree</a>, ktoré ťahajú z internetu ďalšie dáta, ktoré sa dajú nahradiť z archívov a následne rozbaliť.
V dňoch 1. – 3. júla 2025 sa na Žilinskej univerzite uskutoční 13. ročník konferencie OSSConf. Na webe je zverejnený program konferencie ako aj zborník.
Spoločnosť Google daruje protokol A2A nadácii Linux Foundation.
V apríli 2025 spoločnosť Google spustila protokol Agent2Agent (A2A), otvorený štandard navrhnutý tak, aby umožňoval bezpečnú a inteligentnú komunikáciu medzi autonómnymi agentmi s umelou inteligenciou.
O niekoľko mesiacov neskôr spoločnosť Google darovala A2A nadácii Linux Foundation, ktorá v spolupráci so spoločnosťami AWS, Cisco, Google, Microsoft, Salesforce, SAP a ServiceNow vytvorila projekt Agent2Agent .
video sa venuje rozdielom v teplovodivých pastách, ako sa teplovodivá pasta vyrába, dobrým a zlým tepelnoizolačným materiálom a ďalším témam, a to všetko o chladení procesorov a grafických kariet.
Zúčastnite sa open sourcovej konferencie v oblasti správy a riadenia identít (identity governance and administration), kde na vás čakajú zaujímavé workshopy, prednášky a networking s industry expertami v rámci komunity.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.