Akú distribúciu používate?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ale kedze *buntu su len polooficialne/neoficialne... verzie ubuntu tak uz nasledujuci hlasujuci budu vediet ze maju hlasovat za ubuntu.
klasickej priklad som ja...mal som Ubuntu, a pokym mi vsetko nabehlo (Beryl, Gnome, LAMP...) tak mu to trvalo 1:35 ....ano cez minutu...za ten cas, som si vzdy stihol dat caj, alebo malinovku, ist na WC...no proste hruza...neviem doteraz ako to urychlit. Viem ze pomocou prelinku sa da urychlit nabiehanie/spustanie aplikacii az o 50% ...ale to je vse :D
Teraz som na Archovi a boot je o troska rychlejsi..len sa troska dlhsie zastavi na UDEV ale konkretny cas som nestopoval....nemam uz na to nervy...Archieho si stavam uz tyzden, kvoli pomalemu netu...
TAk please, napiste niekdo knowledge AKO ZRYCHLIT LINUXA ! A nemachrujte rychlostou, ale prispejte k rozsireniu znalosti...tod vse.
P.S. v mojom prispevku som nemyslel nic v zlom proti uzivatelom, linuxu atd atd....ked osm niekoho urazil tak sa ospravldnujem...
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=189192
Je to v anglictine.
prelink je vyhodny akurat tak pre KDE a plnu rit jeho kniznic (co co? ano, ten 30MB balicek). ja by som ho ale ani tak nepouzival, pretoze ma svoje nevyhody a modifikuje binarky. http://en.wikipedia.org/wiki/Prelink
jediny cisty sposob ako zrychlit boot je paralelne spustanie sluzieb, co ale znamena, ze sa neda pouzit SysV init (a na debiane nejaku dobu potrva kym take nieco zakomponuju do systemu aby si clovek mohol aj vybrat a nemal to nanutene ako v ubuntu). je na kazdom ci si vyberie rychlejsi boot alebo spolahlivy a priamociary init.
looooooooool :D uid0 - toto bol hlod za 100 bodov :D
V poslednej dobe sa mi dost casto stava, ze sa ma linuxaci pytaju co za distribuciu mam a ked poviem ze gentoo tak sa neako divne tvaria. Zhruba ako keby videli ducha, alebo co. Mate s tym niekto skusenosti?
A niekedy sa mi dokonca stava ze poviem ze mam linux a oni ze to co je nejaky novy program? :D
p.s.: prave pisem z toho programu...
halbot.haluze.sk/?id=3132
uid0: Kolko uz si na debiane?
Hmm... zrejme preto su gentooisti v KDE az 10s od startu bootloadera
Co je pre mna dolezite je kontrola nad tym co tam mam (-gtk -gnome kde qt qt4 ...). Proste nemam vsetko skompilovane s kazdou somarinou ktoru mi netreba. Tiez nemam problemy s tym, ked v distribucii neskompilovali s tym co som potreboval (aj taky pripad sa uz vyskytol, konkretne s PHP).