LinuxDays 2018 čo sa oplatí pozrieť zo záznamu
Minulý mesiac prebehla konferencia LinuxDays 2018. Dávam sem pár odkazov na prednášky ktoré ma zaujali.
LinuxDays 2018 - Vyhledávejte na netu jako MacGyver - Michal ŠpačekPrednáška o tom ako si overiť, či vám neunikli heslá, alebo iný obsah. Prípadne si nejaké citlivé informácie na internete nájsť.
PS: Osobne čakám kedy zas nejaký blbec z EU/US vymyslí návrh zákona na to, čo internetové vyhľadávače môžu a nemôžu indexovať.
Meltdownem to neskončilo. L1TF, POP SS, TLBleed a další. - Vojtěch Pavlík
Skrátene by sa dalo povedať, že je to prednáška o zneužiteľných chybách v dnešných procesoroch. Asi väčšina ľudí si už všimla, že dnes už nie je bezpečnostný problém len v používaní nejakého zabugovaného softvéru, ale že sa dajú zneužívať aj hardvérové chyby.
Novinky MQTT5 - Adam Hořčica
O komunikačnom protokole MQTT pre Inernet vecí, je to dosť podrobne rozobrané.
(g)awk in a nutshell - Lukáš Bařinka
Lukáš Bařinka je asi najznámejší v československej linuxovej komunite prednáškami o shelli. Asi každý kto niekedy v terminály doloval a upravoval nejaké data, tak narazil na program (g)awk. Tak tu sa dozviete asi viac ako by ste chceli :)
Pojmenování síťových rozhraní v Linuxu - Petr Krčmář
Zaujímavejšie asi pre tých, ktorí používajú Linuxové servery. Proste o problémoch s pomenovaním sieťových rozhraní pri boote.
Go vs. Rust, porovnání dvou progresivních kompilovaných jazyků - Pavel Tišnovský
Pavel Tišnovský je známy grafoman z RedHat, píše hlavne o programovacích jazykoch. Tentokrát je to pokec o Go, Rust a C++.
Jak se píše doplňování v shellu - Karel Kočí
Kto pozná autocomplete z linux enviromnt si to asi užije. Je to proste to autodpľňovanie po stlačení klávesy TAB a ako si tie veci okolo sám napísať.
LinuxDays 2018 - Restic - další zálohovací software - Věroš Kaplan
Ako hovoril nineL "Se zálovať, se zálovať, se zálohovať". Ak prídete raz o svoje dáta, tak vás to určite zaujme.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Tie sieťové rozhrania sú podané celkom zrozumiteľne
Krčmář to dáva vždy OK. Tak by som povedal, že české open source prednášky majú vždy vysokú úroveň a nie je divom, že sa do Čiech softvérové firmy doslova tlačia. Naozaj klobúk dolu, tak vysoké percento dobrých prednášok nemajú ani v US.
Dúfam že si z každej pozrel aspoň päť minút, fakt sa to oplatí, možno ťa zaujme. Aj keď si nezapamätám všetko ako je to s AWK, ale proste už mám nejaký nástrel a nabudúce keď budem niečo parsovať, tak to možno využijem. Napr. mám tisíce dokumentov a tam sa proste nedá hľadať ručne, tak vždy nad tým pustím nejaký príkaz, alebo sériu príkazov.
Úplná pecka, netušil som, že toto existuje. Kopu ľudí by bolo prekvapených
Túto službu poznám, ale zaujalo ma to vyhľadávanie na pastebin, nikdy som to na takéto účely nepoužil :) Našťastie som tam nenašiel seba, ani teba :)