V tomto článku sa pokúsim predstaviť jednu zaujímavú funkciu stále populárnejšej linuxovej distribúcie Arch Linux. Táto funkcia zbližuje Arch Linux a niektoré linuxové distribucie a BSD systémy, ktoré používajú systém portov pre kompiláciu a inštaláciu programov. Jej názov je Arch build system, skrátene ABS.
Za posledné mesiace sa na Slovenskej linuxovej scéne udialo mnoho vecí a či chceme alebo nie, mnoho z nich sa týkalo nášho/Vášho portálu LinuxOS.sk
Sám som pred niekoľkými rokmi začínal s linuxom a práve tento portál bol často studnicou mojich vedomostí a obdivoval som vysokú úroveň, akú dosiahli jeho veľmi mladí autori. S pribudajúcimi rokmi nás všetkých a s pribúdajúcimi internetovými machrami (rozumej flame-isti) aj tento web postihla pohroma v podobe nedodržiavania netikety a invektív. Aby to nestačilo, Ondrej Hučko ukončil činnosť na portáli a pred pár týždňami aj Tomáš Srnka - pre mnohých dlhodobý leader LinuxOS.sk ...
Máme tu opäť ďalší diel, v poradí už tretí, zo seriálu o správcovi fotografií digiKam. V predchádzajúcom druhom diely sme spoločne pracovali s albumami a z časti sme preskúmali hlavnú lištu. V aktuálnom diely sa pozrieme na zvyšné ponuky hlavnej lišty.
Po dlhšej odmlke je tu opäť ďalší diel zo seriálu o našom obľúbenom správcovi fotografií digiKam. V minulom úvodnom dieli sme sa zoznámili s pracovným prostredím a prešli sme si základné funkcie. Dnes sa pozrieme na prácu s albumami a podrobnejšie si prejdeme niektoré ponuky a ich položky z hlavnej lišty.
V predošlej časti sme si ukázali tlačové služby Samby. V tej dnešnej sa zameriame na manuálnu editáciu konfiguračného súboru /etc/samba/smb.conf a ukážeme si ako integrovať náš Samba server s Active Directory (AD).
V druhom a poslednom dieli seriálu sa pozrieme na filtrovanie trafficu, funkciu pcap_loop a analýzu paketov. Očakáva sa základná znalosť sieťových protokolov.
Štruktúrovaný dátový typ je zoskupením niekoľkých jednoduchších dátových typov. Môže byť homogénny (všetky prvky sú rovnakého typu, napr. pole), alebo heterogénny (zložený z rôznych dátových typov). V tomto dieli sa budeme venovať heterogénnym dátovým typom - štruktúre, unionu a triede.
Zložité infranštruktúry dnešných sietí jednoznačne potrebujú nástroje na analýzu
sieťovej prevádzky a diagnostiku problémov. Tieto nástroje, ktoré zachytávajú
a analyzujú sieťovú komunikáciu sa označujú ako sniffery, network monitory, packet analyzery.
V tomto miniseriáli
sa vás pokúsim zoznámiť s knižnicou priamo určenou na programovanie snifferov
- libpcap. Seriál si nekladie za cieľ poskytnúť vyčerpávajúci manuál, ale snaží
sa zrozumiteľnou formou vysvetliť prácu s touto knižnicou.
Nezávisle na zvolenom programovacom jazyku, výsledné programy sú komplexným súborom pravidiel, ktoré jednoznačne určujú počítaču čo má "robiť". Exploitovanie programov je spôsob, ako povedať počítaču čo má robiť, aj napriek tomu, že bol práve bežiaci program vytvorený, aby zabránil danému spôsobu. Nakoľko program dokáže robiť len to, k čomu bol vytvorený, bezpečnostné diery sú výsledkom chýb alebo nepozorností vziknutých vo fáze písana zdrojového kódu programu.
Určite poznáte veľa rôznych máp, ktoré ste našli na internete alebo kúpili v obchode. Voľná mapa www.freemap.sk je však iná, je tvorená ľuďmi a pre ľudí. Podobne ako wikipédia je tvorená dobrovoľníkmi a voľne dostupná na používanie a šírenie, aj freemap potrebuje dobrovoľníkov na to, aby sa v nej objavilo to, čo nám tam chýba. Vďaka takejto forme sú odpovede na pripomienky typu "Chýba tam moja obľúbená reštaurácia" alebo "Turistický chodník ide inde ako je naznačený" vcelku jednoduchá: "Doplňte a opravte to sami!"
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.