Portál LinuxOS.sk prináša pravidelne články zo sveta open source. Na tejto stránke môžte nájsť články zo všetkých kategórií.
V tejto recenzii sa pozrieme na linuxový program Klavaro, ktorý je určený pre tých užívateľov, ktorí nechcú namáhať svoj zrak neustálym preostrovaním z klávesnice na monitor a späť. Tento proces ako je známe unavuje oči a spôsobuje slabnutie zraku.
Prečítané: 17288x |
Slackware 14.0 - stále bez grafickej inštalácie, len pomocou ncurses skriptu ktorý ju riadi, sa moc priateľsky netvári. No po prekusnutí tohto "problému" sa Vám odvďačí veľmi slušným chodom, bezpečnosťou, rýchlosťou a stabilitou. Jej prvá beta verzia bola vydaná už v roku 1993, keď ju Patrick Volkerding odvodil z SLS (Softlanding Linux System). Patrí teda medzi jednu z najstarších distribúcií a je zároveň najstaršie aktívne vyvíjaná.
Prečítané: 17372x |
Určite sa každému z Vás stalo že ste si potrebovali zálohovať Vaše dáta, či už len pre ten pocit istoty alebo kvôli oprave hardvéru. Pri zálohovaní Vášho operačného systému UBUNTU nebudete potrebovať žiadne špeciálne programy (ako napr. Norton Ghost pre OS Windows).
Prečítané: 15469x |
Dialog je program umožňujúci zobrazovať otázky, hlásenia alebo správy pomocou dialógových okien zo shell skriptu. Je tu zároveň množstvo možností ako tieto správy a okná upravovať. Tu vám ponúkam pokus o zhrnutie tých najpoužívanejších, pri väčšine z nich som aj overila funkčnost.
Do kódu je možné vkladať súčasne viac rôznych dialógových okien.
Prečítané: 8350x |
Tento článok som nepísal ako návod, skôr som chcel podať dôkaz, že tento tuner sa dá úspešne použiť na sledovanie TV na PC v Linuxe.
Našiel som k tejto téme len zopár kusých a neúplných informácí, že to "funguje" a "dá sa rozbehnúť" na stránkach
našich bratov Čechov. Preto som váhal či nedať prednosť inému USB DVB-t tuneru, ale presvedčila ma informácia o podpore od jadra 3.3.
Prečítané: 16431x |
Každý programátor sa určite stretol s problémami, ktoré so sebou prináša
riadenie stredne veľkého až väčšieho projektu. Existuje niekoľko aplikácií,
ktoré sa snažia uľahčiť vívoj. V tomto článku si predstavíme open-source projekt
Redmine, ktorý môže byť ďalším členom vo vašom tíme.
Prečítané: 18846x |
Videohovory v Linuxe sú častou témou, ktorej sa venujú užívatelia nejednej distribúcie. Je treba povedať, že donedávna v tejto oblasti na výber okrem dobre známych aplikácii nebolo. Ako je už známe väčšina užívateľov uskutočňuje videohovory cez Skype, Gmail, alebo Ekigu. Ich kvalita pritom nie je často dostatočná. Prázdnu medzeru v tomto poli možno zaplní nový instant messenger na báze P2P s názvom Brosix.
Prečítané: 15569x |
Dôvodov na úpravu média je nespočet.
Od jednoduchej snahy niečo dokázať a naučiť sa niečo nové až
po vytvorenie veľmi šikovných nástrojov, ktoré sa dajú použiť
na obrovské množstvo príležitostí. Či už chcete naplniť
Blueray disk, alebo orezať softvérovú výbavu na desiatky
megabajtov, postup je na to rovnaký. Rozbaliť, upraviť a následne
zabaliť.
Prečítané: 12023x |
Tento článok píšem len ako fanda tohoto projektu, žiadny atómový fyzik.
Projekt uchvátil tisíce ľudí po celom svete hlavne svojim novátorským prístupom slobodného zverejňovania informácií.
Pokiaľ sa tu nachádza človek vzdelaný v tejto oblasti, uvítam ďalší článok na odbornej úrovni.
Prečítané: 16116x |
V minulom dieli sme konfigurovali Lighttpd, prešli sme si jeho základnou aj pokročilejšou konfiguráciou. Teraz sa však ideme zaoberať Apache HTTP Serverom, ktorý je tak často nasadzovaný, že sa mu budeme venovať viacero dielov za sebou pre podrobnú konfiguráciu.
Prečítané: 16307x |