Ako je už známe väčšina užívateľov uskutočňuje videohovory cez Skype, Gmail, alebo Ekigu. Ich kvalita pritom nie je často dostatočná. Prázdnu medzeru v tomto poli možno zaplní nový instant messenger na báze P2P s názvom Brosix.
Ako sa uvádza na oficiálnej stránke produktu, Brosix bol založený v roku 2006 a vyvíja ľahko použiteľné a bezpečné komunikačné nástroje pre domácnosti a podniky. Ich cieľom je umožniť ľuďom a spoločnostiam využiť inovatívne instant messaging a ďalšie technológie, internetovej komunikácie, bez toho, aby predstavovali značné investície do hardware, software, infraštruktúry alebo každodennej údržby.
Brosix je všestranne využiteľným nástrojom pre prácu so súbormi, každodennú komunikáciu ako v podnikaní tak vo voľnom čase. Na výber máme z dvoch verzií produktu, pričom jedna je platená (verzia Brosix Enterprise) a druhá pre bežných užívateľov je ponúkaná zdarma (verzia Brosix Personal). Produkty sa pritom od seba skoro nijako nelíšia.
Za zmienku stojí pre nás azda najzaujímavejšia skutočnosť, že Brosix svoje produkty ponúka popri Windowse a Mac-u aj pre užívateľov Linuxu a to už priamo vo forme .deb balíkov pre užívateľov Ubuntu, .rpm balíkov pre užívateľov Fedory a všeobecného archívu .tar.gz. Týmto krokom uľahčili inštaláciu každému užívateľovi.
Čo je na tomto produkte ale najlepšie? Že skutočne funguje, nemá prehnané hardwarové nároky a uskutočňované hovory a videohovory sú vo veľmi dobrej kvalite.
Hlavné vlastnosti:
V bezplatnej verzii získame: Textový chat, offline správy, históriu chatu, hlasový hovor, videohovor, posielanie súborov, tabuľu (whiteboard), Co-Browse (zdieľané surfovanie), zachytenie obrazovky, zdieľanie obrazovky, textová konferencia (multichat), užívateľské statusy a automatické aktualizácie.
V platenej verzii nájdeme navyše: Uvítací modul, vlastnú IM sieť, web ovládací panel, funkcie riadenia, správu užívateľov, správy o aktivite užívateľov a technickú podporu.
Brosix je silný nástroj, ktorý si nájde aj na poli Linuxu svojich priaznivcov a každodenných užívateľov.
Web programu: brosix.com Autor recenzie: Juraj Karika
Len také moje postrehy, čo získam (ohľadne bezpečnosti) oproti Skype (ktoré nepoužívam) a je rovnako uzatvorené s veľkou šancou, že je tam nejaký backdoor na odpočúvanie.
Je pravda že volanie cez Jabber a popri tom prenášanie nejakých súborov je maso, ale napríklad volanie cez Mumble má najkrajší zvuk aký som kedy počul.
Otázka do publika má nejaký Jabber klient implementovaný kodek Speex ako Mumble, pretože toto je jediná vec čo chýba Jabberu v kvalite zvuku.
A nebo JITSI (java).
JITSI toho umí dost (je to beta a neumí to některé funkce XMPP).
http://lmint.webnode.cz/