Oficiálna stránka - www.slackware.com
Softwarová licencia: GNU GPL
Kernel: 3.2.29
Pôvod: USA
Zameranie: desktop / server
Info
Slackware 14.0 - stále bez grafickej inštalácie, len pomocou ncurses skriptu ktorý ju riadi, sa moc priateľský netvári.No po prekusnutí tohto "problému" sa Vám odvďačí veľmi slušným chodom, bezpečnosťou, rýchlosťou a stabilitou.
Jej prvá beta verzia bola vidaná už v roku 1993, keď ju Patrick Volkerding odvodil z SLS (Softlanding Linux System).
Patrí teda medzi jednu z najstarších distribúcií a je zároveň najstaršie aktívne vyvíjaná.
Filozofia slacku si zakladá hlavne na jednoduchosti a softwarovej odladenosti. Veľa krát teda nájdete aj v najnovšej distribúcií staršiu verziu programu, čo vôbec neni na škodu ak je to cena za stabilitu. Tým ktorý by chceli novší software, samozrejme možnosť majú. K dispozícií je tomu viacero baličkovacích programov alebo kompilácia zo zdrojového kódu. Na svoje si teda príde každý.
Od začiatočníkov, ktorý ocenia hlavne výber z mnohých grafických prostredí (blackbox, gnome, kde, xfce a iné), až po maniakov pre ktorých tu sú vývojárske nástroje, editory, kompilátor a systémové konfiguráky.
Pokiaľ teda hľadáte distribúciu na ktorej sa chcete naučiť nové veci a získať skúsenosti, Slackware bude dobrá voľba.
Predslov
Článok som začal písať lebo akosi začína upadať záujem o túto distribúciu (aspoň čo sa Slovenska týka, doména odkúpená a stále na nej nič neni). Nečakám viac menej nič, že by to nejako rozvírilo vodu ale aspoň sa dostane do povedomia mladších a možno ju niektorí z Vás aj (znova) vyskúšajú.
Vysvetlivky znakov v texte:
() - dotatok
[] - klávesa
/// - komentár
"" - aktívna položka
kurzíva - položky menu
1 - Príprava
Slackware si stiahnite alebo kúpte z oficiálnej stránky, kde máte na výber z dvoch možností a to 32-bit x86 alebo 64-bit x86_64 verziu. Odporúčam stiahnuť dvd iso ktoré obsahuje všetko. Buď ho vypálite na dvd alebo spravíte bootovateľné usb.Po úspešnom nabootovaní sa zobrazí uvítacia obrazovka.
Píše sa tu o extra parametroch zadávaných keď by ste mali procesor starší ako Pentium-III. Váš prípad to zrejme nebude, stlačte teda len [ENTER].
Pokračujte výberom rozhrania klávesnice. Ak Vám vyhovuje US rozhranie, stlačte [ENTER]. V opačnom prípade stlačte [1] a [ENTER].
Dostali ste sa do menu v ktorom máte na výber rôzne rozhrania. Na úplnom spodku sa nachádza slovenské rozhranie "qwertz/sk-qwertz.map".
Tu si môžete vyskúšať či ste zvolili správne. Ak hej, stlačte [1] a [ENTER]. Ak nie, stlačte [2] a zopakujte výber. Treba pripomenúť že Vami zvolené rozhranie nebude počas inštalácie fungovať takže stále budete písať v US rozhraní.
Keď Vás prompt vyzve na prihlásenie, stlačte [ENTER] aby ste dostali root práva a dostávate sa zrejme pre začiatočníkov k najťažšej časti inštalácie a to príprave disku na inštaláciu, konkrétne vytvorenie partícií cez programy fdisk alebo cfdisk. Teraz použijeme fdisk ale kludne vyskúšajte aj cfdisk ktorý má menu, princíp je rovnaký. Potrebujete vytvoriť minimálne jednu partíciu so súborovým systémom extX kde "X" je verzia tohto súborového systému a to 2, 3 alebo 4. Slackware podporuje aj iné súborové systémy ale pre demonštračné účely bude ext postačovať.
1.1 - Disky
A. rieši situáciu že máte dva disky a chcete inštalovať slackware na jeden celý disk s jednou partíciou s voľbou swapu.
B. rieši situáciu že máte jeden disk s už nainštalovaním windowsom a zároveň chcete vyhradiť miesto a nainštalovať druhý systém.
1.1 A.
Budete mať dva operačné systémy, každý na jednom disku. Pri štarte počítača sa bude dať vybrať ktorý chcete nabootovať. Na vytvorenie partícií použijete nástroj fdisk a to tak že do promptu zadáte:
fdisk -l
Zobrazí sa výpis jednotlivých diskov, okrem iného aj usbčka a externé disky. Disky sa tu označujú ako devices(dev), teda zariadenia pričom každému zariadeniu je priradené písmeno(sda, sdb, sdc). Každé písmeno ma ešte číslo čo označuje partíciu daného disku(sda1, sda5, sdb1).
Zoberme si napr. môj výpis:Vidíte tu 3 zariadenia:
640GB /dev/sda systém je NTFS, takže sa dá povedať že tam bude windows
500GB /dev/sdb partícia so systémom ID83 čo je extX, zrejme linux
500GB /dev/sdc NTFS, neni tam však "*" pod položkou Boot
Pokiaľ disk neni bootovatelný, zrejme to bude externý disk alebo partícia na ktorej sa nenachádza operačný systém. Môžete si teda pri určovaný kde inštalovať pomôcť aj takto alebo pred prípravou všetko nepotrebné odpojte. Nemusí to tak samozrejme byť, na demonštračné účely v tomto tutoriály to ale postačí. Pokiaľ inštalujete slackware z usb, treba si jeho polohu poznačiť. Budete to potrebovať neskôr pri inštalácií. Ak inštalujete z DVD, máte o starosť menej.
Keď už viete na ktorý disk chcete ísť inštalovať, zadajte:
fdisk /dev/sdX /// kde X je písmeno disku na ktorom chcete vytvárať partície
Zobrazí sa hláška že vykonané zmeny zostanú len v pamäti pokiaľ to nepotvrdíte zápisom na disk. Ak sa teda pomýlite, stačí fdisk vypnúť a začať s ním nanovo. Pre vyvolanie podporovaných premenných zadajte do promptu [m].
Preložené sú len tie, ktoré budete potrebovať:
a - priradí danej partícií bootable vlajku
d - vymaže zvolenú partíciu
n - pridá novú partíciu
p - ukáže doterajšie zmeny
q - ukončí fdisk bez uloženia zmien
t - zmení ID zvolenej partície
w - zapíše zmeny na disk a ukončí fdisk
Vypíšte si partície daného disku aby ste sa uistili že upravujete naozaj správny disk. Zadajte:
p /// ak všetko sedí, zmažte vytvorené partície cez ďalšie písmeno d /// keď ich bude viac, prompt sa opýta ktorú Partition number (1-4): /// zvoľte ktorú, znovu dajte d až pokiaľ to nezmažete všetko /// ak ste s mazaním hotový, pridajte novú partíciu cez n n /// prompt sa spýta na typ partície Partition type: p primary (0 primary, 0 extended, 4 free) e extended Select (default p): /// dajte "primary" a prompt sa opýta na číslo partície Partition number (1-4, default 1): /// udajte koľko chcete alokovať pre zavádzač disku First sector (2048-3902463, default 2048): /// môžete nechať defaultne 2048 Last sector, +sectors or +size{K,M,G} (2048-3902463, default 3902463): /// celková veľkosť partície, dá sa veľkosť zadať v MB, GB a to tak že dáte napr. +50GB, ak len odenterujete, použije sa všetko voľné miesto Using default value 39024634 Partition 1 of type Linux and of size 50 GiB is set /// partícia vytvorená a /// pridá bootable vlajku partícií ktorú zvolíte (zvyčajne prvá na disku)Ak by ste chceli pridať partíciu pre swap:
n /// znovu primary, pri prvom sektore dajte [ENTER] aby začínala hneď za prvou partíciou /// nepísané pravidlo je dať swap partícií dvojnásobnú veľkosť fyzickej RAM t /// prompt sa spýta na typ partície, napíšte 82 (swap) Hex code (type L to list codes): /// zapíšte zmeny na disk wMáte pripravený disk na inštaláciu.
1.1 B
Budete mať dva operačné systémy spolu na jednom disku. Pri štarte počítača sa bude dať vybrať ktorý chcete bootnuť. Na vytváranie partícií znovu použite fdisk a teraz to skrátim, pretože popis fdisku je vo vetve A.
Predpokladajme teda že windows má dve partície: sda1(C:) a sda2(D:).
fdisk /dev/sda /// upravujete prvý/jediný disk n /// pridajte 3. primary partíciu n /// pokiaľ chcete aj swap, pridajte ďalšiu primary partíciu t /// cez t jej priraďte číslo 82 w /// zapíšte zmeny na diskHotovo, boot vlajku nepridávate keď už je jedna na prvej windows partícií. Máte pripravený disk na inštaláciu.
2 - Inštalácia
Zadajte do promptu:setup
Zobrazí sa hlavné menu rozdelené do kategórií:
help - nápoveda k inštalácií
keymap - rozhranie klávesnice
addswap - priradenie swapu konkrétnej partícií
target - zvolenie partície kde sa bude inštalovať koreňový adresár atď.
source - zdroj z ktorého prebehne inštalácia
select - sady softwaru ktoré sa budú inštalovať
install - nainštalovanie zvoleného softwaru
configure - nakonfigurovanie už nainštalovaného systému
2.1 Addswap
Swapping je proces kedy sa pamäť prekladá z fyzickej pamäte do vytvorenej partície na disku nazývanej swap aby uvoľnila miesto. Odporúča sa vytvárať užívateľom, ktorý majú menej ako 1GB RAM.
Ak ste swap partíciu vytvárali, označte ju a dajte "Ok". Nato sa skript spýta či má skontrolovať swap priestor kvôli zlým blokom. Môžete dať predvolené "No". Nakoniec oznámi že swap bol nakonfigurovaný a bude zapísaní do tabuľky /etc/fstab.
V prípade že swap nechcete, dajte "Cancel".
2.2 Target
Tu máte označiť partíciu kde bude nainštalovaný systém, koreňový adresár.
Ako má byť zvolená partícia naformátovaná:
format - rýchle formátovanie bez kontroly zlých blokov
check - pomalé formátovanie s kontrolou zlých blokov
no - neformátovať túto partíciu
Možnosť "no" nedávajte pri veľkokapacitných diskoch, to môže trvať večnosť.
V ďalšom kroku volíte typ súborového systému. Dajte ext3 alebo novší ext4.
2.3 Source
Volíte z čoho sa bude systém inštalovať. Ak ste bootovali z dvd, zvoľte prvú možnosť a v ďalšom kroku možnosť "Auto". Skript si dvdromku nájde a presune Vás do ďalšieho inštalačného kroku select.
Ak ste bootovali z usb, zvoľte druhú možnosť a zadajte cestu ktorú ste si poznačili pri výpise z fdisku.
2.4 Select
Tu volíte ktoré balíkové sady sa budú inštalovať, trochu si ich popíšeme:
a - základný systém, obsahuje všetko potrebné na beh systému, textový editor a komunikačné programy
ap - rôzne aplikácie ktoré nepotrebujú x window system (grafický zobrazovací systém)
d - vývojárske nástroje, kompilátory, debuggery a manuálové stránky
e - program emacs
f - faqs, návody a ostatné dokumenty
gnome - desktopové prostredie gnome
k - zdrojový kód pre linux kernel
kde - desktopové prostredie kde, knihovne a ostatné veci potrebné na chod tohto prostredia
kdei - jazykové rozhrania pre prostredie kde
l - systémové knihovnyi
n - sieťové programy, daemony, telnet atď.
t - tetex systém
tcl - tool command language, tk, tclx a tkdesk
x - x window system
xap - aplikácie x ktoré nie sú súčasťou hlavného dekstopového prostredia
xfce - xfce desktopové prostredie
y - hry
Odporúčané sady sú už označené, no inštalovať nemusíte napr. hry a grafické prostredie ktoré viete že nepoužijete.
2.5 Install
V tomto menu máte viacero možností ako riadiť inštaláciu. Najrýchlejšia a automatická je "full", nainštaluje všetko čo ste zvolili v predošlých setoch. Ak si chcete podrobnejšie vyselektovať balíčky, použite "menu" alebo "expert". Pokiaľ chcete vedieť všetko čo sa inštaluje, použite "newbie"(neodporúčam). Defaultná inštalácia cez možnosť "full" trvá zhruba 10-15min.
Skript sa pýta či spraviť bootovateľné usb. Pokiaľ Váš bios povoľuje bootovanie z usb, môžete si ho vytvoriť.
Ďalší krok Vám dáva možnosť nainštalovať LILO (Linux Loader), jednoduchý zavádzač systému (bootloader) do ktorého si môžete pridať viacero diskov/partícií aby ste pri štarte systému mohli vyberať ktorý z nich sa má nabootovať.
Menu ponúka:
simple - automatické nastavenie(môžete skúsiť, väčšinou funguje dobre)
skip - preskočí inštalovanie lila
expert - manuálne nastavenie
Vyberte "expert".
Zobrazí sa viacero volieb:
begin - spustí konfiguráciu lila
linux - pridanie linux partície do konfiguračného súboru
windows - pridanie FAT/NTFS windows partície do konf. súboru
install - nainštalovanie lila
recycle - reinštalácia a použitie existujúceho lilo.conf súboru
skip - preskočenie inštalácie
view - zobrazí súčasný lilo.conf súbor
help - zobrazí manuálové stránky
Zoberme to teda od začiatku, dajte "Begin"
Tu sa zadávajú extra parametre pri naťahovaní kernelu. Defaultne nechajte prázdne a stlačte [ENTER].
Podpora UTF-8 v termináli. Opodstatnenie to má ak plánujete napr. slovenské rozhranie (na konci článku taká možnosť je).
Voľba buď klasickej linuxáckej konzole ("standard"), ktorá je rýchlejšia alebo konzole s vyrovnávacou pamäťou ("frame buffer console"). Pokiaľ volíte druhú možnosť tak čím väčšie rozlíšenie dáte, tým viac riadkov a stĺpcov je možné zobraziť. Plus pri bootovaní sa dá zobraziť tučniak. ^^
Ja som vždy dával "standard", dodatočne sa to dá keď tak upraviť v lilo.conf súbore.
Kde sa má lilo nainštalovať:
root - do superblocku (súborový systém)
floppy - na naformátovanú disketu
mbr - master boot record (disk)
Dajte teda mbr a v ďalšom okne sa skript spýta na ktorý disk to zapísať. Ak máte prvý disk s windowsom a na druhý zrovna inštalujete slackware, odporúčam to dať na druhý disk. Keď by ste tým prepísali boot loader na disku s windowsom, po odpojení by druhý disk so slackwarom nebootol. Zároveň by bez druhého disku nešiel načítať windows lebo konfigurák od lila je na druhom disku.
Zvoľte koľko sa má pri vyberaní operačného systému čakať kým sa nespustí prvý zo systémov (defaultne slackware):
none - bootne prvý systém
5 - 5 sekúnd
forever - bez odpočtu, manuálny výber
Stačí dať 5 sekúnd, je to tak akurát. V ďalšom okne sa spýta či zobrazovať bootscreen s alebo bez tučniaka.
Begin máte zasebou.
Linux
Tu volíte (ak máte viacero partícií) ktorú má lilo nabootovať. Ak máte jednu, nechajme defaultne a dajte "Ok".
Definujete pod akým názvom sa má zobraziť pri bootovaní zvolená linux partícia. Musí to byť jedno slovo, napr. Slackware.
Windows
To isté ako v predošlom kroku, len priradíte partíciu a názov pre windows. Môžete poprípade preskočiť, dá sa doplniť neskôr.
2.6 Configure
Dajte "Instal" a po chvíli sa zobrazí ďalšie okno s konfiguráciu myši. Tu dajte podľa toho ako ju máte zapojenú. Či už cez ps2 port alebo usb, fungovať by to malo aj tak, aj tak.
Definujete či sa má spúšťať pri boote modul na kopírovanie a vkladanie textu z konzole.
Ďalší krok sa Vás spýta čí chcete nakonfigurovať sieť. Dajte "Yes".
Tu vypĺňate hostname. Pokiaľ neplánujete spraviť z tohto server tak stačí napísať niečo jednoduché, váš nick alebo použité prostredie. Nesmie byť však dlhšie ako 64 znakov a môže obsahovať len znaky, čísla a pomlčky.
V ďalšom okne vyplňte názov domény. Dajte example.org ako v príklade alebo si dačo vymyslite. Dôležité je len aby sa názov nezačínal bodkou.
Definujete ako sa pripájať do siete. Popisovať to nemá význam. Ten kto používa inú možnosť ako DHCP to nepotrebuje vysvetliť, ostatní dajte "DHCP". V ďalšom okne dajte [ENTER] a v ďalšom kde sa Vás pýta na potvrdenie nastavení siete dajte "Yes".
Označené položky sa budú spúšťať pri štarte. To čo je nastavené defaultne môžete nechať a zaškrtnúť rc.mysql a rc.httpd pokiaľ plánujete využívať web server a databázu lokálne.
Pokiaľ nechcete skúšať nové typy písma, dajte "No". V opačnom prípade "Yes".
V ďalšom okne ak chcete aby sa hodiny riadili BIOSom a nie podľa časových pásiem, zvoľte "No".
Ak ste dali v predošlej otázke "Yes", vyberte časové pásmo "Europe/Bratislava" alebo kde sa práve nachádzate.
Zvoľte jedno z grafických prostredí ktoré chcete používať a dajte "Ok". Dá sa to jednoducho zmeniť, tak kludne experimentujte.
Upozornenie že ešte neni nastavené hlavné heslo(root heslo). Odporúča sa zadať hneď, ak máte zdieľaný kernel a prístup na internet. Treba mať na pamäti že stále máte US rozhranie klávesnice. Môžete dať aj jednoduché heslo, neskôr si ukážeme ako ho zmeniť.
Par krát som na tomto US rozhraní už stroskotal, väčšinou nasledoval reinstall systému. ^^
Toto sa Vám zobrazí len keď ste dali inštaláciu lila ešte raz. Voľba "Yes" použije novo nakonfigurovaný lilo.conf zatiaľ čo "No" použije starý konfiguračný súbor.
2.7 Exit
Posledný krok bude "Exit" a vytiahnutie dvd/usb.
Nakoniec stlačte [CTRL] + [ALT] + [DEL] alebo napíšte do promptu:
rebootV tomto bode máte inštaláciu hotovú. V BIOSe nastavte primárny disk ktorý obsahuje LILO zavádzač a bootnite si slackware.
3 - Prvé spustenie
Prvé spustenie bude trvať trochu dlhšie a skončí v runleveli 3 (bez grafickej nadstavby). Spravíte si tu najzákladnejšie nastavenia systému a nakoniec spustíte grafické prostredie.
3.1 Pridanie používateľa
Najprv si pridáte používateľa lebo byť stále prihlásený pod rootom je dosť veľké bezpečnostné riziko. Do login výzvy napíšte príkaz:
root /// root prihlásenie adduser "menoUživateľa" /// pridanie užívateľa, píšte bez úvodzoviekNato sa systém spýta na X ďalších otázok ktoré preklikajte cez [ENTER], zastavte sa až pri hesle (password) ktoré vyplňte. Dostanete oznámenie že účet bol vytvorený.
3.2 Nastavenie lokálnych nastavení
Lokálne nastavenia sú set parametrov ktorý definuje užívateľov jazyk, rozhranie atď. V tomto prípade sprístupnenie slovenčiny v grafickom prostredí globálne. Spraviť sa to dá cez terminál alebo naklikať v grafickom prostredí. Keďže ste prihlásený ako root, spravte to cez terminál.
Defaultne sú v slackware dva textovo-editačné programy a to nano a vim. Ktorý si vyberiete je na Vás, odporúčam však nano, keďže vim vyžaduje určitú zručnosť. Do promptu zadajte:
nano /etc/profile.d/lang.sh
Riadok ktorý je od-komentovaný, zmeňte buď na sk_SK alebo sk_SK.UTF-8.
Zmeny uložíte stlačením [CTRL] + [O], potvrdíte cez [ENTER] a program opustíte stlačením [CTRL] + [X].br /> Ak by ste chceli z nejakého dôvodu iné rozhranie, stačí od-komentovaný riadok prepísať jedným z týchto premenných uvedených v zozname.
Kompletný zoznam premenných si môžete dať vypísať príkazom:
locale -a | morePosúvať sa v tom dá enterom po riadkoch alebo medzerníkom po väčších kusoch textu. Toto ale zmení len prostredie, zmeniť môžete ešte rozhranie klávesnice.
Zadajte:
cp /usr/share/X11/xorg.conf.d/90-keyboard-layout.conf /etc/X11/xorg.conf.d/ /// skopírovanie súboru nano /etc/X11/xorg.conf.d/90-keyboard-layout.conf /// editácia súboruNahraďte v riadku Option XkbLayout "us" reťazcom "sk".
Zmeny uložte a prejavia sa až v grafickom prostredí.
Ak by náhodou pri budúcom prihlásení nefungovali slovenské klávesy, zadajte:
setxkbmap sk3.3 Prihlasovací manažér
Prihlasovať sa môžete dvoma spôsobmi:
1. prihlásenie v textovom režime (defaultné nastavenie slackwaru)
2. prihlásenie v prihlasovacom manažéry
1. Textový režim vyhovuje najmä ľuďom, ktorý sa nepotrebujú hneď po prihlásený dostať do grafického prostredia. Napr. root ktorý chce upraviť konfiguračné súbory takže grafické prostredie k tomu nepotrebuje. Túto voľbu teda používajú hlavne rooti na systéme kde beží server.
Pokiaľ chcete zmeniť grafické prostredie, zadajte:
xwmconfigV prehľadnom menu si vyberte, ktoré sa má pre vaše prihlásenie použiť ako defaultné. Nakoniec, do grafického prostredia sa dostanete cez príkaz:
startx
2. Prihlasovací manažér po prihlásení hneď hodí užívateľa do zvoleného grafického prostredia, no dlhšie sa načítava. Využívajú najmä užívatelia ktorý systém používajú ako desktop. Čiže práca s dokumentmi, multimédia a iné.
Ak chcete po načítaní systému aby Vás vítal prihlasovací manažér, ako root zadajte:
nano /etc/inittab /// nájdite riadok # Default runlevel. (Do not set to 0 or 6) id:3:initdefault: /// prepíšte "3" na "4", zmeny uložteV ďalšom štarte systému sa už budete prihlasovať do manažéra, kde je defaultne nastavené KDE prostredie. Iné grafické prostredie si môžete zvoliť cez modrú šípku v ľavo dole.
Ešte dodám že toto nemá na základný chod systému žiadny dopad. Je to len spríjemnenie užívateľom, ktorých odrádza každý kráť písať startx.
3.4 Grafické prostredie
Po prvom spustení XFCE prostredia sa systém spýta či ponechá defaultne nastavené postranné panely "use default config" alebo "one empty panel" kde si budete musieť vytvoriť obsah panelu samy. Odporúčam použiť defaultné nastavenie (ľahšie sa dodatočne upravuje). Ak by niekto nevedel o čo ide, je to obdoba windows lišty s tlačidlom pre vyvolanie menu, časom, spustenými aplikáciami atď.
3.4.1 Zmena root/admin hesla
Pre vyvolanie terminálu stlačte [ALT] + [F2], do vyhľadávača napíšte "terminal" alebo "xterm". Potvrďte cez [ENTER].
Prihláste sa ako root a zadajte:
passwd /// najprv zadajte staré heslo, potom 2x nové exit /// odhlásenie sa z roota
3.4.2 Ovládače pre grafické karty
3.4.2. A - amd
Pokiaľ by ste mali problémy so zobrazovaním alebo so štartom systému do grafického prostredia, stiahnite ovládače pre grafické karty od AMD z ich stránky.
Po stiahnutí sa v terminále premiestnite do zložky kde sú stiahnuté, prihláste sa ako root a zadajte:
unzip názov-amd-driverov.zip /// rozbalenie driverov sh názov-amd-driverov.run /// vyskočí okno cez ktoré sa preklikajte (stále ako root)Po nainštalovaní musíte reštartnúť systém aby ste predišli nestabilnosti systému a možnej strate dát.
Pre konfiguráciu môžete použite príkaz "aticonfig + premenná" alebo si to naklikajte cez AMD Catalyst Control Center v menu pod system settings. V oboch prípadoch musíte mať root práva.
S týmto novším kernelom by problém byť nemal, no pamätám si keď som po dlhom čase skúšal inštalovať slackware 13.37 a moja karta ešte nebola podporovaná(msi 6970 lightning). Ostal som vždy trčať v runlevely 3, aj keď ako tak sa pracovať cez to dalo. Po stiahnutí vtedajších driverov sa problém vyriešil.
3.4.2. B - nvidia
Pokiaľ by ste mali problémy s touto grafikou, drivere môžete stiahnuť z nvidia stánky. Tu platí to isté ako v amd sekcií, stiahnite, hoďte sa do zložky so súborom, rozbaľte ho a ako root spustite skript. Nakoniec reštartnite počítač.
S týmto nemám ale žiadne skúsenosti, keďže nvidia kartu som ešte pod linuxom nemal. Ak by sa vyskytol u niekoho problém, skúsime ho vyriešiť a poprípade to sem doplním.
3.5 Nastavenie zvuku
Každé grafické prostredie má svoje vlastné audiomixéry ale všetky sú nadstavbou ALSA (Advanced Linux Sound Architecture). Väčšinou si zvuk dokážete nadstaviť v nich, no je dobré vedieť aj o inom riešení. Pokiaľ by ste mali teda problém so zvukom, môžete zvuk skúsiť upraviť v terminály cez príkaz:
alsamixer /// vyvolá menu kde si volíte hlasitosť a iné, menu opustíte cez [ESC] alsactl store /// prihlásený ako root, týmto príkazom uložíte nastavenia z alsamixeru alsactl init /// nahodí defaultné nastavenia (v prípade že ste to dokašlali a neviete s tým pohnúť)Pokiaľ chcete mať výstup zvuku len na reproduktoroch/sluchátkach, treba to nastaviť v audiomixéroch globálne alebo v programoch jednotlivo.
Záver
Tu je ešte odkaz na starú ale dobre napísanú knihu o slackware. slackbook-2.0.PDF
Novšia verzia knihy, avšak stále nedopísaná beta. slackbook-3-beta.HTML
Dúfam že bol pre Vás článok nápomocný. Určité veci sú "odľahčené" kvôli komplexnosti alebo z dôvodu, že ich plánujem podrobnejšie rozobrať v ďalšom článku.
Venovať by sa mal po inštalačným tipom (flash), nastaveniam (zvuk, rôzne konfigy), šifrovaniu (partície), bezpečnosti (právam) a slacku vo všeobecnosti.
Len neviem kedy, snáď do konca nasledujúceho mesiaca. ^^
Ak máte návrhy na zlepšenie, kritiku, nájdený bug... hoďte koment, feedback poteší.
Autor článku
Pavol Hrnčiar (-sniffer)pokračovanie nabudúce ... :)
Btw teda, do druhej konzoly sa da prepnut cez CTRL + ALT + F* (* je cislo). Defaultna je F7.
Najvacsi problem je ( bol hlavne u mna) zozaciatku kym sa v tom clovek zorientuje co jak funguje a tak. Hlavne ked si chces nainstalovat niake programy.
V dalsom clanku serialu mam tieto moznosti ale uz viacmenej vsetky spisane ak by si potreboval kludne ti to predbezne poslem do mailovky.
Slackware je jedna z naj distribucii.... na notebooku fantazia... okrem toho pouzivam Debian, roky bez upgradu.....
Slackware bol vobec prvy linux os.... verziu 1.1 mam doma na disketach