Ktory Linux?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.03.2009 | 10:43
Gateway   Návštevník
Zdravim cem sa jen tak opytat ze ktory Linux je podla vas najlepsie a vcom je teda najlepsi ?
    • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 10:45
      ---   Návštevník
      ziaden, vyberaj podla toho co ti pojde na tvojom kompe najlepsie. Tato tema je velky kandidat na zamknutie.
      • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 10:51
        .lubos679   Návštevník
        Preco kandidat na zamknutie?
        Ak si zaciatocnik, skus Ubuntu, Greenie, Mandrivu...
        Osobne by som skusil Ubuntu. Najlepsi neni ziaden, si myslim. Kazda distribucia Linuxu je dobra na nieco ine.
    • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 10:57
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      No ono sa to vybera podla tvojich znalosti a podla toho co na tom chces robit. Podla tvojej otazky usudzujem ze si zaciatocnik, a preto odporucam ubuntu alebo greenie - slovensku distribuciu linuxu zalozenu na ubuntu. ubuntu.cz , greenie.sk

      Ubuntu je pre ludi ktori pracuju s pocitacom na zaciatocnickej urovni alebo ho pouzivaju len na kancelarske ucely najlepsie. Ja osobne ho nepouzivam, dal som prednost systemu ktory si mozem viac nastavit - Arch linux, alebo Gentoo linux, Gentoo linux je vsak zlozity aj pre skusenych uzivatelov a podla mojho osobneho nazoru je skor pre programatorov ako pre beznych ludi. Mozes uvazovat aj o OpenSuSe alebo Mandriva popr. Fedora a ine, ale to uz zalezi na tebe, Fedora ma striktny pristup ku codecom a musis nad tym par minut stravit, aby ti to prehravalo mp3 a avi filmy. Pri ubuntu tento problem nieje, ak prehravas format a nemas ku nemu codec, automaticky ti vyskoci okno ci suhlasis s tym aby ti codec vyhladalo na internete a nainstalovalo. Ubuntu som mal velmi rad, ale pre moje ucely bolo nepostacujuce.

      Dufam ze sa rozhodnes dobre a budes s linuxom spokojny. Vela zdaru prajem.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 10:58
        Avatar lubos679   Používateľ
        Naozaj pekne si to napisal. :-)
        • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 13:47
          Gateway   Návštevník
          Diky all :) mam Ubuntu 8.10 a spokojnost :) Ako s pc robim viac ako zaciatocnicky ale s Linuxom som zaciatocnik no mam dual boot Linux Ubuntu 8.10 a Vista Speedy Ultimate .
          Ale asi najj mi ZATIAL vyhovuje Ubuntu :)
          • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 16:38
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Pouzivat ubuntu nieje hanba, velmi vela ludi pouziva ubuntu, dokonca som sa stretol s priblizne 40-rocnym belgicanom ktory fical na ubuntu a pocitace v jeho firme tiez.. Ma velku komunitu, velku stabilitu a je lahko dostupne a pouzitelne aj pre normalnych, pocitacovych laikov.
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 19:49
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              suhlasim. ubuntu je fajn
              • Re: Ktory Linux? 29.03.2009 | 17:06
                Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
                Ubuntu je fajn, doteraz som používal. Neskôr Xubuntu a teraz Debian 5. Je to stabilná verzia vhodná pre staršie pc. Aj na tom záleží aké ma kto PC. Nie na všetkom už tie nové distribúcie fungujú svižne.
                • Re: Ktory Linux? 29.03.2009 | 17:22
                  Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
                  D5 je celkom OK, len... neviem si pomoct, stale sa mi woody javi ako najlepsie vydanie.
                  http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
          • Re: Ktory Linux? 19.09.2010 | 16:15
            katarina   Návštevník
            mozem sa opytat,ci sa pripajas na net s modemom,pretoze som nainstalovala ubunu 10.04 a mam velky problem s instalaciou modemu.som zaciatocnicka a ani na fore mi doposial neodpovedali.a este ubuntu je v Aj takze z toho neviem vyjst uz vobec.
            • Re: Ktory Linux? 19.09.2010 | 20:59
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.
              Ako to myslíš ?
              To akože máš grafické rozhranie v angličtine ? Popisy v angličtine ?
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Ktory Linux? 20.09.2010 | 00:44
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ubuntu je CD, kde je zo vsetkeho trochu. ak si nastavis pripojenie do internetu, tak si budes moct doinstalovat aj preklad do sk, teda ak chces original ubuntu...

              ak nenapises viac podrobnosti, napriklad co je to za modem, tak Ti tu asi malokto pomoze...
      • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 14:00
        Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
        Môžem len súhlasiť.
    • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 14:04
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      najlepsia linuxova distribucia je ta, ktoru si dobre nastavis a funguje dobre na tvojom HW. ich porovnanie najdes napriklad v nasej databaze znalosti
      • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 14:12
        Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
        a najma ta, ktoru ma niekto, kto je ochotny a schopny poradit osobne alebo aspon online (ak samozrejme nie je problem s pripojenim k sieti)
        http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
        • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 14:15
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          takych je vela. v databaze je akurat tak granular s ktorym neviem kto pomoze... ale tak kedze to ma synaptic a je to zalozene na pclinuxos, tak by to slo
          • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 14:17
            Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
            no ale z beznym distrom (rozumej fedora, mandriva, ubuntu, debian, osuse) niekto pomoze - tak treba distro vyberat podla toho, kto je najblizsie / najochotnejsi).

            gnome v ubuntu a osuse je viac-menej podobne, takze zacinajucemu uzivatelovi je to jedno.
            http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
            • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 14:25
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              co ja viem... taky urcity standard je momentalne ubuntu, ktore skusil uz prakticky kazdy.

              napriek tomu, ze som skusal mandrivu, opensuse ci fedoru, s vela vecami by som pomoct nemohol. zvlast pokial ide o spravovanie softveru
              • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 14:29
                Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
                no jasne. pretoze pouzivas ubuntu. aj ja viem poradit, ze "zypper in halabala", ale na nejaky problem s osuse by som si netrufol. s mandrivou a fedorou je to ine, pretoze ich aktivne pouzivam / pouzival som.
                http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
        • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 14:17
          Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
          Jednoducho každý si musí najisť tu svoju :-)
          Koľko ľudí toľko chuti :-)
        • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 16:35
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Alebo skor a najma ta, ktora ma velku a rozsiahlu internetovu komunitu uzivatelov, ktori si vymienaju skusenosti na bezne dostupnych strankach. Takze ubuntu stale vedie.
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 17:46
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Radšej sa spýtam, či som to dobre pochopil...
            Chceš povedať, že ostatné komunity nedosahujú veľkosti alebo sofistikovanosti Ubuntu komunít ?
            Že Ubuntu je najrozšírenejšia distribúcia Linuxu po svete ?

            S takýmto tvrdením nemôžem súhlasiť, je to nereálna hlúposť.
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 17:54
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              Nie, ale najst si riesenie problemu pre ubuntu alebo opensuse ci fedoru je ovela lahsie ako ho najst pre arch , gentoo , zenwalk a pod.
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 18:15
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Už chápem, ako si to myslel (dobre, že som sa spýtal). :-)

                Niekedy sa pýtam, či je dobré (pre Linux), že sa Ubuntu rozširuje a forsíruje aj na úkor iných, častokrát lepšie spracovaných distier a potom stačí malé zaváhanie (pozri tu) a prvý dojem z linuxu je naprd. Ďalej nie je úplne fér voči Linuxu, keď sa okolo Ubuntu vytvára akási gloriola úspešnosti, je to distro ako každé iné.
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 23:12
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  trochu suhlasim s tou ubuntu bublinou...

                  ubuntu nie je dokonaly system, a je vela veci, ktore odradzaju. napriklad hlavne instalacne medium nema plnu podporu jazyka (jednoducho povedane - nezmesti sa) ci nema centrum nastaveni, porovnatelne s windows alebo mandrivou.
                  • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 23:30
                    Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
                    no aj windows dlho pokrikaval ohladom jazykovej podpory ....No zial slovenska v jednotilivych distrach je oproti ceskej stale uboha (chapem je to vec dobrovolneho prekldu ...tiez som sa k nicomu nikdy nepricinil )
                    • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 23:34
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      suhlasim.

                      trochu sa vrtam do podpory jazykov v buntu, a je to dost... nelogicke.

                      podla mna je potrebne vyrazne ulahcit prekladanie - aplikacii, prostredia, vsetkeho.

                      bez komplikovanych registracii. hocikto by mohol priamo v programoch nahradit anglicke vety slvoenskymi a odoslat ich. nejaky spravca by potom len klikol na "ano, suhlasim s tymto prekladom od cloveka ABC123", alebo nie. to by bolo...

                      znamenalo by to, ze by sa chybne preklady neopravovali mesiace, ale mozno minuty ci sekundy.

                      kedze je prekladanie programov na mna zlozite, tak prekladam wesnoth :)
                      • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 23:48
                        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
                        Dufam ze poznas aj takuto jednoduchu moznost: https://translations.launchpad.net/
                        Tu moze prekladat kazdy, ak ma chut... len ti ludia nejak chybaju...
                        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
                        • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 23:55
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          jasne ze poznam... podla mojho nazoru je to tak trochu chaos - rozhodne by som to vsak mal preskumat lepsie
                          • Re: Ktory Linux? 29.03.2009 | 00:16
                            Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
                            suhlasim ... treba pozriet a pouvazovat :)
    • Re: Ktory Linux? 28.03.2009 | 22:30
      Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
      Ako zaciatocnik som vyskusal vsetko mozne co sa mi dostalo pod ruku ... vsetko ma svoje plus a minus (nepoviem teda nic nove, ale je to na tebe ....). Ja mam ubuntu ale to len preto ze som si nan zvykol (to je ta zelezna kosela :) )ALe dobry konfort je aj openSUSE hlavne drivers ... mandriva 2009 pwp aj s poplatkom sa to da :).. ale aj cz ma dobru podporu ... fakt podstatna je zostava pc ...teda hardware . Teraz by to mohlo byt jednotlive vymenuvanie, ale ak mas cas a moznost vyskusaj co sa da , nieco Ti istotne sadne po ruku
    • Re: Ktory Linux? 29.03.2009 | 19:36
      Avatar new Linux Mint 6  Používateľ
      Ja som skusil ako prve ubuntu a potom som hlavne riesil ci kde, gnome, xfce alebo ktore, potom som skusil Debian a velmi som bol skpokojny co sa tyka rychlosti a stability, ale hry tak moc nelubi tak som chcel zas nejake ubuntu a dnes som nainstalovat Linux Mint a mozem odporucit mozno pre zaciatocnikov aj viac. :

      http://www.linuxexpres.cz/distro/linux-mint-s-ubuntu-za-zady

      http://www.linuxmint.com/rel_felicia_whatsnew.php
    • Re: Ktory Linux? 30.03.2009 | 00:29
      loky   Návštevník
      Som takmer laik. Už pár mesiacov používam Mint a som maximálne spokojný. Skús verím ze si ho oblúbis.
    • Re: Ktory Linux? 19.09.2010 | 23:28
      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
      Je to prakticky jedno, ak si ako zaciatocnik vyberies napriklad Arch, kt. pomocou ich vynikajucej Beginner's guide zvladne nainstalovat metodou copy & paste takmer kazdy.
      Ma to obrovsku vyhodu v tom ze sam sa vela priucis, zistis ze editacia textovych (dobre okomentovanych) je vcelku jednoducha, priamociara a pomalicky si vybudujes distro stavane/usite presne na teba ;-) Dalsia vyhoda je v tom ze je to bleeding edge distro, kde netreba cakat kazdy polrok na upgrade na novu verziu, kedze sa ti neustale vsetko aktualizuje na najnovsie verzie...

      Tiez velmi dobra cesta je Ubuntu(a jeho derivaty), kde je velmi jednoducha instalacia propietarnych NVIDIA/ATi ovladacov, kodekov, flashu, javy, skypu atd
      Ale akonahle budes riesit zlozitejsi problem, tak skoncis pri textovej konfiguracii kedze Ubuntu/Debian nemaju graficke klikatka....

      Dalej si mozes vybrat Mandrivu / OpenSUSE, ktore maju najlepsie konfiguracne nastroje a vacsina veci sa da nastavit pomocou grafickych klikatok :)
      A tiez prostredie KDE4 v nich ovplyva vysokou kvalitou...
      Na komercny Mandrake 10.1 (predchodca Mandrivy) mam len tie najlepsie spomienky z detstva :)

      Vzdycky zalezi aj od pouziteho hardwaru, niektore booky su doslova antilinuxove a neni na vyber co tam dat, clovek je rad, ze ako-tak to ide :)