Ubuntu - ext4 revolucia?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.04.2009 | 19:38
Avatar ferinooo Ubuntu 8.04 HH  Používateľ
Dobrý den, za chvilku vybehne kazdemu pouzivatelovi ubuntu moznost prejst na verziu 9.04.
s ubuntu 8.1 mam dobre skusenosti, ale mam rad nove veci.....takze taký rýchlejsi boot systemu s ext4 by nezaskodil......

Rad by som od niekoho tématiky znalého poznal, ako si zachovat vsetky nastavenia mojho ubuntu, a vsetky subory a vsetko to prehodit do ext4
ktorý je viac menej jedná z hlavných takých zmien... v novom systéme.
Dúfam ze nebudem musiet menit a instalovat znova......

? nejaké návrhy?

Dakujem za každý nápad.
    • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 19:57
      ---   Návštevník
      skusil som prechod z 8.10 na RC 9.04 a ani ma netrapi nejake ext4 ,ale co s rozbitym systemom

      ale uz to tu bolo, ze pri ext4 hrozi strata dat
      • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:02
        Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
        Ako máš rozdelený disk ?
        Ps: Ešte za XXP. Obnovoval som dáta aj z s formátovaného disku. Tak si myslím že dáta sa nedajú len tak odstrániť (V ponuke bol aj ext2, ext3,.... )
        • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:10
          Avatar ferinooo Ubuntu 8.04 HH  Používateľ
          no disk nemám rozdelený.....tak ak sa to neda, tak vsetko postupne povypalujem, a sformatujem, to som chcel vediet, ci sa to da.....
          Dakujem
          • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:16
            Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
            Skús zmeniť veľkosť a na voľnom mieste vytvoriť nový oddiel. Už s formátovaním ext4. (disk na ukladania dokumentov a iných veci)A dáta tam len skopírovať. Aký máš disk ?
            • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:18
              bebak   Návštevník
              amaterizmus
              • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:20
                Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
                Nie začnem tu vypisovať k*****
                • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:43
                  Avatar ferinooo Ubuntu 8.04 HH  Používateľ
                  Stýko dakujem, rozdelenie disku, format do noveho formatu, atd, to vsetko v pohode zvladnem.....skor som mal na mysli, ze ci sa neda konvertovat sposobom bez posunutia dat, odpoved som dostal..... ze treba format.....cize pekne dakujem za postrehy.
                  • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:50
                    Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
                    No pri ext... som to nerobil neviem či sa to dá ale ako som už spomínal za starých čias som fat do ntfs bez problémov možno je to možné aj pri ext... :-)
                    Ps: už som si myslel že tato téma bude aj uzamknutá.
    • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 20:58
      bebak   Návštevník
      ty k***** z ext3 neprejdeš na ext4 bez toho aby si naformátoval disk :-) :D
      • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:02
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
        bebak........ ak nevies pouzit slusnost, tak vulgarizmami to nenapravis... naco je dobre reagovat sposobom idiota s IQ 15, hlavne ze si profik aj v linuxe aj windowse, no jednoznacne vynikas ako hulvat.
        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:03
        Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
        k****** možne je všetko ale lenivý užívatelia win nato neprídu :-)
        • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:09
          bebak   Návštevník
          ty k***** ja nikoho neurážam !!! vydiš niekde nadávku ??? ako si povedal máš IQ pod psa - toto považuj za uražku :-)
          • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:11
            Avatar ferinooo Ubuntu 8.04 HH  Používateľ
            Chlapi, nechlastajte, ked chodite na internet....bebak.... :)
            • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:13
              bebak   Návštevník
              ...presne tak ferinooo v budúcnosti budeš mať zdravotne problemi od toho pitia.
              • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 21:18
                Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
                Ešte vidíš na klávesnicu??????
                • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 22.04.2009 | 23:45
                  skywaker   Návštevník
                  inac len tak pre tvoju zaujimavost bebak ak sa do toho nevyznas tak tu nepis. ext3 je mozne skonvertovat na ext4 bez straty dat. neskusal som to ale. kedze preferujem XFS, ktory mam v Zenwalovy. inac urcite to bude narocne na cas a tiez otazkou je ze ci sa to podari myslim konverzia.. pre viac info pohladajte si to na nete. tusim to bolo pisane aj na root.cz alebo abclinuxu. dakujem. inac prejst na novy fs len koli tomu ze moze byt pripadne rychlejsi moze byt dobrym dovodom ale!!! treba si uvedomit ze sa jedna o horucu novinku a este nie je vychytany.. najvecsim prinosom ktorym je ext4 oproti ext3 pre mna je rychlejsia obnova fsck na ext4 nez na ext3 ale inac nevidim vecsie prinosy. a k otazke dat ci nedat prejst alebo nie...? pozrite sa na slackware je to distro kde sa veci ktore nie su odskusane nasadzuju pomalsie.. ale aj na nich dojde cas ako priklad posluzi prechod na 2.6 jadro alebo na kde4. a nie ako ubuntu kde este ani nebolo oznamene ze existuje ext4 a v ubuntu sa hovorilo ze to bude default.. podla mna to je trochu uhodene.. na jednej strane pokus o vytvorenie uzivatelky pritulneho a jednoducheho OS a na druhej strane paradox ktory sa vyskytuje u jedneho nemenovaneho OS od jednej nemenovanej firmy ktoru mame vsetci v laske..
    • ext4dev 22.04.2009 | 23:50
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Backward compatibility

      The ext4 filesystem is backward compatible with ext3, making it possible to mount an ext3 filesystem as ext4 (using the “ext4dev” filesystem type).

      [edit] Forward compatibility

      The ext4 filesystem is forward compatible with ext3, that is, it can be mounted as an ext3 partition (using “ext3” as the filesystem type when mounting). However, if the ext4 partition uses extents (one of the major new features of ext4), forward compatibility and therefore the ability to mount the filesystem as ext3 is lost. Extents are not used by default; the “extents” option is explicitly required (e.g.
      mount /dev/sda1 /mnt/point -t ext4dev -o extents
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: ext4dev 22.04.2009 | 23:55
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Vďaka hore uvedenému, ľubovoľný stávajúci ext3 primontuješ ako ext4 pomocou ext4dev.

        Priamu konverziu máš napr. tunaky.
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 23.04.2009 | 01:54
      nevim_jaky _nick _si_vymyslet   Návštevník
      mas viac moznosti na vyber, pozri:

      http://kernelnewbies.org/Ext4#head-634429ff2676cfc0e86fe9acd7bfa1d2237f2910
      http://www.root.cz/clanky/migrace-souboroveho-systemu-ext3-na-ext4/

      imho ext4 je skor evolucia, od brtfs sa ocakava viac


      inac chlapci tato diskusia by sa mala zapisat do analov ako jedna z najhodnotnejsich v historii portalu
    • Re: Ubuntu - ext4 revolucia? 25.04.2009 | 22:00
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Ale, aj tak, stále neviem a ešte mi to nedošlo, prečo si dal tomu názov :
      Ubuntu - ext4 revolúcia?
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."