platený linux?
18 mesiacov zadarmo aktualizácie a potom čo?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
- neobmedzene aktualizacie: hociake distro s rolling updates
- aspon na 5 rokov : Long Term Support
pre bod 1 sa da vyuzit pri oblubenom ubuntu aj obvykle bezbolestny update na vyssiu verziu cez internet. Je to zdokumentovane.Instalacia noveho buntu aj s tvojimi programami je na par klikov.
Poviem ti takto. Preto som si dal pred 3 tyzdnami Ubuntu 8.04 LTS aby som mal aktualizacie este 2 roky bez toho aby som musel upgradovat na novsiu verziu ( predtym som mal ubuntu 7.10 uplne od zaciatku az 1,5 roka). Zober si to ze ty max. za 1,5 roka si budes musiet bud upgradnut na novsiu alebo instalovat novsiu verziu a ja este stale budem mat 1/2 roka podporu. Nehovoriac o tom ze prve 2-3 mesiace je v znameni oprav vselijakych chyb noveho systemu. Kym budes mat stabilny system uz tu bude nova verzia a zase upgrade? Niekoho to bavi riesit si problemy. Ja si pockam nech sa trapia "robia to pre mna" :-D
aj to reinstalacia trvala 1h (20 minut samotna instalacia, zvysok nakopirovanie /home adresara -tam su vsetky nastavenia ulozene- a zvysok 35mint trvalo straihnutie balikov z netu a nejake to doladenie popri stahovani)
pokial si zalohujes adresar home(aleho ho mas na osobitnej particii ktoru pri reinstalle nechas bez zmeny) vzdy ti zostanu vsetky nastavenia programov a zvacsa aj prostredia, vzdy potom len treba staihnut potrebne baliky a tie si same najdu nastavenia ulozene v /home
tymto sposobom mozes bez straty nastaveni aj zmenit distribuciu
pokial nechces stahovat baliky mozes pouzit apt-on cd ale ked budes chciet mat system aktualny aj tak najnovsie verzie budes musiet staihnut z netu