nedostatok miesta na disku a start OS
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
df -h
ten sem pastni ... budeme mudrejsi, ked budeme vediet ake mas rozdelenie disku a info o volnom mieste. ;)
Error activating XKB configuration.
It can happen under various circumstances:
-a bug in libxklavier library
-a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities)
- X server with incompatible libxkbfile implementation
X server version data:
The X.Org Foundation
10402000
If you report this situation as a bug, please include:
-The result of xprop –root | grep XKB
-The result of gconftool-2 –R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd
/dev/sda8 31G 14G 18G 43% /home
/dev/sda1 56G 28G 29G 50% /mnt/win_c
/dev/sda5 60G 50G 11G 83% /mnt/win_d
toto som našiel na nete:
The RPM packages are downloaded to the /var/cache/urpmi/rpms directory. Skús popátrať týmto smerom... a premazať dotyčný adresár - toto by mohol byť dôvod preplnenia particie....
find / -type d -name tmp
Uz som zazil ked nejake klikatko chcelo ulozit ISO image CDcka ktore som chcel napalit, nepreslo to. Ja osobne som mal nahodeny /tmp ako tmpfs o pevnej velkosti RAM disku 128M z 1G.
mozes to cele zmazat. len skype a virtualbox tam maju licencie(budes musiet preinstalovat alebo nemaz tie priecinky) inac je to plne junk-u
inac na start systemu ti musi (alebo skor malo by) postacit par MB na / particii.
inak 6,8 GB je dosť a dosť na slušne vybavený OS, podľa mna problém je inde, nie v nainštalovaných programoch, skus mrknut na /tmp adresár, ako tu aj niekto dole radil...
veľkosť daného adresára zistíš príkazom du -s, musíš byť v nom
du -sh *
skus si pustit LXDE alebo iny fallback DE, predpokladam ze aspon login screen ti nabehne? tam si vyber Session -> LXDE alebo nieco ine ako standardne pouzivas, ak sa nemylim KDE.
a potom sa pohrab v logoch a to: /tmp/xerr* /tmp/xsess*
a co povie
mount
admesg
?