Ako začať s operačným systémom Linux

Sekcia: Ostatné 29.01.2010 | 20:22
Rena   Návštevník
Som v tejto oblasti úplný začiatočník. Chcela by som sa poradiť, ako začať pracovať s Linuxom, naučiť sa operačný systém. Aké sú Vaše skúsenosti? Môžete mi odporúčať nejakú literatúru alebo sú vhodné aj kurzy?
    • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 20:34
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      Treba povedať, či si si už vybrala nejaký konkretny, každý ti poradí niečo iné, pre každého je v niečom ten či onen lepší, ale v podstate platí, že všetko záleží od toho medzičlánku čo je medzi pc a stoličkou. Ja používam ubuntu a proste mi vyhovuje najviac a som v nom doma viac ako vo windowse. Ak chceš knihu o ubunu doporučil by som túto.
      Ako ktorý linux vyzerá? Každý rovnako a pritom úplne inak, lebo je tu obrovská možnosť vlastných úprav, ale prostredia ako hlavné sú Gnome a KDE, také menšie sú napr. lxde, xfce a daľšie vhodné na silu PC ako aj na používateľa.
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 21:40
      dash   Návštevník
      Skús sa pozrieť napríklad aj to tunajšej databázy znalostí. Okrem spomínanej knihy o Ubuntu existuje ešte výborná kniha o Mandrive...
    • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 21:53
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      najlepsim zdrojom informacii je aj tak ujo google (alebo aj iny vyhladavac)
      -na tomto fore najdes mnozstvo navodov a clankov : TU, dalej TU, aj TU, a tiez TU
      -ake distro si vybrat (pouzi vyhladavanie tu na stranke, + distribuie, pre novacikov
      -su stranky s linuxovou tematikou (mnozstvo anglickych, aj par CZ/SK - linuxexpres.cz,linuxon.sk + dalsie odkazy tu na strankeTU)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 21:57
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        z osobnej skusenosti treba:
        -vela trpezlivosti
        -zabudnut na vacsinu toho co vies o windowse
        -vela citat
        -vela hladat
        -volu sa ucit
        -mat otvorenu mysel

        odporucam:
        -skusat na kompe kde nie je nic ine (nehrozi strata dat)
        -mat rychle pripojenie k netu (alebo aspon nejake) idealne cez router (s rozbehanim USB modemu moze byt problem)
        -skusit vela distribucii a prostredi a potom zostat u jednej vybratej a rozchodit na nej vsetko co potrebujes
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 22:07
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      a distribution chooser =D ktory pomoze pre zaciatok
      • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 22:13
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        hej ten je dobry ale je trosku obmedzeny (poctom distribucii) a myslim ze aj trosku neaktualizovany

        + mne to vyhodilo ako jednu z moznosti GENTOO - to by som zvladol akurat nabootovat instalator :-DD
        aj ked DEBIAN na 1. mieste co je aj pravda
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 22:24
          Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
          Takze ak chces zacat musis si uvedomit ze ta to bude stat kopu a kopu casu ale bude to stat za to aspon podla mna. Mne osobne linux vyhovuje viac ako windows a literaturu hlavne hladaj v googli a vo wiki konkretnej ditribucie. A distra treba poskusat a najst take co vyhovuje ja som zacinal s ubutnu a este ho mam doteraz aj ked viac pouzivam kubuntu. Na zaciatok si myslim ze skusit trebars Ubuntu, Mandriva, Fedora a kopa inych ja osobne radim ubuntu ale zalezi to od uzivatela dalej je tu vyber grafickeho prostredia najpouzivanejsie su Gnome a KDE. KDE je pekne a Gnome tiez a hlavne sa da prispôsobit aby vyzeralo ako hoci co. Ale rychlejsie je asi gnome. Velmi pekne su vsak aj graficke prostredia ako e17 ktore su male a velmi rychle a su trochu zlozitejsie no ak si ich vyladis fakt stoja za to mne sa napriklad velmi paci distribucia elive ktora pouziva vyladene e17 je to fakt nadhera co to dokaze a je to aj velmi rychle. A ak chces skusit nejake zlozitejsie distro na ucenie odporucam debian alebo archlinux este je tu aj slackware alebo gentoo ale gentoo pre zaciatocnika rozhodne nie. Debian asi v pohode zvladne aj zaciatocnik ktory je ochotny sa ucit a arch som neskusal ale dost som o nom cital a pocul a je vraj trochu zlozitejsi ale stoji za to a kto vraj zvladne debian zvladne aj arch. Takze si stiahni nejake distra a testuj potom skusaj rôzne baliky, graficke prostredia, aplikacie a nakoniec si urob cisty system a daj si tam iba to co ti vyhovuje najviac nech je to rychle pekne a hlane nech ti to vyhovuje a zbytocne tam neinstaluj moc vela zbytocnosti.
    • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 22:48
      Martin   Návštevník
      Je veľkou výhodou, ak poznáš nejakého užívateľa osobne, preto by možno bolo vhodné, keby si napísala odkiaľ si, možno sa Ti niekto ozve. Na fóre sa síce dá nájsť pomoc, ale ak to je niečo súrne, viac pomôže niekto, kto sa na to môže osobne pozrieť.
      • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 22:50
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        ty nadrzanec. Staci ak si poklika na uzivatelov a tam niektori maju uvedene kontakty...otravuj ich ;-)
        • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 29.01.2010 | 23:51
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Ide o to ze ked na linuxacke forum napise akekolvek dievca, tak sa kazdy ide pretrhnut s tym aby jej pomohol.. Btw. kebyze teraz riesim nejaky problem a nemam tu ucet, urcite vystupujem ako dievca.. Verim v to ze by to bolo 3x rychlejsie vyriesene
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 07:04
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            + 100 ;) ja by som sa pretrhol uz len preto, ze osoba zenskeho pohlavia chce skusit linux a to uz je nieco. ked sa jej zapaci, tak niekde skor presadi dievca/zena linux nez muz :)
            • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 12:20
              Guba   Návštevník
              Ja som si to vsimol davno, ze ked napise dievca, tak za 1 hodinu sa na vlakno prida aj 10 - 20 odpovedi :D Lenze myslim si, ze tieto "dievcata" diavcatami niesu :D
              • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 18:16
                WlaSaTy   Návštevník
                Takým dievčatám asi nevadí keď sa nimi stanú, i keď len na chvíľku. Ja len či ich to nebude bolieť pri kakaní.

                Mnohí ľudia si neuvedomujú riziko.
            • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 18:09
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              tak moja priatelka uziva linux uz dlhsie ale ked to niekomu povie tak na nu cucia este divnejsie ako ked to poviem ja :-DD
              je to fakt asi rarita a na niekoho to moze posobit aj motivacne (ked to zvladne baba tak aj ja - bez urazky,just kidding)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 18:28
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                ked som zacal chodit s mojou sucasnou manzelkou, bola odchovana na windowse (2 a pol roka), potom, ked prespavala u mna, tak robila na mojom debiane. ked som jej zapozical notebook od kamarata s XP, jej slova po hodine a pol : "daj mi tam linux ... " ... dnes uz skoro rok ma notebook, ktory som jej kupil, kde ma nainstalovane Kubuntu, je nadmieru spokojna a nemusel som instalovat dodatocne drivre, lebo vsetko islo hned po instale. (na taky isty som kolegyni daval XP, kde som musel este z netu stahovat asi 6 driverov a instalovat ich cca 45 minut ...
                • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 22:52
                  Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                  moja sestra na Linux neda dopustit. Co je dobre je, ze dobra zvest sa siri dalej. Autorke threadu odporucam nieco z toho lahsieho kalibru zalozene na Ubuntu. Ak chce nieco lokalizovane, tak Zelenu alternativa, alebo Mintovu.
                  • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 22:56
                    Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                    Linux sa da transformovat do roznych podob. Nie je problem verne napodobnit vzhlad XP.
        • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 09:42
          Martin   Návštevník
          Dovolím si poznamenať, že radu vyhľadať vo svojom okolí nejakého skúsenejšieho užívateľa dávam aj chalanom. Ale zjavne to berieš tak, že "podľa seba súdim teba". Viac k tomu nemám čo dodať.
          • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 10:39
            Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
            Ano je pravda ze ked sem napise dievca tak jej chce hned kazdy pomoct. Sak to uz sa stava malokedy ze sa nejaka baba rozhodne skusit linux.
            • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 12:21
              Guba   Návštevník
              Realne dievcata tu boli mozno max 2 :D Typujem
          • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 11:30
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Neutocil som na teba :) Ja len ze riesim plno problemov a par dni som bez odpovede, ale doteraz si pamatam velmi vela prispevkov ktore zalozilo dievca a boli do par minut vyriesene :)
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 13:00
              Absolutne nespokojny   Návštevník
              Tu nejde o ziadnu babu, ale asi to bude hermafroid,cize obojpohlavny operačný systém ma nakopnutý Windows a xce sa daco dozvediet ako to bezi v Linuxe. Vsetci nadrzani urcite poradia.
            • Re: Ako začať s operačným systémom Linux 30.01.2010 | 20:24
              Martin   Návštevník
              O Teba nejde, Ty si v pohode, ale Tony ma bezdôvodne označil za nadržanca, hoci ma vôbec osobne nepozná. Ja osobne, keby som nemal dobrú známu, ktorá má synovca linuxáka, asi by som sa na to nedal, takže viem, čo píšem. Bez neho by som si v niečom neporadil. A pritom som nebol žiadne počítačové drevo, na rozdiel od drvivej väčšiny žien, ktoré majú z techniky strach.