New User
A v mojom prvom uzivatelovi mi to zobrazi.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Inak, skus tu otazku po sebe precitat. Pripojeny pripojny bod sa zobrazi kazdemu, skus pozriet vystupy prikazov
mount
adf
. Jedine ze by to bol nejaky specialny disk ktory sa da vytahovat.k otazke ked si v gnome stuknes na miesta → pocitac tak tam urcite uvidis vsetky particie
a nezobrazuje ti ich asi preto ze novy user nema nastaveny automount NTFS particii (google pomoze ako na to)
A ked idem do systemu a otvorim media tak tam je ale neda sa pripojit.
ta particia je NTFS ?? ak hej naistaluj si NASTROJ NA NASTAVENIE PODPORY ZAPISU PRE NTFS (najdes v repozitaroch) a ten by to mal zvladnut
Ale v hlavnom uzivatelovi som siel na system, sprava,pouzivatelia a skupiny a vsetky prava mam zaskrtnute .
takze :
sudo mount /dev/tvoja/particia /miesto/kde/ju/pripojis
skuseni opravte ma
skus opisat co je to za disk. Je to externy disk naformatovany na NTFS alebo je to nieco ine?
PS.: Brano,
napriklad to, ze druhy vytvoreny uzivatel nema automaticky prava na milion veci. Jednou z nich je pripajanie NTFS diskov. Ale to je zalezitost Ubuntu, nie jeho tapetoveho derivatu.
Pri Ubuntu som takyto problem nemal, tam som si vytvoril 4 uzivatelov a v kazdom mi pekne pripojilo kazdy disk.
A niekedy mi dokonca nepripoji ani fotak, mobil, usb kluc tak vtedy musim system restartnut .
id uzivatel
kde uzivatel je nazov uzivatela jedneho aj druheho.Odhadujem ze tomu mladsiemu chyba minimalne skupina plugdev.
ale takisto to emusi byt chyba greenie mozno ako ja hovorievam " si len nieco postukaaaal "
je novy uzivatel schopny pouzit sudo ?? ak hej tak primountuj tu particiu rucne v terminali, uz somt o sice dlho nerobil ale napriklad takto
sudo mount /dev/sda2 /media/DATA
samozrejme ze sda2 musis vymenit za oznacenie svojej particie a mozes ju mountnut aj ine ako do /media/DATA (to pouzivam ja)
ja pouzivam
sudo fdisk -l
alebo program gpartedcat /proc/partitions
nepotrebuje administratorsky pristup tak ako fdisk a *parted.Akurat si dovolim tvrdit ze tieto sachovania s hladanim disku a jeho rucnym pripojenim su len barlickou pre uzivatela. Riesenim je dat mu prava na to co potrebuje k svojej praci. Teda, ak ma na to moralne pravo :)
/home/vladimir
ak by si urobil noveho pouzivatela a nazval ho napriklad ondrej, tak ten by mohol zapisovat do /home/ondrej, no nemohol by do /home/vladimir, kym nema plne prava.
novy uzivatel v kazdom *buntu nemoze (neviem z akeho dovodu) pouzivat sudo, bude treba nastavit /etc/sudoers (prikazom gksu gedit /etc/sudoers)
Ten dovod je uvedeny v subore /etc/sudoers. Standardne pri vytvoreni uzivatela sa neponuknu vsetky skupiny. Sudo v poslednom ubuntu (10.4) je drzane skupinou admin (namiesto zauzivanej wheel). Tych skupin co to automaticky neponukne je viac, a obvykle je na to dost dobry dovod.
PS.: Stano, ake to maju spojenie tvoje slova s povodnou otazkou?