New User

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.03.2010 | 14:39
Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
Zdravim, vie mi niekto povedat ako je mozne, ze ked si na greenie 6.1k vytvorim noveho uzivatela preco mi nezobrazi particiu kde mam ulozene data ?
A v mojom prvom uzivatelovi mi to zobrazi.
    • Re: New User 07.03.2010 | 14:44
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      /home/loginnovehousera
      • Re: New User 07.03.2010 | 14:48
        Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
        A co s tym ?
        • Re: New User 07.03.2010 | 15:16
          WlaSaTy   Návštevník
          Napriklad si tam pridaj link na tu particiu.

          Inak, skus tu otazku po sebe precitat. Pripojeny pripojny bod sa zobrazi kazdemu, skus pozriet vystupy prikazov mount a df. Jedine ze by to bol nejaky specialny disk ktory sa da vytahovat.
          • Re: New User 07.03.2010 | 15:45
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            co ty vies co tam stano porobil v tom greenie (nic v zlom)

            k otazke ked si v gnome stuknes na miesta → pocitac tak tam urcite uvidis vsetky particie
            a nezobrazuje ti ich asi preto ze novy user nema nastaveny automount NTFS particii (google pomoze ako na to)
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: New User 07.03.2010 | 15:47
              Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
              Lenze ja aj ked idem na miesta, pocitac tak tam nemam tu particiu.
              A ked idem do systemu a otvorim media tak tam je ale neda sa pripojit.
              • Re: New User 07.03.2010 | 15:50
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                a mas dobre urcene prava ? je novy uzivatel opraveny mountovat disky ?? mylsim ze na to treba rootovske prava (aspon sudo),

                ta particia je NTFS ?? ak hej naistaluj si NASTROJ NA NASTAVENIE PODPORY ZAPISU PRE NTFS (najdes v repozitaroch) a ten by to mal zvladnut
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: New User 07.03.2010 | 15:55
                  Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
                  Stale mi to pise ze : nemate dostatocne opravnenia .
                  Ale v hlavnom uzivatelovi som siel na system, sprava,pouzivatelia a skupiny a vsetky prava mam zaskrtnute .
                  • Re: New User 07.03.2010 | 15:58
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    no ale tam sa nedaju zaskrtnut rootovske opravnenia, lebo tie ma iba root, respektive moze ich prepozicat uzivatelovi co sa v ubuntu robi pomocou sudo

                    takze :

                    sudo mount /dev/tvoja/particia /miesto/kde/ju/pripojis

                    skuseni opravte ma
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: New User 07.03.2010 | 15:58
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Vlado,
                    skus opisat co je to za disk. Je to externy disk naformatovany na NTFS alebo je to nieco ine?

                    PS.: Brano,
                    napriklad to, ze druhy vytvoreny uzivatel nema automaticky prava na milion veci. Jednou z nich je pripajanie NTFS diskov. Ale to je zalezitost Ubuntu, nie jeho tapetoveho derivatu.
                    • Re: New User 07.03.2010 | 16:03
                      Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
                      Je to NTFS disk, a je interny v notebooku , ale prave som zistil ze ani externy hdd pripojeny cez USB mi nejde mountnut.
                      Pri Ubuntu som takyto problem nemal, tam som si vytvoril 4 uzivatelov a v kazdom mi pekne pripojilo kazdy disk.
                      A niekedy mi dokonca nepripoji ani fotak, mobil, usb kluc tak vtedy musim system restartnut .
                      • Re: New User 07.03.2010 | 16:27
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Takze skusime porovnat skupiny do ktorych partia obidvaja uzivatelia. Fukni sem vystup z prikazu id uzivatel kde uzivatel je nazov uzivatela jedneho aj druheho.

                        Odhadujem ze tomu mladsiemu chyba minimalne skupina plugdev.
                    • Re: New User 07.03.2010 | 16:05
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      teraz sa neviem vysomarit z toho co si mi napisal, lebo viem a sam som to napisal ze novy uzivatel asi nema prava na pripojenie disku, a je mi v celku jasne ze to bude fungovat identicky ako v ubuntu (aj ked nikdy nevies coho je stano schopny - joke only)
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • Re: New User 07.03.2010 | 16:07
                        Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
                        No viem len tolko ze v klasickom Ubuntu 9.04 ked som si vytvoril dalsieho uzivatela tak mi pripojilo vsetky disky bez problemov.
                        • Re: New User 07.03.2010 | 16:11
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                          preto nemam v oblube jemne derivaty ubuntu lebo vacsinu z toho co ponukaju si takk doinstalujem sam
                          ale takisto to emusi byt chyba greenie mozno ako ja hovorievam " si len nieco postukaaaal "
                          je novy uzivatel schopny pouzit sudo ?? ak hej tak primountuj tu particiu rucne v terminali, uz somt o sice dlho nerobil ale napriklad takto

                          sudo mount /dev/sda2 /media/DATA

                          samozrejme ze sda2 musis vymenit za oznacenie svojej particie a mozes ju mountnut aj ine ako do /media/DATA (to pouzivam ja)
                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • Re: New User 07.03.2010 | 16:29
                            WlaSaTy   Návštevník
                            No, a odkial zistime ze co sa ma dat namiesto /dev/sda2? Pises totizto absolutnemu zaciatocnikovi a hodilo by sa dat referenciu aspon na dmesg.
                            • Re: New User 07.03.2010 | 16:34
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                              pravdu mas, ale kde v dmesg sa to da zistit ??
                              ja pouzivam sudo fdisk -l alebo program gparted
                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • Re: New User 07.03.2010 | 16:58
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Tvoja otazka bola zodpovedana tym ze si sa pozrel do toho vystupu. Inak, napriklad cat /proc/partitions nepotrebuje administratorsky pristup tak ako fdisk a *parted.

                                Akurat si dovolim tvrdit ze tieto sachovania s hladanim disku a jeho rucnym pripojenim su len barlickou pre uzivatela. Riesenim je dat mu prava na to co potrebuje k svojej praci. Teda, ak ma na to moralne pravo :)
    • Re: New User 07.03.2010 | 20:24
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ak mas napriklad pouzivatela vladimir, tak mas plne prava na pristup tohoto adresara:

      /home/vladimir

      ak by si urobil noveho pouzivatela a nazval ho napriklad ondrej, tak ten by mohol zapisovat do /home/ondrej, no nemohol by do /home/vladimir, kym nema plne prava.

      novy uzivatel v kazdom *buntu nemoze (neviem z akeho dovodu) pouzivat sudo, bude treba nastavit /etc/sudoers (prikazom gksu gedit /etc/sudoers)
      • Re: New User 07.03.2010 | 20:52
        WlaSaTy   Návštevník
        :novy uzivatel v kazdom *buntu nemoze (neviem z akeho dovodu) pouzivat sudo

        Ten dovod je uvedeny v subore /etc/sudoers. Standardne pri vytvoreni uzivatela sa neponuknu vsetky skupiny. Sudo v poslednom ubuntu (10.4) je drzane skupinou admin (namiesto zauzivanej wheel). Tych skupin co to automaticky neponukne je viac, a obvykle je na to dost dobry dovod.

        PS.: Stano, ake to maju spojenie tvoje slova s povodnou otazkou?
        • Re: New User 07.03.2010 | 21:04
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          myslel som, ze za tu particiu oznacil nespravne /home adresar prveho pouzivatela
          • Re: New User 07.03.2010 | 21:07
            WlaSaTy   Návštevník
            Pohoda, vyssie to pisal. Skoda ze sa uz asi neozve.
    • Re: New User 07.03.2010 | 20:34
      dash   Návštevník
      Ohľadom vytvárania používateľov sa skús pozrieť na http://www.freesoftwaremagazine.com/articles/users_in_ubuntu