(X)Ubuntu, LTS

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.08.2010 | 22:15
Avatar drak_dragon   Používateľ
Mam otazku, resp. sa chcem uistit, aby som nahodou nezil v lzi.
Rozhodol som sa pouzivat Xubuntu 10.04. Inym slovom - pri vydani verzie 10.10 nehodlam upgradovat, chcel by som upgradnut az na dalsiu verziu LTS, pretoze sa mi zda vydavanie novych verzii kazdeho pol roka prilis caste.
A otazka znie - ako je na tom aktualnost balikov? Budu sa aktualizovat pocas podporys LTS a ja budem mat najaktualnejsi SW alebo nie?
Totiz, v ReleaseNotes Xubuntu sa uvadza, ze vo verzii 10.10 sa maju nahradzat nejake aplikacie a vyriesit nejake bugy. Nemam vsak zaujem o to, aby som mal po case (rozumej, po niekolkych upgradoch) kopu prebytocneho SW (konkretny priklad - Brasero ma byt nahradene Xfburn; ale po upgrade budem mat nainstalovane oba programy, co mi pride zbytocne, ba az zatazujuce). Nebolo by vsak od veci, aby sa opravili nejake tie bugy.
Ako to teda s tym Xubuntu (resp. Ubuntu, Kubuntu) je?
    • Re: (X)Ubuntu, LTS 10.08.2010 | 22:46
      Avatar Grawp   Používateľ
      Ak zostaneš pri LTS, určite nebudeš mať po čase najaktuálnejší software. Je to skor zamerané na fixovanie bugov, ako na nové aplikácie.

      A *buntu update by ti tu asi vela ludí nedporoučilo. Najlepšie je nainštalovať každého pol roka novú verziu pokial ide o desktop.
      • Re: (X)Ubuntu, LTS 11.08.2010 | 10:34
        Avatar drak_dragon   Používateľ
        Ja naopak mam s upgradom dobre skusenosti. Co sa tyka reinstalacie systemu kazdeho pol roka, to je prilis casto na moj vkus.
    • Re: (X)Ubuntu, LTS 10.08.2010 | 22:54
      WlaSaTy   Návštevník
      Balíky sa budú aktualizovať počas podpory uvedenej verzie distribúcie, ale len bezpečnostnými záplatami. Nové verzie sa nezvyknú vnucovať do stabilných vetiev.

      Ale nechápem čo myslíš tým "po niekoľkých upgradoch". Môžeš túto vetu trošku rozvinúť? Tie LTS verzie zas nevychádzajú 2x týždenne.
      • Re: (X)Ubuntu, LTS 10.08.2010 | 23:51
        lukove   Návštevník
        Najlepsie je si nainstalovat Debian... Podpora 2 roky tusim. Existuje Debian-Xfce-LxdeCD a updatovanie neni problem... a okrem toho existuju Backports takze clovek moze ostat pri stable a napr. novsiu verziu xfce si nainstalovat s backports,
        • Re: (X)Ubuntu, LTS 11.08.2010 | 00:23
          Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
          nemá náhodou aj Ubuntu backports?
          • Re: (X)Ubuntu, LTS 11.08.2010 | 11:00
            Avatar drak_dragon   Používateľ
            Aha, takze takto to byva vyriesene. Ale aj napriek tomu - tuto si clovek moze precitat nasledovne:

            Candidates for version updates are primarily desktop applications, such as your web browser, word processor, IRC client, or IM client. These programs can be updated without replacing a large part of the operating system that would affect stability of the whole system.

            Teda zrejme ani backports nevyriesia vsetko - trebars take jadro systemu zrejme aj tak zostane neaktualne.
      • Re: (X)Ubuntu, LTS 11.08.2010 | 10:35
        Avatar drak_dragon   Používateľ
        To som myslel v pripade, ak by som upgradoval kazdeho pol roka, teda s vydanim kazdej, "beznej", verzie.
        • Re: (X)Ubuntu, LTS 11.08.2010 | 13:12
          WlaSaTy   Návštevník
          Tak to si ešte asi neprešiel ani jedným upgradom. Pri každom (aj čiastočnom ak by si chcel mať nestabilnú vetvu mimo LTS, vrátane pre-releases) tak vieš že sa Ťa update-manager opýta či chceš odinštalovať nahradené balíky.

          • Re: (X)Ubuntu, LTS 12.08.2010 | 00:42
            Avatar drak_dragon   Používateľ
            No... upgradov mam za sebou uz niekolko a toto sa ma nikdy neopytal. Vzdy sa pyta na zmazanie zastaranych balikov. Pokial ma pamat neklame, vzdy som ich nechal zmazat (nemal som dovod to nerobit). A napriek tomu, ked Ubuntu prechadzalo s Pidginu (ako default IM) na Empathy, po upgrade mi zostali oboje. Takisto, ked sa v Ubuntu vyhodil z defaultnej instalacie Gimp, mne po upgrade zostal.
            • Re: (X)Ubuntu, LTS 13.08.2010 | 00:04
              WlaSaTy   Návštevník
              Neviem cim to je, ale mna sa to vzdy presne na toto pytalo. Mozno to bude tym, ze som neinstaloval veci mimo standardneho pouzitia repozitarov. Alebo to je tym, ze som pouzival update-manager -d a nie apt-get distupgrade.

              Dost to liezlo na nervy, ked mi to napriklad zrusilo gnome office a nahodilo naspet open office.
    • Re: (X)Ubuntu, LTS 11.08.2010 | 01:03
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      firefox ma myslim vynimku a bude sa davat prekne krasne do kazdej verzie od jaunty vyssie, teda ak sa nezapletam...
      • Re: (X)Ubuntu, LTS 11.08.2010 | 10:36
        Avatar drak_dragon   Používateľ
        No ja som mal toho na mysli troska viac ako iba Firefox... :-).
    • Re: (X)Ubuntu, LTS 13.08.2010 | 00:52
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Celý Debian, a samozrejme U/X/Kbuntu je založené na balíčkovacom systéme. Všetko s inštaláciou a odinštaláciou zabezpečujú apt-get a dpkg. Klasické nástroje ponúkajú len upgrade, update, install, remove, autoclean, autoremove. Takže prechod na vyššiu verziu by musel obsahovať remove a zoznam balíčkov. Pokiaľ viem tak toto sa nepoužíva, aby si neprišiel o svoje obľúbené programy, tak prechodom na vyššiu verziu získaš ďalší nástroj na tú istú úlohu. Je len na tebe pri ktorom ostaneš a ktorému dáš zbohom. Myslím že je to lepšie, ako keby si prišiel o svoj obľúbený program a nastavenia. Ty by si to robil inak? Alebo máš lepší nápad? Určite že viac než zdvojený nástroj viď Pidgin, Empathy by ťa štvalo keby ti ho odinštalovalo.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: (X)Ubuntu, LTS 13.08.2010 | 01:21
        WlaSaTy   Návštevník
        Zabudol si na metabaliky, s nimi sa daju robit psie kusy.
        • Re: (X)Ubuntu, LTS 13.08.2010 | 10:30
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Áno, metabalíkmi sa dajú riešiť aj náhrady softvéru, ovšem inštalácia by musela preniesť nastavenia s jedného programu do druhého. Teda aspoň pokiaľ niesu kompatibilné. Ale myslím že sa to pri prechode na vyššiu verziu nepoužíva. Väčšinou sa tým riešia náhrady pomocných aplikácií a knižníc pre vyhnutie sa problémom so závislosťami balíčkov.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: (X)Ubuntu, LTS 13.08.2010 | 12:15
            WlaSaTy   Návštevník
            Mňa pri upgrade nestabilnej vetvy vždy upozorní na nainštalovanie nových balíkov, obvykle sa jedná o súčastí hlavného metabalíku. A tak isto sa ma vždy opýta či chcem odinštalovať nahradené alebo zastarané balíky ktoré už nemajú referenciu do hlavného metabalíku a neboli označené ako manuálne priinštalované. Konverziu nastavení to pochopiteľne nerieši keďže dané nástroje obvykle v daných programoch ani niesú. Za tých pár rokov čo som sa hral s blbuntu sa mi to tak vždy chovalo. Takže maintenerom stačí vyradiť napríklad gimp z metabalíku ubuntu a vložiť tam namiesto toho F-Spot, a normálne sa to opýta či chceš priinštalovať (pridaný) F-Spot a odinštalovať gimp (deprecated či jak to nazývajú). Teda tak to bolo počas posledných niekoľkých rokov.
            • Re: (X)Ubuntu, LTS 14.08.2010 | 18:07
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              jj, ako vždy máš pravdu :) Ten výber tam je či chceš ponechať oba, alebo nepodporovaný odstrániť.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: (X)Ubuntu, LTS 14.08.2010 | 12:25
        Avatar drak_dragon   Používateľ
        No to je samozrejme, ze by ma to nastvalo. Len sa v poslednom case zamyslam nad tym, ako by sa s tymto dalo uplne a kompletne vybabrat. Jedna vec, co ma zatial napadla su rolling updates. Pri nejakej distribucii vyuzivajucej tento sposob updatu, by som mal byt od podobnych zbytocnosti usetreny, vsak?
        • Re: (X)Ubuntu, LTS 14.08.2010 | 15:01
          WlaSaTy   Návštevník
          No, vzhladom na to, ze stale vznikaju nove programy a tak isto aj zanikaju stare a neudrziavane projekty, tak Ta ani rolling updates neuchrania.

          Z tohoto existuju tri riesenia:
          1) budes pouzivat zmrznute verzie bez updatov.
          2) zaplatis si podporu pre dany softwarovy bal pocas doby kym ho chces pouziva.
          3) prisposobissvoje navyky a raz za par rokov premigrujes na iny SW balik.

          Holt, evolucia je z pohladu mnohych ludi klamstvom, ale aj toto je dokaz ze funguje.

          PS: Migracia na iny SW bola zauzivana v priemysle uz v minulom tisicroci. A nielen tam priniesla zisk. Minimalne priniesla novu funkcionalitu ktora zvysila produktivitu.
          • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 00:42
            Avatar drak_dragon   Používateľ
            Samozrejme mi je jasne, ze ked sa prosto niekto rozhodne prestat vyvijat, povedzme, Pidgin a pokial sa projektu nechyti niekto iny, urcite by som premigroval na nieco ine. Ale ked sa niekto rozhodne nezaradit Pidgin do dalsej verzie nejakeho distra (alebo pracovneho prostredia), neznamena to, ze bol ukonceny jeho vyvoj.
            • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 01:40
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, samozrejme.

              Vtip je v tom, ze spravcovia distribucii vyberaju baliky podla viacerych kriterii. Bezpecnost, stabilita, perspektiva vyvoja, objem implementovanej funkcionality a oblubenost. Takze sa obcas obmeni nejaky program este pred tym ako mu zacne stagnovat vyvoj.

              PS.: Asi pochopis preco napriklad blbuntu zacina kolektovat informacie o instalovanom softe.
              • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 08:50
                Avatar drak_dragon   Používateľ
                Ano, to je v celku logicke. Ale sam urcite uznas, ze aj ked pre vacsinu linux-userov sa hodi (co sa tyka objemu implementovanej funkcionality a oblubenosti) nejaky program a ludia od distra ho teda vclenia do distribucie, kazdy clovek ma presa len nejake vlastne preferencie a oblubenost ci objem implementovanej funkcionality su skor subjektivne zalezitosti.
                Co sa tyka bezpecnosti a stability, v priklade Pidgin vs. Empathy, Pidgin je na scene kusocek dlhsie ako Empathy a nemyslim, ze v danom priklade by bol problem v tomto smere.
                Co sa tyka perspektivy vyvoja, v tomto mozem len tazko polemizovat, nemam totiz nejaky prehlad o internych zalezitostiach okolo vyvoja Pidginu (ci inych programov).
                V priklade Pidginu a Empathy mi je to viac-menej jedno, tam problem vidim hlavne v tom, ze mam dve aplikacie miesto jednej. Blbe vsak je napriklad to, ze vykopli trebars Gimp a strcili tam Pitivi. Chapem sice, ze im to nevoslo na CD, ale moj subjektivny nazor je ten, ze kym Gimp sem-tam este pouzijem (aj ked pri mojom pouzivani to bolo skor ako polovanie na zajace gulometom, ale ked uz tam bol...), ale Pitivi mi je uplne zbytocna aplikacia, ktoru som nemal otvorenu za ucelom nejakej prace ani raz.
                • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 13:32
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Problem je v tom, ze sa na to stale pozeras ocami uzivatela ktory si nedoinstaloval to, co chcel ale vystacil si z tym co mu to ponukalo v standardnej zostave. Dalsi problem je v tom, ze si si nevsimol tu informaciu o zbierani zoznamu nainstalovanych balikov. Predstav si, ze si ludia doinstaluju tie programy, o ktore stoja, a odinstaluju zas tie ktore nechcu. Tato informacia sa potom skolektuje a zoberie do uvahy pri udrziavani zoznamov podporovanych, zastaranych a dropnutych balikov.

                  No a kedze sa tieto udaje uz davno kolektuju (ak to teda uzivatel dovoli), tak places na nespravnom hrobe. Je to ako keby si sa urazil ze by v obchode prestali predavat rohliky ale povedal by si to v krcme kam predavacka nechodi. Najme ak v obchode predaju tak 5 az 7 rohlikov denne. Tie dva zoschnute rohliky su percentualne dost slusna strata.
                  • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 14:03
                    Avatar drak_dragon   Používateľ
                    A preco by som si mal doinstalovavat SW, ked podobny je v SW vybave? Preco by som si mal doinstalovavat Pidgin, ked mi bohato staci aj Empathy? Nepotrebujem dva, ked staci jeden.
                    A vsimol som si informaciu o tom, ktore programy si ludia doinstaluvavaju a plne chapem, ze dane informacie sa zohladnuju pri vyberani balikov v standardnej vybave. Ale kazdy ma ine potreby, ja mozno nepotrebujem doinstalovat to co tisic uzivatelov, ktory si odosielaju informacie Canoniclu a podla korych sa potom tvoria nove verzie.
                    Cela debata je vlastne o tom, ze som uvazoval, ako sa celemu tomuto vyhnut. Celkom zaujimavym riesenim by mohlo byt Ubuntu-backports, ale to myslim nie je uplne dokonale. Dalsia alternativa sa mi vidi rolling-updates, co uz by mohlo byt nieco fajn.
                    Ja neplacem koli tomu, ako to prosto je a v Ubuntu funguje. Chapem, ze Canonical nemoze hladiet na individualne potreby kazdeho jednotlivca. Ja skraka hladam nieco, co by mi mozno v tomto smere molo vyhoviet.
                    • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 18:55
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Doinstalivat software by si si mal preto, aby Tebou pouzivany spravca balickov vedel ze mas zaujem pouzivat prave ten SW. V pripade ze si dal pravo zasielat statisticke udaje o nainstalovanom SW takto zahlasujes aj za jeho oblubenost ktora sa zoberie do uvahy pri vyhodnocovani zoznamu balikov. Ak nemas zaujem povedat na spravnych miestach o zozname Tvojich oblubenych balikov, tak je zbytocne sa o tom dalej bavit.

                      Rolling updates tento problem nevyriesia. Tak ako zanikli programy napriklad ked bolo nahradene Gnome verzie 1 ked bola plne nahradena verziou 2, tak sa stane aj ked verzia dva bude plne nahradena verziou 3. A Gnome 3 uz klope na dvere. A gnome bol len jeden priklad za mnohe.

                      Tak isto tvoj problem nevyriesia ani backports.Teda obidve moznosti to vyriesia len docasne, raz nastane ten zlom ked bude kazdy jeden balik neudrziavany a tym padom neschopny koexistencie s zvyskom prostredia a dokonca aj plny neopravovanych chyb. Ci to nastane za rok, za dva, za pet rokov alebo to vydrzi dlhsie ako 10 rokov je vo hviezdach. Ja som to uz davno prijal ako evoluciu a uz pred rokmi mi to prestalo vadit.
                      • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 19:55
                        Avatar drak_dragon   Používateľ
                        Tomu ja celkom rozumiem. Len sa mi zda, ze v pripade Ubuntu evolucia napreduje prilis rychlo na moj vkus. Myslim, ze ak by clovek pouzival nejaku distribuciu s rolling updates, povedzme Arch, nebude v situacii, ked pomaly kazdeho pol roka sa meni defaultna sada programov. Viem aj to, ze toto je zavisle aj od pracovenho prostredia. Myslim, ze programy nezanikaju tak casto, aby sa koli ich zaniknutiu robili zmeny prilis casto, ako je to podla mna u Ubuntu.
                        • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 21:36
                          WlaSaTy   Návštevník
                          A co ma spolocneho rychlost zmien s tym ze si nespecifikoval ktore programy chces pouzivat?
                          • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 22:50
                            Avatar drak_dragon   Používateľ
                            Ale ja nemam potrebu ich nejak specifikovat, kym mi vyhovuje aplikacia zo standardnej vybavy. Ked bol v default vybave Pidgin, pouzival som ten. Potom som zistil, ze existuje aj akesi Empathy, ktore je jednoduchsie, ale na moje potreby dostacujuce. Presiel som teda nan - problem vsak bol, ze mi zostal aj Pidgin. Na Empathy som si zvykol velmi rychlo, nemam potrebu zostavat u Pidgina, lebo ak by som potreboval preinstalovavat system, musel by som opat doinstalovat Pidgin, co je praca nazvys, ktora nie je nevyhnutna a iba by mi pribalila dalsi program. Empathy by sa tym stal prebytocny.
                            Samozrejme, pokial v defaultnej vybave je aplikacia, ktora nevyhovuje mojim poziadavkam, pripadne tam aplikacia na dany ucel nie je, doinstalujem ju.
                            • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 23:26
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Pokial Ti ostala aj prebytocna aplikacia, tak si ju nedal pri upgrade odinstalovat. Mozno si si len nevsimol ze sa Ta to na to pyta.

                              Mimochodom, co mas za zostavu ze Ti vadi jeden program naviac? Pri mojom telefone je to uplne jedno.
                              • Re: (X)Ubuntu, LTS 16.08.2010 | 14:47
                                Avatar drak_dragon   Používateľ
                                Nejedna sa o toto - ide mi skor o princip, nechcem mat zbytocne aplikacie v systeme.
                                • Re: (X)Ubuntu, LTS 16.08.2010 | 15:34
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  A ako je teda možné že Ti ostali tie balíky v systéme keď sa skript pre upgrade presne na toto pýta?

                                  No, ale na tom už asi nezáleží.
                                  • Re: (X)Ubuntu, LTS 16.08.2010 | 17:55
                                    Avatar drak_dragon   Používateľ
                                    Tak to by teda zaujimalo aj mna...:-).
                                    Neviem, ake su moznosti upgradu pri Ubuntu, ja som to zakazdym robil pomocou update-manageru. Nechce sa mi to tu nejako rozpisovat - ale tu je navod so screenshotmi kazdeho kroku, ktory som absolvoval aj ja. Jedine, co vyhodilo a prichadza to do uvahy je to "Remove obosolete packages?", co je ale odstranenie zastaranych balikov, co podla mna nie je ono. Pokial si pamatam, klikol som "ano" a napriek tomu aplikacie zostali.
                                    • Re: (X)Ubuntu, LTS 16.08.2010 | 22:31
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Áno, je to ono. Ak bol balík v rámci metabalíku nahradený iným balíkom, tak je v sekcii obsolete packages. Rovnako ako sa stane s už nepotrebným náväznosťami knižníc pre už odinštalované programy. S jeho vývojom to nemusí ale môže súvisieť. Umiestnenie balíkov v repozitároch závisí od správcu distribúcie alebo daného repozitára.

                                      Inak, čo máš vo výbere v synaptic keď tam vyberieš takéto zastaralé balíky, nebude tam zrovna ten balík ponúknutý na odstránenie?
                                      • Re: (X)Ubuntu, LTS 17.08.2010 | 21:55
                                        Avatar drak_dragon   Používateľ
                                        Aha, zacinam chapat ten princip v hlbsich suvislostiach.
                                        Ale to, co mam v Synapticu uz nezistim, prednedavnom som robil cistu instalaciu systemu, po viacnasobnom upgrade uz predsa len bol trosku pomalsi, ako by mohol byt a chcel som prejst na ext4 filesystem.
                                        • Re: (X)Ubuntu, LTS 17.08.2010 | 22:48
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Tak sa pozri a povedz či tam už niečo nie je.
            • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 02:11
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              pidgin sa nedostal napriklad do ubuntu. vysledok? nadavanie a sudo apt-get install pidgin ako jeden z prvych krokov...
              • Re: (X)Ubuntu, LTS 15.08.2010 | 08:52
                Avatar drak_dragon   Používateľ
                V mojom pripade nie - Empathy nie je zly program, je len trosku lahsi a jednoduchsi (aspon sa mi tak vidi). Na moje ucely vsak uplne postacuje.