problem s linuxom

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.09.2010 | 12:21
Avatar ing.lubosmacik   Používateľ
vie mi tu niekto pomoct s problemom - prihlasovacia hlavicka aj po akceptovani hesla sa stale vracia a nechce ma linux pustit dalej. co s tym?
    • Re: problem s linuxom 28.09.2010 | 12:22
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      moze byt zaplneny domovsky priecinok, viete sa prihlasit cez konzolu? CTRL ALT F1
      • Re: problem s linuxom 28.09.2010 | 12:28
        Avatar ing.lubosmacik   Používateľ
        skusal som to aj cez konzolu, ale nechcelo sa to spustit, nie som az taky zdatny programator
        • Re: problem s linuxom 28.09.2010 | 12:35
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ked to nechcelo pustit, tak to pravdepodobne nacmaralo nejake pismena. mohol by si ich nam odpisat? vacsinou je tam nejako naznacene v com by mohol byt problem.
        • Re: problem s linuxom 28.09.2010 | 12:45
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          bootni do single modu a pozri si logy, ci nemas plny disk atd.
          • Re: problem s linuxom 28.09.2010 | 13:22
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            preto som ho posielal do tej konzoly :))
        • Re: problem s linuxom 28.09.2010 | 13:23
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          co ste presne skusali cez konzolu? ak vas prihlasilo, skuste zadat nasledovny prikaz a jeho vysledok sem prekopirujte prosim.
          df -h
          • Re: problem s linuxom 10.10.2010 | 11:30
            Avatar ing.lubosmacik   Používateľ
            takze vyskusal som tento prikaz a vypisalo mi to asi toto:
            suborovy system velkost pouz. dost.
            /dev/sda9 8,1G 8G 100% 0


            takze neviem, ci nie je teda zaplnene miesto......ako uvolnit miesto?prosim postupnost krokov pomaly a zrozumitelne, som len laik
            • Re: problem s linuxom 10.10.2010 | 11:37
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Podľa toho výpisu máš zaplnený disk /dev/sda9
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: problem s linuxom 10.10.2010 | 12:01
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                presne ... a ak je ta particia ako korenova, tak skusit pomazat logy, pripadne ak je ako /home , tak skusit pomazat veci v adresari "stiahnute" alebo podobne, ktore uz nie su potrebne ... staci sebemensi subor, ktory ma len par mega a uz sa pojde prihlasit cez graficke prostredie ...
            • Re: problem s linuxom 10.10.2010 | 11:55
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              1) stiahnut/zohnat akekolvek livecd s linuxom
              2) nabootovat
              3) pozriet particiu
              4) nieco tam zmazat, presunut na ine disky

              tip: ak mas v tom livecd program filelight (to ma len minimum distribucii s KDE) alebo baobab (bezny gnome program), tak ich pouzi. su urcene na lokalizovanie toho, co mozes kludne vyhodit a vela miesta zabera :)
              • Re: problem s linuxom 11.10.2010 | 14:53
                ing.lubosmacik   Návštevník
                a pri novom nabootovani sa mi prepise zostavajuci linux? ale mi to zaberie dalsie miesto na disku?
                • Re: problem s linuxom 11.10.2010 | 15:10
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Ahoj.

                  Veď predsa nabootuješ cez LiveCD len a len preto, aby si sa dostal na tú disk/partíciu, ktorú máš úplne zaplnenú (bohvie čím), zmazal alebo premiestnil si súbory, ktoré chceš/môžeš vymazať/premiestniť a takto si vytvoríš dostatok voľného miesta na tejto partícii. Keď potom nabootuješ normálnym spôsobom, nič sa nemení s tvojím Linuxom.

                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: problem s linuxom 11.10.2010 | 15:11
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  prepise? coze? nic take, spusti sa CD a ciastocne sa skopiruje do ramky. urobi sa co je treba, vyberie sa a s podivnym linuxom nic zle neurobi...
      • Re: problem s linuxom 28.09.2010 | 16:58
        Avatar ing.lubosmacik   Používateľ
        zatil Vam vsetkym , ktori ste sa mi ozvali dakujem a moj problem radsej rychlo rozvediem, aby sme vsetci vedeli v com je problem:
        - mam na notebooku nainstalovny Windows Vistu a Linux-Kubuntu, a bezat moze iba jeden operacny system, ako mozu bezat subezne, neviem....poradte
        - som, da sa povedat celkom slusny uzivatel, ale nie programator, poradte, kde sa mozem naucit pouzivat Linux?
        - v KUBUNTU pouzivam najma openoffice,internetovy prehliadac a este zopar veci, nakolko som v linuxe iba zaciatocnik
        problem nastal, ked som v open office robil tabulku a notebook mi zamrzol tak , ze sa vobec nedal vypnut, a nechal som ho bezat asi pol hodinu, aj tak nereagoval na nic, takze som musel vytiahnut natvrdo bateriu....a asi tym sa to stalo....
        - stale sa mi aj po zadani spravneho hesla objavuje to iste okno na prihlasenie, cez to iste heslo mi ide sa prihlasi aj cez konzolu, ale dalej aj po vyskusani vsetkych variacii sa dostat do grafiky mi to skratka vyhodi eror.....a neviem si s tym uz rady, takze Vas vsetkych poprosim, ak mi budete neico odpisovat, piste to ako pre uplneho zaciatocnika
        zatial vdaka
        • Re: problem s linuxom 28.09.2010 | 17:13
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          znamena, ze akoby nebol uvolneny tzv. lock subor window managera (grafickeho), ten treba zmazat (ci je to naozaj tak by mal potvrdit vypis po zadani v konzole
          startx
          ), to je jedna z variant, ktora ma napada ...
    • LiveCD 11.10.2010 | 15:13
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: LiveCD 18.10.2011 | 15:14
        Oto   Návštevník
        Zdravim. Narazil som na ten isty problem pri Ubuntu 11.10, po instalacii ma nepusti za prihlasovaciu obrazovku (pricom heslo akceptuje) :(. Cez terminal ma prihlasi normalne. Skusal som aj df -h . Tu je vypis :

        subor. sys. ; Size ; Used ; Avail. ; Use% ; prip

        /dev/sda2 ; 12G ; 2,7G ; 8,3G ; 25% ; /

        udev ; 1,5G ; 4,0K ; 1,5G ; 1% ; /dev

        Tmpfs ; 605M ; 828K ; 604M ; 1% ; /run

        none ; 5,0M ; 0 ; 5,0M ; 0% ; /run/lock

        none ; 1,5G ; 88K ; 1,5G ; 1% ; /run/shm

        /dev/sda5 ; 282G ; 237G ; 31G ; 89% ; /home

        df: "var/lib/lightdm/.gvfs" : pristup odmietnuty

        v /home som zmazal este nejakych 4-5G. Mate nejake dalsie tipy??
        Ubuntu pouzivam ako jediny OS. (ospravedlnujem sa za ten otrasne vyzerajzuci vypis - lepsie som to nevedel)

        Dakujem
        • Re: LiveCD 18.10.2011 | 15:31
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          skus prepnut na prihlasovacej obrazovke na failsafe mode. ak ani to nepomoze, je chyba niekde v Xkach.
          • Re: LiveCD 18.10.2011 | 15:35
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Podla mna bude problem v lightdm, v 11.10 menili GDM za LightDM. Ale neviem v com konkretne, som mimo toho
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: LiveCD 18.10.2011 | 15:59
            Oto   Návštevník
            Ako sa prepnem do failsafe mode?? Priamo moznosti pri prihlasovani mi ponuka len Ubuntu a Ubuntu 2D - neprihlasi ani cez jedno a taktiez ani ako ineho uzivatela ... proste nijak. Live cd mi spustilo normalne. Daval som to aj updatovat cez terminal ... bez zmeny.
            • Re: LiveCD 18.10.2011 | 18:10
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              skus lightdm nahradit za gdm, asi cez sudo dpkg-reconfigure gdm , tam zvolit gdm miesto lightdm , potvrdit a restartovat pc.
              Ak ta pojde prihlasit cez GDM, chyba bola v LightDM, a ak budes chciet problem vyriesit a nie obist, mozes si cez dpkg-reconfigure gdm nastavit spat lightdm a testovat v com je chyba.
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: LiveCD 18.10.2011 | 22:07
                WlaSaTy   Návštevník
                Aby to skôr nebolo ovládačom grafickej karty ktorý sa napríklad netrafil do frekvencie monitora.
                • Re: LiveCD 19.10.2011 | 02:07
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Opieram sa aj o to, ze df -h mu vypisovalo:
                  df: "var/lib/lightdm/.gvfs" : pristup odmietnuty

                  Neviem vsak co znamena ze sa nedokaze prihlasit.. Blizsie nespecifikoval ako sa to sprava a ku tomu vsetkemu som od ubuntu velmi pekne daleko, takze len na slepo triafam.
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: LiveCD 19.10.2011 | 14:29
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Tak to si sa oprel zle, pozri sa načo slúži komponent gvfs.

                    A ohľadne ubuntu, tak jediný problém čo som na tej distribúcii zažil s prihlasovaním bol že nemali ešte zmigrované prihlasovacie skripty a tak to vyzeralo ako keby to neakceptovalo heslo. Ale, to bolo ešte pred tým, ako tá verzia vyšla. Niekedy uprostred leta.

                    Čiže, pokiaľ chalan nešpecifikuje chovanie (čierna obrazovka, disk bliká, monitor píše out of range alebo signálka má inú farbu ako keby počítač bol uspaný alebo vypnutý), tak sa dá len poradiť aby skontroloval logy alebo ich niekam zavesil nech sa na to pozrie človek čo tomu rozumie. A tak isto môže aplikovať posledné záplaty a overiť ovládač. Všetko to sa dá aj cez sieť (ssh) ak už v ubuntu štandardne vyhodili prihlásenie cez teztový režim prísrupný napríklad cez CTRL+ALT+F1.
                    • Re: LiveCD 01.11.2011 | 22:56
                      Oto   Návštevník
                      Troska oneskorene,ale predsa ... specifikujem problem. Prihlasovacia obrazovka, zadam meno, heslo - ktore akceptuje, obrazovka preblikne na cierno s par riadkami textu,ktore nemam sancu zachytit co na nich pise a vrati ma spat na prihlasovaciu obrazovku. A to stale dokola. Robilo mi to na notebooku Hp 6830s. V dobe ked som hladal riesenie a ziadne neobjavil som bol v casovej tiesni tak som to len ,,obisiel,, tym ze som to preinstaloval s moznostou automatickeho prihlasenia. Teraz by som to rad zfunkcnil s niecou pomocou.
                      • Re: LiveCD 02.11.2011 | 11:30
                        WlaSaTy   Návštevník
                        niekde vo /var/log by mala byť informácia o tom, prečo to neprihlásilo bežného užívateľa. Typnem si, že tam bolo vybrané sedenie ktoré nebolo nainštalované. Tento bug som si všimol v Ubuntu 11.10 niekedy koncom jari alebo začiatkom leta. Neviem prečo nedali dynamicky generovaný zoznam prípustných sedení podľa inštalovaných balíkov.

                        Vytvor si ďalšieho užívateľa a na ňom sa s tým pohraj. Možno si niečo odinštaloval, alebo nemáš dostatočný výkon na grafike pre 3d desktop kôli absencii správneho ovládača.