Vyšlo nové Ubuntu 10.10 + Kubuntu 10.10 + Edubuntu 10.10
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Kampaň na podporu hracej konzoly GPD WIN Max 2 začína na indiegogo 7.7.2022. Zariadenie má 10.1" LCD, procesor AMD R7-6800U alebo Intel Core i7-1260P a 67Wh batériu.
Zdroj: gpd.hk
Proteus tím vydal verziu 5.0 distribúcie Porteus založenej na Slackware 15.0. Na výber je 8 desktopových prostredí od ľahších ako Xfce, LXQt až po GNOME / KDE.
Zdroj: forum.porteus.org
Balík pre prácu s RAW fotografiami bol vydaný vo verzii 4.0 s prepracovaným užívateľským rozhraním. Z ďalších noviniek tu nájdeme napríklad vylepšenie výkonu OpenCL, vylepšené moduly pre expozíciu a kalibráciu farieb, alebo prepracované mapovanie farieb Filmic v6.
Zdroj: darktable.org
Unity 7.6 je prvá veľká aktualizácia prostredia Unity po 6 rokoch. Prostredie prináša rôzne vizuálne zmeny, opravy, ale aj zníženie spotreby RAM na približne 700-800 MB.
Zdroj: unity.ubuntuunity.org
Pol roka od poslednej verzie bola vydaná verzia 1.21 display server protokolu Wayland. Okrem menších zmien je hlavnou a najviac viditeľnou novinkou podpora scrollovania s vysokým rozlíšením (obsah sa posúva plynulo namiesto skokového posunu ako doteraz).
Zdroj: lists.freedesktop.org
Organizácia Software Freedom Conservancy (SFC) vydala odporúčanie pre vývojárov free software, aby opustili platformu GitHub a presunuli svoje repozitáre na iný hosting. SFC upozornila na niekoľko problémov, menovite hlavne Copilot, ktorý bol trénovaný na otvorenom softvéri.
Zdroj: sfconservancy.org
Rust tím predstavil na svojom blogu novinky vo verzii 1.62.0 programovacieho jazyka Rust. Táto verzia pridáva príkaz cargo add
, rýchlejšie a ľahšie mutexy na linuxe a rôzne stabiliozvané API.
Zdroj: blog.rust-lang.org
Bola vydaná nová verzia kancelárskeho balíka Collabora Online developer edition. Táto verzia obsahuje všetky funkcie a vylepšenia, ktoré budú v budúcej enterprise edícii. Medzi novinky v tejto verzii patrí napríklad podpora externej kontroly gramatiky, podpora 16 000 stĺpcov v tabuľkách, sparkline grafy, WebP obrázky a množstvo ďalších vylepšení.
Zdroj: collaboraoffice.com
Od momentu, kedy spoločnosť SGI vydala špecifikáciu rozhrania ku grafickým kartám OpenGL 1.0 ubehlo 30 rokov. Podpora OpenGL bude pravdepodobne v budúcnosti riešená cez vrstvu Zink nad Vulkan API.
Zdroj: twitter.com
Rodina vývojových dosiek Raspberry Pi Pico sa rozrástla o 3 nové modely. Ide konkrétne o model W za $6 s 2.4 GHz WiFi modulom CYW43439, model H s 3-pinovým debug pinom a WH s debug pinom a WiFi modulom. Procesor zostáva RP2040, teda rovnaký ako v predchádzajúcich modeloch Raspberry Pi Pico.
Zdroj: raspberrypi.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Dnes som nainstaloval, ale nenaslo mi drivre na ATI kartu HD 4570..
Na 10.04ke bezali bezproblemov. Skusal som stiahnut aj najnovsi catalyst, konzola vyhodila chybu..
Vetrak na grafike teraz fuci jak utrhnuty z retaze..
Alebo nahoda. Skusil som este raz nainstalit cez WUBI a nasiel aj ovladac ATI, aj touchpad funguje.
Vsetko vporadecku :)
Lubovolne si prepina Keyboard Layout...
Stlacam 1ku na klavesnici notebookovej, chvilu pise ++ akoze slovenska a chvilu 111
SYSLINUX 3.86 2010-04-01 EBIOS Copyright (C) 1994-2010 H Peter Aurin (to po sebe neviem precitat) et al.
A toto tam ostalo stale a nic dalej, v com je problem???
A okrem toho ked som ho chcel nastartovat znovu musel som dat v biose default setting a odvtedy tam ani nemam USB v ponuke na boot....
1, stiahol si spravnu architekturu ?
2, Vytvoril si to USB cez Universal USB installer alebo jednoducho prekopiroval ISO, resp. rozbalil ISO na usb..
USB tam niekedy neukaze, ked ho nedetekuje. Nemoze ti to len tak prepisat bios.. Mne sa tiez stalo, ze mi takto neukazal USB. Restart a bolo vsetko vporadecku...
Inštalácia Netbook má od výroby rozdelený disk na tri partície - system, HP Tools a HP Recovery. Chcel som nainštalovať kubuntu na system s tým, že ostatné dve partície ostanú tak ako sú. Žiaľ, pri nainštalovaní sa netbook neustále snažil obnoviť windows (pomocou Recovery partície). Takže nakoniec padlo rozhodnutie a celý disk je teraz jedna partícia s linuxom.
Spustenie Rýchlosť načítania je určite vyššia ako pri Win7 Starter. Moje problémy nastali pri Wi-fi, kde som zabudol heslo do siete :) (nakoniec som si ale spomenul).
Užívanie Zbežne som pobehal systém a rozhodol som sa nainštalovať miesto natívneho internetového prehliadača Chrome (nakoľko ho používam na ďalších dvoch počítačoch a spoločne ich synchronizujem). Tu nastal zatiaľ môj najväčší a dosť závažný problém. Zobrazovanie stránok je neskutočne pomalé (Google.sk sa načíta tak do 15 sekúnd) - tak ako aj v Rekonq tak aj v Chrome (Chrome je ale ešte pomalší). Chcel som nainštalovať aj Dropbox, no keď začal sťahovať potrebnú inštaláciu samotný Dropbox inštalátor tak som ho asi po 15 minútach vypol, lebo sa pri sťahovaní dostal asi tak po 6%. Zatiaľ si tak trochu nadávam, že som sa do toho dal...nie som veľmi spokojný, no verím v to, že sa mi tento problém podarí vyriešiť.
ak nevies ci mas IPv6 zapnute alebo vypnute skontrolujes to tymto prikazom :::
cat /proc/sys/net/ipv6/conf/all/disable_ipv6
ak vypise 0 je zapnuta ak 1 je vypnuta
:-)