technológia Optimus v Ubuntu

Sekcia: Hardware a Drivery 17.10.2010 | 15:37
Martin   Návštevník
Hľadal som na internete a vyzerá to tak, že dačo také ako Optimus od nVidie (pre Win7) pre Linux nie je.

Po veľmi dlhom čakaní som si stiahol Ubuntu 10.10 hneď ako vyšlo a rýchlo ho nainštaloval. Išlo fajn, myslím že pre grafiku používalo i5. Ale objavila sa mi aj správa, či si želám nainštalovať ovládač pre nVidia kartu a ja som to dal nainštalovať, reštartoval a odvtedy mi nejde grafické rozhranie, len klasický terminal (ako keď stlačíte Ctrl+Alt+F1-F6).

Mám nový notebook - i5 520M, nVidia 335M.

Dá sa ten ovládač pre nVidia kartu vymazať pomocou nejakého príkazu (viem, že sa dá, len neviem ako)?
Alebo ešte lepšie by bolo keby sa dal vymazať ovládač pre i5 grafiku a nVidia by zostal. Potom by procesor fungoval ako procesor (a nie aj ako grafika) a grafická karta by fungovala tiež ako má.

Za rady a ochotu pomôcť vopred všetkým ďakujem.
    • Re: technológia Optimus v Ubuntu 19.10.2010 | 10:45
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Máš 32, alebo 64bit Ubuntu?
      Hoď sem čo ti vypíše
      nvidia-settings -v
      a
      lspci | grep -i vga
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: technológia Optimus v Ubuntu 23.10.2010 | 23:03
        Martin   Návštevník
        mám 64bit Ubuntu.

        Skúšal som sťahovať driver aj z oficiálnej stránky, teda verzia 260.10.12 (ktorá vraj máva problémy s novými grafikami a preto-) tiež som skúsil aj staršiu verziu 256.53 (ktorá je aj momentálne nainštalovaná).

        lspci | grep -i vga

        00:02:0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
        01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GT215 [GeFroce GT 335M] (rev a2)
    • Re: technológia Optimus v Ubuntu 19.10.2010 | 11:57
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Bohužiaľ, technológia Optimus pre Ubuntu, alebo hocijaký iný Linux nie je, a ani sa ju NVIDIA nechystá urobiť. Taktiež zatiaľ v Linuxe neexistuje chodivá technológia prepínania dvoch kariet navzájom za chodu NB.
      :-(

      Napíš presný názov a typ Tvojho notebooku, chcem Ťa nasmerovať k tomu, aby sa preskúmala možnosť (na tom NB) vypnutia Intel grafiky v BIOSe a nechala sa trvale zapnutá iba NVIDIA. Nevieme však, či je to možné, potrebujeme info ....
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: technológia Optimus v Ubuntu 23.10.2010 | 22:48
        Martin   Návštevník
        Notebook mám od spoločnosti Zero, kde som si mohol aj vybrať HW do NB - Zero Mobile Pro Q10. Objednával som bez OS, aby som ušetril na cene. Dostal som aj CD s ovládačmi, takže podpora HW je vo win veľmi dobrá. Ale Linux musím mať (rád sa v ňom hrám :)).

        Akurát nedávno som čítal, že vyšla nová verzia jadra (teda linuxu) 2.6.36 s dobrou podporou pre i3 a i5.
        http://www.dsl.sk/article.php?article=9893&rand=82251572
        Keby som upgrade-oval jadro, mohlo by mi to pomôcť?
        • Re: technológia Optimus v Ubuntu 24.10.2010 | 13:17
          Martin   Návštevník
          No skúsil som teda prechod na 2.6.36 a stále nič :(

          Neskôr vyskúšam aj rady od užívateľa xjcook spomenuté nižšie.
    • Re: technológia Optimus v Ubuntu 19.10.2010 | 22:08
      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
      Ahoj, aj keď optimus nie je nvidiou podporovaný, vývojári pilne pracujú na podpore tejto technológie slobodným ovládačom nouveau ;)

      Už teraz môžeš vyskúšať vývojovú verziu, kde by malo to prepínanie tiež automaticky fungovať, stačí sa kuknúť na launchpad.

      A tiež odporúčam kuknúť celé vlákno mailing listu na ~hybrid-graphics-linux.

      Btw žiaľ nouveau ti neposkytne o mnoho väčší 3d výkon ako intel ovládač, našťastie vývoj je aktívny a každým vydaním sa to zlepšuje )