aký linux

Sekcia: Aplikácie & Desktop 31.10.2010 | 12:57
Avatar davidgjavsnv   Používateľ
ahojte,

chcel by som sa poradit aku distribuciu si mam nainštalovat; mám 1,5 ghz atlon; intel centrino duo, 512 RAM;

dík za rady
    • Re: aký linux 31.10.2010 | 13:07
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      A co na tom PC hodlas robit? Mas nejake extra poziadavky? Napr. uprava grafiky, alebo nieco podobne? Alebo len bezne veci typu sufrovanie, chatovanie, pozeranie filmov.. ?
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: aký linux 31.10.2010 | 13:09
      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
      Ahoj je to vlastne jedno, ale snaz sa vyhnut KDE (ktore so zapnutymi efektami spotrebuje dost vela RAM + keby si si otvoril par stranok v chrome uz by to dost swapovalo).
      Je to na tebe co si vyberes, vyskusas: Ubuntu, Lubuntu, Fedoru, OpenSUSE ;)
      Jedine distro, kt. sa vyhni je Xubuntu, zabere este viacej RAM ako Ubuntu.
    • Re: aký linux 31.10.2010 | 14:19
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      mas teda AMD alebo INTEL? :)
      • Re: aký linux 02.11.2010 | 01:09
        iwtu   Návštevník
        Athon je AMD :-)
        • Re: aký linux 02.11.2010 | 02:11
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          to ja viem, no je tam spomenute aj Athlon aj Intel Centrino, neviem co tym chcel basnik povedat :)
    • Re: aký linux 31.10.2010 | 15:07
      Avatar matq007 Crunchbang  Používateľ
      Ak ho chces pouzivat ako Desktop, odporucam ubuntu based linux ako napr. Ubuntu, Chrunchbang alebo Linux Mint (slovenske distro) a vyhol by som sa KDE prostrediu ak si ine nahodit nevies. :)
      • Re: aký linux 31.10.2010 | 15:20
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        linux mint nie je slovenske distro, sk je greenie :)

        mint je v podstate ubuntu s roznymi vychytavkami, takze ubuntu s roznymi zlepsovakmi, co ho robi v niektorych veciach vhodnejsim pre vacsinu ludi oproti original ubuntu.
        • Re: aký linux 31.10.2010 | 16:38
          Avatar matq007 Crunchbang  Používateľ
          Ospravedlnujem sa za chybu. Som si pomylil tieto 2 distra. Dakujem ze ste ma opravili.
    • Re: aký linux 31.10.2010 | 15:27
      Milan   Návštevník
      Mozno tu na mna teraz bude niekto pozerat ako na blazna, ale na velmi stare a velmi slabe stroje (3) som nainstaloval Ubuntu 10.04 netbook edition. Zeliezka si pradu ako spokojne maciatka. Ale naozaj je na mieste otazka, co s tym planujes robit. Ak nieco nenarocne (ved asi co ine s takym vykonom) tak ti to len doporucujem. Pripadne to Greenie.
    • Re: aký linux 31.10.2010 | 21:34
      David   Návštevník
      wow...tolko odpovedí....dík chalani...mám Intel....no a skúšal som open suse, ubuntu aj kubuntu a vždy nejaký problém.....

      ubuntu - nenainštaloval sa mi dobre grub, nešlo mi teda bootovat nič;
      open suse - stiahol som 4 gb súbor, napálil; a hops, hádzalo mi to samé errory pri vytváraní partícií
      kubuntu - stiahol som 3,3 gb súbor, napálil; a hops hodilo mi to že installer crashed;

      som neschopný, alebo sú tieto problémy bežné? može byt problém aj to že mám recovery partíciu ktorá je tiež primary - čítal som kdesi že na jednom disku može byt max 2 primary; linux potrebuje tiež primary pre systém; a teda ked mám recovery tak už mám 2; neviete prosím čo je na tom pravdy?

      dík
      • Re: aký linux 31.10.2010 | 21:47
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        postup napalovania (ano, pisem to ako pre sprostych)

        1) najde sa na internete iso subor
        2) stiahne sa
        3) overi sa md5 sucet
        4) da sa zapisat na CD/DVD malou rychlostou
        5) pred instalaciou sa overia chyby na disku
        6) a tiez sa niekedy oplati otestovat pamet
        7) skusi sa livecd
        8 ) instaluje sa
        • Re: aký linux 31.10.2010 | 22:23
          David   Návštevník
          a stáva sa že ten md5 súčet nesedí aj ked je to stiahuté z oficiálnej stránky?
          • Re: aký linux 31.10.2010 | 22:50
            Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
            Áno, stáva sa a ak sa nezhoduje, tak to znamená, že súbor je poškodený, pravdepodobne chybne stiahnutý alebo úmyselne upravený. Takže je potrebné stiahnuť znovu a skontrolovať znovu.
            • Re: aký linux 31.10.2010 | 23:47
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ked sa to mne stane, tak stahujem cez iny prehliadac alebo cez wget a namiesto stahovania vsetkeho mozneho dalsieho si zatial pustim film :)
              • Re: aký linux 05.11.2010 | 15:28
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                lenze to je tazko, lebo najprv si musis stiahnut film a ked ani na nom nesedi md5, tak musis stahovat inak a popri tom pozerat film

                GOTO begin
    • Re: aký linux 02.11.2010 | 01:13
      iwtu   Návštevník
      Ak vies vies pracovat s adresarov strukturov a editovat subory v terminaly + vies anglicky, tak si mozes dat aj kludne Arch www.archlinux.org
    • Re: aký linux 03.11.2010 | 04:04
      Avatar sebo Arcolinux+Suse15.3 -Win10  Používateľ
      "atlon; intel centrino duo" kunra to je ale kus kremiku ako to spolu komunikuje? :) teraz vazne ak je to stary athlon 1.5GHz teda jedno jadro asi Zenwalk hlavne kvoli Xfce4 alebo Mint vyhoda hodne balickou Alebo ten arch ale ak zacina tak nech zabudne viac by nadaval na linux aj ked by to nebolo archom ale medzi stolickou a klavesnicou
      • Re: aký linux 03.11.2010 | 11:17
        elnino222222   Návštevník
        to bude asi dvoj-jadro.
        • Re: aký linux 03.11.2010 | 11:56
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          jedno urobi intel, druhe amd a vietnamci to daju dokopy zosivackou...
          • Re: aký linux 06.11.2010 | 10:51
            David   Návštevník
            hehe....je to dvojjadro :-) athlon mame na pevnom pc tak som si to splietol :-)
    • Re: aký linux 06.11.2010 | 10:58
      David   Návštevník
      Tak som včera nainštaloval Mint; po dlhom čase bezproblémová inštalácia, ale zase problém s grubom;

      čo sa instalu týka tak som disk rozdelil na 1,5 gb na grub - mám 512 ram; 20 gb na linux - tam som dal ext 3 a mount point /; potom 10 gb na home, tam som dal ext3 a mount point /home;

      tu mi napadlo - aký diskový formát je najlepší? ext2 3 alebo 4?
      v každom prípade ked reštartujem počítač tak mi nenabehne grub (resp. ked ho vypnem a zapnem); takže teraz mám limitovaný čas na zistenie a opravenie príčiny bez potreby preinštalácie (nabiehava mi tu autoreštart po aktualizácii :-D )

      napadlo mi či nemože byt problém v uložení boot loaderu; akože automaticky mi to nastavil linux pri inštalácii do /dev/sda - čo je moj pevný disk; chcel som to nastavit na sda6 čo je grub, ale ten tam v možnosti nebol, tak som sa bál nastavovat tam inú partíciu; mohol by byť problém v tomto? ak áno tak kam by som mal nainštalovat boot loader aby to fungovalo?

      dík ludia za aktivitu, nečakal som tolko ochoty
      • Re: aký linux 06.11.2010 | 11:05
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        1.5GB na grub? ty si spadol z poriadne vysokolopolozenej jahody :D

        normalne daj jednu particiu, kde budes mat linux + tvoje zakladne veci + grub. takze jeden disk kde das ako pripojny bod lomitko, teda /
        no a potom daky ten malicky swap a vacsi disk, ktory si pripojis ako /media/data

        grub hlavne nechaj grubom a ked to normalne nainstalujes, tak problemy robit nebude.
        • Re: aký linux 06.11.2010 | 11:18
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          a si si isty, ze tych 1 a pol giga si nedal na swap? :) kedze si to aj argumentoval velkostou RAM a nasvedcuje tomu aj absencia tej particie v moznostiach ... :)
          • Re: aký linux 06.11.2010 | 11:46
            David   Návštevník
            jasné. swap :-) som sa poplietol...... pardon
        • Re: aký linux 06.11.2010 | 14:02
          David   Návštevník
          To znamená, že mám nastaviť boot loader aby sa nainštaloval do /dev/sdax; pričom sdax je priečinok s spojovacím bodom / - teda ten hlavný? a potom by to malo ísť?
          • Re: aký linux 06.11.2010 | 18:09
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            myslim, ze by malo stacit ukladat na /dev/sda
            • Re: aký linux 06.11.2010 | 21:23
              David   Návštevník
              hmmm...no tak to si ma nepotešil...som si hovoril že by sa to týmto vyriešilo, ale ono ked to doinštalujem; vypnem a zapnem; tak mi hodí niečo že nenašlo nejaký súbor; príde mi to podobné ako ked som mal problém s grubom u ubuntu - vyhodilo mi iba "grub loading" a nič sa nedialo. nemáš s tým prosím skúsenosti?
      • Re: aký linux 06.11.2010 | 14:59
        dash   Návštevník
        Určite nedávaj disky formátovať ako ext2 (tento súborový systém nezvláda žurnálovanie, čo je už dávno na desktopoch potrebné a používané) - radšej použi novší ext 3 alebo najnovší ext4.
    • Re: aký linux 06.11.2010 | 21:54
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      A čo by si povedal nato, že skočíš po hlave do Linuxu a začneš konečne robiť niečo zaujímavé, a nie otravovať otázkami typu:
      Ktorý Linux je najlinuxovitejší z Linuxov, poradte ??!!

      LFS
      http://www.linuxfromscratch.org/lfs/
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: aký linux 07.11.2010 | 00:37
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Čau Edo, nezabúdaj že sú tu aj nováčkovia, ktorí naozaj "vedia o Linuxe nič". Tiež pokladám tieto otázky za zbytočné, ale vžime sa do kože človeka, ktorý chce vyskúšať niečo nové a nieje guru v oblasti kompišov.
        S pozdravom priateľ Bedňa.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org