pokročilé distribúcie
Ma zmysel použivať pokročilé distribúcie? Vytvárať pre ne dokumentáciu? Písať návody, tutoriály, ... keď aj tak v *ubuntu stači iba parkrát kliknuť?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Na graficke klikatka (Open)SuSE a Mandrivy nema asi ziadne distro, proste v nich ide pomocou konfiguracneho centra snad vsetko nastavit od A po Z. Napriklad chces si nastavit domacu siet: vo Win par klikov, v SuSE tiez a v Ubunte musis si rucne nastavit smb.conf ;)
Dalej ovela viac klikatiek ma aj Fedora, ktore si staci doinstalovat: balicky system-config-* :P
Btw na zamyslenie: viaceri pouzivame nwm ake pokrocile distra, sme na seba hrdy, ze co to mame za system a pritom samotny Linus pouziva Fedoru :D
A ak sa niekomu paci, resp. mu vyhovuje Archlinux ci Slackware, preco ich nepouzivat? Distribucie ako Ubuntu, Fedora ci OpenSuse su mainstreamove distra, ktore sa snazia "kracat" s dobou. Skratka su to super distra, ale toto nemusi kazdemu vyhovovat. Kdezto "komunitne" distra - takto nazyvam distra, za vznikom ktorych nestoji ziadna velka firma, skratka sa vypracovali len skrz komunitu a ktore mimochodom vacsinou stoja za vznikom tych mainstreamovych - mali nejaky ten ciel na zaciatku a drzia sa ho doteraz. Niekomu sa skratka moze pacit minimalizacia Slackwaru, univerzalnost Debianu, rolling-updates Archlinuxu alebo kompilacia Gentoo.
A niekedy je menej viac - vela veci je efektivnejsie urobit cez terminal ako klikanim.
Cize na otazku, ci ma zmysel pouzivat taketo distra je jednoznacna odpoved - ano ma.
Fedora ma obrovsku komunitu vyvojarov, vzdycky kraca smerom k najnovsim technologiam, vymakany kernel (oproti upstreamu riadne opatchovany)...
len tomu nedaj meno "archie" ;) a super ze to nebudes povazovat za novu distribuciu.
pozri si distra Chakra a ArchBang, ze ako riesia instalaciu ;)
inak co sa tyka vyberu prostredia z grubu, tak nedokazem si to predstavit kedze grub sluzi na vyber jadra, ktore sa ma zaviest, na vyber prostredia naopak sluzi login manager
Ide o to, ze dokazes v poho spravit dokonale zhodne so systemom (ide to aj pomocou prikazu dd ale lepsie je vyuzit nato urcene skripty), len problem je, ze ked ti tu zhodnu kopiu budes chciet nakopirovat na cudzi pc, tak najskor natom pc musis spravne rozdelit hardisk, naformatovat particiu, nakopcit iso, nainstalovat grub, spravne nastavit /etc/fstab, /boot/grub/menu.lst atd
Proste vsetky tieto upravy zabezpecuje instalator (co moze byt aj tvoj vlastnorucne urobeny skript) alebo vyuzijes neaky iny instalator napriklad Tribe, ktory pouziva Chakra
Co sa tyka vyberu prostredia tak vsetko sa nastavuje v /etc/inittab (defaultny runlevel 3 - textovy /5 - graficky)...a ak chces tento runlevel (init) zmenit v grube tak na koniec kernel riadku pridaj 3 alebo 5 ;)
PS: sorry za spam, ale zatial sa prispevky upravovat nedaju
Ma zmysel použivať pokročilé distribúcie?
Jednoznačne áno. Ako už bolo spomínané, v týchto distribúciách sa niečo nového stále naučíš, či chceš alebo nie. Ak začínaš v Linuxe tak ti takúto distribúciu kľudne môžem odporúčiť aj hneď na začiatok - začni napríklad s Arch Linuxom. Je to distribúcia, ktorá nie je vhodná pre začiatočníkov, ale ak budeš postupovať v podľa wiki návodov tak ju zvládneš ľavou zadnou. Myslíš, že my už skúsenejší vieme v Linuxe všetko? Ani náhodou :) Keď chceš byť Linuxákom, musíš sa naučiť orientovať v návodoch, lebo ťa budú sprevádzať skoro stále. Nevieš ako nainštalovať scanner? Otvoríš wiki a nájdeš všetko čo potrebuješ. Chceš zdieľať služby z Linuxu pre Windows? Wiki ti pomôže. Rovnako aj Google. :)
Princípom týchto "pokročilejších distribúcií" či "distribúcií pre pokročilých" je to, že používateľ dostane nejaký základ, na ktorom stavia. Myslím, že sa to volá "základný systém". A tento základ prakticky neobsahuje nič k okamžitej práci. To znamená že: nemáš web prehliadač, nemáš prehrávač hudby, nemáš nič. Všetko si musíš sám doinštalovať a nakonfigurovať. Neboj sa, konfigurácia nie je vôbec zložitá vec. Rovnako aj to, čo som písal, že všetko si musíš postaviť sám. Hovorí sa mi to ľahko, lebo som to robil veľa krát, ale napríklad na Archu mi to šlo od začiatku veľmi svižne :) Ako som už písal, neoceniteľným pomocníkom sú práve tie "návody, tutoriály...", alebo po našom skôr wiki a handbooky. A taktiež Google - je pomocník, bez ktorého sa s Linuxom budeš skôr trápiť. Takže ho používaj.
Taktiež sa hlásim: ak budeš mať nejaký problém s Linuxom, kľudne sa mi ozvi, rád poradím. Kontaktné info mám v profile.
A čo už sa týka tej komunikácií v Linuxe - založ si Jabber účet :) 99% linuxákov ho má, my neuznávame ICQ :)
Každopádne, Linuxáci sú ľudia, ktorí pravdepodobne k nemu neprišli náhodou, a už vôbec nie náhodou ho nepoužívaju :) Všetko má svoj dôvod...
Tu je to tak preto, lebo Linuxáci sú trochu viac uvedomelý ľudia - vedia, že o svoje skúsenosti sa treba podeliť s ostanými. A odtiaľ pramenia tie návody. Predpokladám, že takmer každý jeden skúsenejší Linuxák už niečo na internete zverejnil, nejaký trik, hoci len na nejakom diskusnom fóre, blogu, stránke, časopise. ;)
No trochu to vybočuje... ale mne napríklad takéto zaspamované diskusie kedysi pomohli stať sa Linuxákom, a upevnilo ma to v tom, že sa púšťam do premňa prospešnej veci :)