Linux, NB..
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
na co chces ten notebook pouzivat? chces tam sledovat filmy, pisat dokumenty, hrat hry... ?
ak môžem ešte otázku čo je podla teba vhodnejšie greenie napr. čo máš dole odkaz, alebo zahraničné ubuntu pre začiatočníka?
ak si kupis slabsi cpu, menej ram atd, tak sa to samozrejme prejavi (tiez plati cim lepsi hw tym vyssi vykon). system ako taky nepotrebuje k svojmu behu vykonny hw ale aplikacie ano (graficke programy, hry, prehravanie HD videa, kompresia dat, otvaranie 28MB PDF openmagazine ;) ...)
atom (5W TDP) by som nekupoval, ale zaroven pokial chces notebook pouzivat na baterku a prenasat ho (11-14" aby nebol velky) pohladaj s ULV (ultra low voltage) CPU (15W TPD). pri 35W TPD potrebujes uz silnu a tazku baterku alebo sa skrati cas vydrze.
pri vybere noveho nb si treba dat pozor nato aby nemal 2 grafiky, kt. sa prepinaju pomocou technologie NVIDIA Optimus (v Lin neni podporovana)....t.j. pokial sa tie grafiky nedaju nastavit ani v biose tak bude fungovat iba Intelacka karta
http://www.alza.sk/asus-k50ie-sx157-d192197.htm ;)
hej ono je to tak, ze grafika ma vlastnu pamat 1GB + 274mb zdielanej
PS: najlepsi 3d vykon v Linuxe maju propietarne ovladace od nvidie, cize nb s GF310M a bez optimusu by bola dobra kupa ;)
http://www.alza.sk/asus-k50ie-sx157-d192197.htm
http://www.alza.sk/asus-k50ip-sx119-d184104.htm
tak váš výber z tohto? aky by bol