Putin:Krajina prechádua na Linux
Linux nezomrie
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 15 open source platformy pre vývoj softvéru. Najviditeľnejšou zmenou je podpora WYSIWYG editoru vo wiki stránkach. Okrem toho pokročilé vyhľadávanie v tejto verzii je kompatibilné s OpenSearch, pribudlo plánovanie úloh a interné poznámky. Viacej informácií je v oznámení o vydaní.
Zdroj: gitlab.com/releases
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Vo vyvíjanej verzii Ubuntu 22.10 bol nahradený zvukový server PulseAudio multimediálnym frameworkom PipeWire.
Zdroj: phoronix.com
Implementácia Markdownu na Githube od teraz podporuje rendering matematických výrazov v LaTeX syntaxe.
Zdroj: github.blog
Protokol PSP vyvinutý spoločnosťou Google a používaný pre offloading šifrovania na krytpografickom hardvéri v dátových centrách bol uvoľnený ako open source pod licenciou Apache 2.0. Zdrojové kódy sú zverejnené na githube.
Zdroj: cloud.google.com
Modulárny laptop Framework dostal upgrade v podobe procesorov Intel Alder Lake (12 generácia). Okrem toho bola predstavená rozširujúca ethernet karta s rýchlosťou 2.5Gbit.
Zdroj: frame.work
Matt Bell urobil malý experiment, keď medzi skutočné podmorské fotografie pridal obrázky generované modelom DALL-E 2. Z experimentu vyplýva, že ľudia nevedia na prvý pohľad rozpoznať, ktoré obrázky boli generované. Zároveň je nutné dodať, že podmorský svet je pre väčšinu ľudí dostatočne cudzí na to, aby nepoznali, čo môže byť reálne. K modelu DALL-E 2 existuje aj open source implementácia využívajúca Pytorch.
Zdroj: mattbell.us
Jazyk Erlang vychádza spolu s telekomunikačnou platformou OTP vo verzii 25. Podrobný zoznam zmien je dostupný v readme k verzii 25.
Zdroj: elrang.org
AMD predstavila štartovaciu sadu KR260 obsahujúcu Xilinx Kria K26 SoM vyviinutý pre robotiku, strojové videnie a priemyselné riadenie, pričom používa Ubuntu 22.04 LTS. Sada obsahuje 4GB DDR4 pamäte, 512Mbit QSPI flash, 4 gigabitové ethernet porty, SFP+ konektor s podporou 10GE a DisplayPort 1.2a. Sada je dostupná na stránke xilinx.com za cenu $349.
Zdroj: amd.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ale, ak sa bojíš že na to zabudli a chcú aby ich peniaze odišli na iný kontinent, tak tú tému môžeš vysledovať roky dozadu.
P.s clanok som necital tak neviem co tam presne pisu.
Rusi nie sú také predajné šl...y ako naši papaláši. Rusko má 150 miliónov obyvateľov a iste sa medzi nimi nájde dosť programátorov, ktorí budú schopní udržiavať ponuku a kvalitu SW v dobrom stave. V podstate si môžu dovoliť byť absolútne nezávislí.
Ale tu nejde len o samotný Linux, máte predstavu, koľko ušetria na antivírusoch?
Prechod sa podla mna oplati pre vladne(statne) agentury ktore potrebuju vediet co ich OS naozaj robi a ktore pouzivaju specialne jednoucelove aplikacie site na mieru.
Aj ked bolo by to fajn ak by sa to podarilo a dokazali by donutit vyrobcov mysliet aj na linux.
Stačí si zistiť, koľko stoja jedny "okná" a jeden ich kancelársky balík + antivírus (s obmedzenou životnosťou) a prepočítať to na počty počítačov napríklad len na mestských úradoch. Aj keby mali zľavy, tak ide o strašné milióny.
Ale treba za tým vidieť aj výchovu v školách, lebo tam skoro nič iné ako okná nemajú, a tým pádom sa z toho stáva ťažko prekonateľný návyk. A hlavne pohodlnosť a možno aj neschopnosť správcov sietí na úradoch a v školách.
Hlavne treba dostať Linux a podobné veci do škôl a pretlačiť (hoci aj prostredníctvom aparátčikov z EÚ), aby sa každý model počítača, ktorý je na trhu, musel predávať aj ako prázdny bez SW. Výnimkou by mohlo byť to, ak jedna firma vyrába HW aj SW, bolo by hlúpe nútiť ich, aby do vlastných počítačov strkali cudzí SW.
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/francie-chce-zdanit-tablety-bez-windows