nevýhody linuxu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Podľa mňa ten, kto kupuje hardvér aj tak trochu s rozumom, často nemá vôbec žiadny problém a všetko funguje tak, ako má...
vies povodne som chcel odpovedat, a mal som napisane asi nieco taketo:
postavenie linuxu na trhu ako takom sa da rozdelit na komercne a nemomercne, aj ked to prelinanie je vyditelnejsie ako niekedy v minulosti , canonical sa snazi dostat na home desktopy a rh a novel su roky stabilne na trhu. cize system ako taky ma podporu a riesenia vypracovane na bezne pouzitie na nejakom neexotickom hardwari, a open predsa neznamena zadarmo. cize z tejto strany linux ma chyby a nevyhody ako akykolvek iny software, ktory je vyvyjany a pouzivany malym mnozstvom uzivatelov - aplikovatelnost na riesenia ktore si zaplatis. na druhej strane komunita ktora linux pouziva ma stale vacsi "tah" na technicke veci, cize si dokaze vela z nich urobit nejaku tu pravu sam, kedze vela z tychto uzivatelov zdielaju tieto informacie, tak vznika obrovska databaza znalosti, ktore vsak niesu centralizovane - co moze byt nevyhoda. neexistuje ziadna skutocna autorita, okrem autorit ktore spravuju jednotlive projekty a snazia sa ich zjednotit - to je vsak podla mna VYHODA. atd. atd.
no a potom som si povedal, naco mu to pises, aj tak je to troll. tak NIE.
Kto tvrdi nie, je hlupak... Este som nevidel dokonaly system...
- Windows totiz potrebuju minimalne 5 chyb v ACPI tablukach
- Linux funguje tym lepsie, cim nenej chyb je v ACPI tabulkach
ja riesim embedded systemy a prave dnes som rozchodil stabilne system pod 32 bit openSUSE. V Slacku 13.1 nesiel touchscreen, Ubuntu mrzlo kazdych 5 minut. 64 bit openSUSE nema funkcny driver k Touchscreenu. A Tajvanec mi dnes na poziadavku na 64 bit driver
(If the operating system you are using is not listed here, please fill out the [Company Profile and Inquiry Form ] & [ PenMount Driver Special Request Form ] http://penmount.com/services_1.php)
opisal, ze nemaju ani 32 bitovy pre openSUSE napriek tomu, ze tam je
http://penmount.com/down_2_1.php
Tych chyb v ACPI tabulkach je 37 (podla test firmware v openSUSE)
Co sa tyka programovania si vlastnych ovladacov/systemu, to nie je take jednoduche. Nie je take lahke naprogramovat system, ktory bude binarne kompatibilny s inym systemom, pokial ma dany uz existujuci system uzavrety zdrojovy kod. A s ovladacmi to tiez nie je take lahke - o programovanie vlastnych ovladacov sa predsa snazi linuxova komunita a jej vdacime za otvorene ovladace na spustu veci - rozne tlaciarne, graficke karty, wireless adaptery a pod. Vidis ale sam, ze kopa ovladacov stale nedosahuje potrebnych kvalit, prip. neexistuju pre nejake zariadenie vobec - to je sposobene napriklad nedostatocnou dokumentaciou zariadeni.
Co sa tyka dnesnej "slobody" - velakrat je clovek obmedzovany roznymi patentami a obmedzeniami alebo komplikovanostou zariadeni. Je ovela tazsie naprogramovat ovladac pre nejaku terajsiu tlaciaren, pretoze ta je ovela komplikovanejsia ako nejaka jednoducha zalezitost spred x rokov, ktora prakticky ani neobsahovala firmware. A netvrdim, ze kedysi neexistovali patenty. Ale kedysi neboli take nezmysly ako patent na patent a podobne za vlasy pritiahnute do neba volajuce hluposti, ktore iba obmedzuju ludstvo a spomaluju rozvoj.
Vypnutie:
System-predvolby-klavesnica-mys klavesami a zrusit zafajknutie.
Vacsina problemov su len prkotiny na ktore sa staci opytat.
aj ked pri masovejsom rozsireni by sa asi objavilo viac este neobjavenych chyb
Tvoja otázka je irelevantná a podobá sa tejto:
Keď prídeš na to, v čom spočíva irelevancia, ozvi sa .
Zatiaľ toľko .
Nemal by vždy Linux nejaké výhody, ktoré by vyplývali z majoritného postavenia na trhu ?
Linux by vždy mal nejaké nevýhody, ktoré by majorizovali trh s Linuxom ?
:-)
prečo sa miesto toho, aby si sám (pre seba a dobrý pocit) začal experimentovať s Linuxom, a tak sám spoznal možné plusy/mínusy Linuxu, začneš pýtať na niečo, kvôli čomu si zatiaľ neurobil ani ten povestný prvý krôčik. (Okrem tých verbálnych, samozrejme ...).
Ako by omoho lepšie a srdečnejšie zaznela na tomto Fóre z Tvojich úst otázka typu:
Zistil som, že ...
Získal som (kritickú) skúsenosť, že ....
atď.
Alebo prispej marketingovo k väčšej popularizácii Linuxu, cez svoju firmu alebo Tvoj Facebook, alebo jednoducho len tým, že budeš hecovať svojich súkmeňovcov na kúpu Android (Linux) smartphone, tabletov s Androidom a pod...
??
;-)