nevýhody linuxu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Organizácia Software Freedom Conservancy (SFC) vydala odporúčanie pre vývojárov free software, aby opustili platformu GitHub a presunuli svoje repozitáre na iný hosting. SFC upozornila na niekoľko problémov, menovite hlavne Copilot, ktorý bol trénovaný na otvorenom softvéri.
Zdroj: sfconservancy.org
Rust tím predstavil na svojom blogu novinky vo verzii 1.62.0 programovacieho jazyka Rust. Táto verzia pridáva príkaz cargo add
, rýchlejšie a ľahšie mutexy na linuxe a rôzne stabiliozvané API.
Zdroj: blog.rust-lang.org
Bola vydaná nová verzia kancelárskeho balíka Collabora Online developer edition. Táto verzia obsahuje všetky funkcie a vylepšenia, ktoré budú v budúcej enterprise edícii. Medzi novinky v tejto verzii patrí napríklad podpora externej kontroly gramatiky, podpora 16 000 stĺpcov v tabuľkách, sparkline grafy, WebP obrázky a množstvo ďalších vylepšení.
Zdroj: collaboraoffice.com
Od momentu, kedy spoločnosť SGI vydala špecifikáciu rozhrania ku grafickým kartám OpenGL 1.0 ubehlo 30 rokov. Podpora OpenGL bude pravdepodobne v budúcnosti riešená cez vrstvu Zink nad Vulkan API.
Zdroj: twitter.com
Rodina vývojových dosiek Raspberry Pi Pico sa rozrástla o 3 nové modely. Ide konkrétne o model W za $6 s 2.4 GHz WiFi modulom CYW43439, model H s 3-pinovým debug pinom a WH s debug pinom a WiFi modulom. Procesor zostáva RP2040, teda rovnaký ako v predchádzajúcich modeloch Raspberry Pi Pico.
Zdroj: raspberrypi.com
Bola vydaná aktualizácia Ubuntu Touch OTA-23 založená na Ubuntu 16.04. V tejto verzii nájdeme pridanie podpory FM rádia pre zariadenia BQ E4.5, BQ E5, Xiaomi Note 7 Pro, alebo vylepšenie podpory MMS.
Zdroj: ubports.com
Infraštruktúra populárnej linuxovej distribúcie Ubuntu mala na Slovensku v posledných týždňoch vážny problém, kvôli ktorému boli jej užívatelia potenciálne vystavení bezpečnostným rizikám. Hlavný slovenský mirror s aktualizáciami pre podporované verzie Ubuntu bol totiž viac ako mesiac neaktualizovaný. Problém sa dotýkal aj serverovej verzie Ubuntu Server, pričom incident samozrejme mohol predstavovať najväčší problém pre internetové servery. Národná jednotka SK-CERT problém evidentne nezachytila.
Zdroj: DSL.sk
Po 3 a pol roka od verzie 8.2 bola vydaná verzia 9.0. textového editoru Vim. Hlavnou novinkou je Vim9 script, ktorý by mal drasticky zvýšiť výkon pretože príkazy sú kompilované do inštrukcií, ktoré sa dajú efektívne interpretovať. Zvýšenie rýchlosti vykonávania by malo byť na úrovni 10-100-násobku súčasného výkonu.
Zdroj: vim.org
Emailový klient Thunderbird vo verzii 102 prešiel zásadnými zmenami. Nová verzia má úplne nový adresár, nový toolbar miest, nový sprievodca importom / exportom dát, redizajnovanú hlavičku správ a integrovaný matrix chat. Viac informácií je v oznámení a v tlačovej správe.
Plasma mobile tím oznámil dostupnosť verzie 22.06 prostredia plasma pre mobilné zariadenia s rôznymi drobnými vylepšeniami užívateľského rozhrania.
Zdroj: plasma-mobile.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Podľa mňa ten, kto kupuje hardvér aj tak trochu s rozumom, často nemá vôbec žiadny problém a všetko funguje tak, ako má...
vies povodne som chcel odpovedat, a mal som napisane asi nieco taketo:
postavenie linuxu na trhu ako takom sa da rozdelit na komercne a nemomercne, aj ked to prelinanie je vyditelnejsie ako niekedy v minulosti , canonical sa snazi dostat na home desktopy a rh a novel su roky stabilne na trhu. cize system ako taky ma podporu a riesenia vypracovane na bezne pouzitie na nejakom neexotickom hardwari, a open predsa neznamena zadarmo. cize z tejto strany linux ma chyby a nevyhody ako akykolvek iny software, ktory je vyvyjany a pouzivany malym mnozstvom uzivatelov - aplikovatelnost na riesenia ktore si zaplatis. na druhej strane komunita ktora linux pouziva ma stale vacsi "tah" na technicke veci, cize si dokaze vela z nich urobit nejaku tu pravu sam, kedze vela z tychto uzivatelov zdielaju tieto informacie, tak vznika obrovska databaza znalosti, ktore vsak niesu centralizovane - co moze byt nevyhoda. neexistuje ziadna skutocna autorita, okrem autorit ktore spravuju jednotlive projekty a snazia sa ich zjednotit - to je vsak podla mna VYHODA. atd. atd.
no a potom som si povedal, naco mu to pises, aj tak je to troll. tak NIE.
Kto tvrdi nie, je hlupak... Este som nevidel dokonaly system...
- Windows totiz potrebuju minimalne 5 chyb v ACPI tablukach
- Linux funguje tym lepsie, cim nenej chyb je v ACPI tabulkach
ja riesim embedded systemy a prave dnes som rozchodil stabilne system pod 32 bit openSUSE. V Slacku 13.1 nesiel touchscreen, Ubuntu mrzlo kazdych 5 minut. 64 bit openSUSE nema funkcny driver k Touchscreenu. A Tajvanec mi dnes na poziadavku na 64 bit driver
(If the operating system you are using is not listed here, please fill out the [Company Profile and Inquiry Form ] & [ PenMount Driver Special Request Form ] http://penmount.com/services_1.php)
opisal, ze nemaju ani 32 bitovy pre openSUSE napriek tomu, ze tam je
http://penmount.com/down_2_1.php
Tych chyb v ACPI tabulkach je 37 (podla test firmware v openSUSE)
Co sa tyka programovania si vlastnych ovladacov/systemu, to nie je take jednoduche. Nie je take lahke naprogramovat system, ktory bude binarne kompatibilny s inym systemom, pokial ma dany uz existujuci system uzavrety zdrojovy kod. A s ovladacmi to tiez nie je take lahke - o programovanie vlastnych ovladacov sa predsa snazi linuxova komunita a jej vdacime za otvorene ovladace na spustu veci - rozne tlaciarne, graficke karty, wireless adaptery a pod. Vidis ale sam, ze kopa ovladacov stale nedosahuje potrebnych kvalit, prip. neexistuju pre nejake zariadenie vobec - to je sposobene napriklad nedostatocnou dokumentaciou zariadeni.
Co sa tyka dnesnej "slobody" - velakrat je clovek obmedzovany roznymi patentami a obmedzeniami alebo komplikovanostou zariadeni. Je ovela tazsie naprogramovat ovladac pre nejaku terajsiu tlaciaren, pretoze ta je ovela komplikovanejsia ako nejaka jednoducha zalezitost spred x rokov, ktora prakticky ani neobsahovala firmware. A netvrdim, ze kedysi neexistovali patenty. Ale kedysi neboli take nezmysly ako patent na patent a podobne za vlasy pritiahnute do neba volajuce hluposti, ktore iba obmedzuju ludstvo a spomaluju rozvoj.
Vypnutie:
System-predvolby-klavesnica-mys klavesami a zrusit zafajknutie.
Vacsina problemov su len prkotiny na ktore sa staci opytat.
aj ked pri masovejsom rozsireni by sa asi objavilo viac este neobjavenych chyb
Tvoja otázka je irelevantná a podobá sa tejto:
Keď prídeš na to, v čom spočíva irelevancia, ozvi sa .
Zatiaľ toľko .
Nemal by vždy Linux nejaké výhody, ktoré by vyplývali z majoritného postavenia na trhu ?
Linux by vždy mal nejaké nevýhody, ktoré by majorizovali trh s Linuxom ?
:-)
prečo sa miesto toho, aby si sám (pre seba a dobrý pocit) začal experimentovať s Linuxom, a tak sám spoznal možné plusy/mínusy Linuxu, začneš pýtať na niečo, kvôli čomu si zatiaľ neurobil ani ten povestný prvý krôčik. (Okrem tých verbálnych, samozrejme ...).
Ako by omoho lepšie a srdečnejšie zaznela na tomto Fóre z Tvojich úst otázka typu:
Zistil som, že ...
Získal som (kritickú) skúsenosť, že ....
atď.
Alebo prispej marketingovo k väčšej popularizácii Linuxu, cez svoju firmu alebo Tvoj Facebook, alebo jednoducho len tým, že budeš hecovať svojich súkmeňovcov na kúpu Android (Linux) smartphone, tabletov s Androidom a pod...
??
;-)