Arch alebo Gentoo?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.04.2011 | 02:03
Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
Zdravim,
som uzivatel Ubuntu, pouzivam ho uz nieco cez dva roky no az posledneho asi pol roka ho pouzivam bez potreby okien.
Citim sa byt takym priemernym uzivatelom no Ubuntu ma uz nejako omrzelo (uz len to akym smerom sa zacalo uberat) a chcel by som nieco konfigurovatelnejsie na com mozem rozvijat poznatky linuxu.
Uz vyse mesiaca sa neviem rozhodnut medzi Gentoo a Arch linux a chcel by som vase nazory ktore mi pomozu pri vybere. Uvital by som hlavne uzivatelov ktory maju skusenost s oboma distribuciami.. dakujem.
Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
    • Re: Arch alebo Gentoo? 02.04.2011 | 02:40
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      každý systém má svojich priaznivcov a obidva sa od Ubuntu dosť odlišujú. Ktorému dáš prednosť, to je na tebe a je fajn, že robíš anketu. Môže sa ktokoľvek vyjadriť. Osobne by som dal prednosť Archu, a to z jednoduchého dôvodu - čoraz viac ľudí v mojich kontaktoch má práve Arch. Prechádzajú naň z Debianu, Fedory či samozrejme z Ubuntu.
    • Re: Arch alebo Gentoo? 02.04.2011 | 05:44
      Avatar rolec Archlinux, Ubuntu  Používateľ
      celkom pekne porovnanie v skratke je na anglickej archwiki, slovensku verziu archwiki nedoporucujem je znacne zastarala a odlisna
      rozdiel je teda hlavne v kompilacii a to so vsetkymi jej vyhodami/nevyhodami
      v kazdom pripade doporucujem obe vyskusat aspon vo virtualke a uvidis ktora ti viac vyhovuje
      :(){ :|:& };:
    • Re: Arch alebo Gentoo? 02.04.2011 | 11:44
      Avatar default Debian  Používateľ
      gentoo je zlozitejsie, a narocnejsie na cas, vsetko sa kompiluje, ale na druhu stranu vytvoris si system aj s jadrom ktory bude plne vyhovovat tvojmu hardwaru, arch je omnoho jednoduchsi a ma normalnu instalaciu balikov s repozitarov, ja najprv doporucujem skusit arch,a ked ta omrzi tak gentoo :)
      R.K
    • Re: Arch alebo Gentoo? 02.04.2011 | 12:20
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Pri rozhodovaní sa či ísť do Arch linuxu odporúčam prečítať http://www.abclinuxu.cz/blog/Frostyho_blog/2011/3/archlinux-na-pracovnim-stroji aj s diskusiou poď ním. Dozvieš sa veľmi veľa zaujímavého, ktoré sa v oficiálnych príručkach nepíše - skúsenosť používateľov.

      Daj vedieť ako si sa rozhodol
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Arch alebo Gentoo? 02.04.2011 | 12:48
      WlaSaTy   Návštevník
      Dualboot funguje aj medzi dvoma Linuxami.
    • Re: Arch alebo Gentoo? 02.04.2011 | 13:12
      Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
      viem ze dualboot existuje no nechcem ho lebo potom ma to bude stale lakat s5 k ubuntu :D a dakujem za odpovede.. skusim si nieco precitat z tych linkov ktore ste odporucili.
      Tez som nad tym rozmyslal tak ze dost ludi teraz bezi na archu, staci trochu bruzdat po forach.. a dobre vediet ze nemam instalovat slovensky arch ;)
      Rad by som vedel este ci mate niekto skusenosti aj s gentoo
      Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
      • Re: Arch alebo Gentoo? 02.04.2011 | 15:24
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        1. wlasaty myslel dualboot arch a gentoo, respektive aj 5 inych dalsich distier
        2.slovensky arch?? je len slovenska wiki co je neaktualizovana
        3.ak zvladnes arch potom mozes skusit gentoo ale skok od ubu ku gentoo je dost brutalny, nechcem ta podcenovat ale aj s archom sa podla mna riadne potrapis zo zaciatku
        4.vyhoda archu je obrovska a podrobna wiki plna navodou na vsetko, pri zaciatku odporucam begginers guide
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Arch alebo Gentoo? 02.04.2011 | 15:40
      Avatar dash Gentoo  Používateľ
      Arch linux je binarna distribucia, Gentoo je source based. Gentoo ta nauci pouzivat linux ako taky a budes mat skill. Arch je prilis jednoduchy. Gentoo ma najlepsiu dokumentaciu zo vsetkych.

      Toto su hlavne rozdieli, no hned prva veta naznacuje, ze Gentoo je rychlejsi a customizovatelnejsi a mal by si pouzivat jeho, ak chces vyuzit system naplno. Ak nie je pre teba jasna volba Arch/Debian.

      PS: oplati sa investovat cas do Gentoo. Pouzivam ho uz 2 roky, presiel som z Debianu a nemozem sa vynachvalit. Gentoo je genialny.
      • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 02:22
        Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
        oks.. vidim to tak ze investujem svoj cas do gentoo nech sa mi to vrati aj s urokmi len si musim najist cas
        dakujem za rady, dufam ze to bude dobra volba :)
        Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
        • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 09:56
          Avatar default Debian  Používateľ
          potom daj vediet na kolky raz si to gentoo v poriadku nainstaloval :) , a hlavne davaj pozor ako kompilujes a co mas v make.conf, pretoze je tu vsetko dost zavisle ak napriklad skompilujes totem alebo daky program na prehravanie videa a bez podpory avi, tak avi neprehras ani nahodou , nepridas to ako plugin, musis to cele nanovo kompilovat, vecsi problem moze nastat pri kompilacii pracovneho prostredia, co treva 1 az 2 dni, ak to urobis bez podpory trebars gif obrazkov, tak cely system a kazdy program ti tento typ obrazku neprehra, ozaj treba cas a logicke uvazovanie ;)
          R.K
          • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 16:57
            WlaSaTy   Návštevník
            Globálna podpora sa nastavuje cez USE flagy v /etc/make.conf a prekomplikovanie trvá 1 až 2 dni na stroji s 1GHz jednojadrom a PATA diskami. Neporedpokladám, že má zadávateľ takú herku.
    • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 11:40
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      A čo tak niečo na pol ceste ku Gentoo. SABAYON je založený na gentoo dá sa inštalovať cez balíky alebo kompilovať ako v gentoo. Ja som prešiel z ubuntu a neviem si vynachválit. zatial som emerge nemusel použiť. Druhá vec, ja som chcel aj zmenu z gnome na KDE po rokoch gnome som potreboval aj takú vizuálnu zmenu. A čo mam najradšej je že mám stále aktuálne distro, a čerstvý softvér. Môžem potvrdiť že je to stabilne riešenie aj na pracovnom počítači.
      • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 13:03
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        ako sa sabayon aktualizuje ?? ma to aj nejake verzie ci je to rolling distro lebo ako gentoo kompilaciou neaktualnych balikov ??
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 14:38
          Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
          Ako sa aktualizuje? Bud cez binarky z repozitáru alebo ako Gentoo cez emerge. Ano je to rolling distro. A či sú neaktuálne baliky to netuším. Podľa mňa je to aktuálne akurát.
      • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 13:10
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        ako sa sabayon aktualizuje ?? ma to aj nejake verzie ci je to rolling distro lebo ako gentoo kompilaciou neaktualnych balikov ??
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 18:22
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        sabayon je zlo, tak isto ako liveDVD inštalácia gentoo.. nevidím žiadne pozitívum používania sabayon linuxu
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 20:22
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Ako chceš rozvíjať poznatky Linuxu? Treba to špecifikovať. Ide ti len o hranie sa so systémom, alebo nastavenie webového, file ... servera?
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Arch alebo Gentoo? 03.04.2011 | 20:28
        Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
        no server nebudem urcite robit.. ale ktovie.. casom mozno
        Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
        • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 00:34
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Pokiaľ chceš preniknúť do tajov Linuxu, to ide v každom distre, možno ťa niekto zmiatol že v Gentoo ide kompilovať, ale to ide všade. Skompiluj si vlastné jadro v Ubuntu a keď sa ti to zapáči skompiluj si hocičo iné. Zapamätaj si tvrdenie že kto používa Gentoo je geek je úplná blbosť. Nevieš nakonfigurovať Ubuntu nebudeš vedieť ani Gentoo. Na začiatok si skús povedať veci čo ti na ňom vadia a kľudne ich odtiaľ vyhoď, je to distro ako každé iné. Kľudne sa prepni cez ctrl+alt+F1 do konzoly a val :)
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 00:42
            Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
            ale ved ja viem.. ved jasne ze sa vsetko neinstaluje iba z repo ale aj kompiluje a ked som nainstalil ubuntu na novy nb tak som asi len pol hodky stravil odstranovanim zbytocnosti :) a taktiez viem ze sa aj v ubuntu da vela toho konfigurovat, ved nieco som si uz s nim prezil
            ja chcem hlavne nejake distro ktore ma k tomu konfigurovaniu donuti lebo pri ubuntu akurat zleniviem a to co nemusim rucne konfigurovat radsej odklikam :D
            Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
            • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 01:11
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              neviem ci este stale ale existovalo nieco co sa volalo ubuntu miimal CD kde nebolo takmer nic len apt-get a jadro a uzivatel si zvolil co chce mat nainstalovane (velmi podobne arch-u)

              tak isto funguje debian netinstall
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 01:20
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Tak keď chceš ozajstnú zábavu, nainštaluj si VirtualBox OSE. Skompiluj si jadro zo zrojákov, dostaň tam ručne Grub2 a vytváraj si vlastné distro. Možno ti pomôže návod jedného hackera z LinuxOS. This is true fun :)
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 01:29
                Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                hej nad virtual boxom alebo vmware som rozmyslal tiez len si nesom isty jednou vecou.. virtualna masina je parametrami klon tej mojej? cize ked budem sosat balicky tak na konfiguraciu mojho nb?
                Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 10:08
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Vo VirtualBoxe si vytvoriš virtuálnu mašinu. Nastavíš koľko dostane procesorov, koľko pamäte a vytvoriš jej virtuálny disk. Takých mašín môžeš mať niekoľko. Ja osobne mám vo virtuále Arch Linux, Mint Debian, Ubuntu, ReactOS a Android. Je s tým zábava a nič nepokazíš.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 10:19
                Viktor   Návštevník
                VDL by som odporúčil aj ja, ak sa chceš zdokonalovať v znalostiach ohľadom linuxu. Virtualboxom nič nepokazíš a môžeš sa učiť v ubuntu. Veľkým problémom, ktorý som ja riešil, bolo, že som si musel na notebook nainštalovať distro, na ktorom budem môcť hneď pracovať. No zároveň som chcel distro dobre konfigurovateľné. Zvíťazil Debian a Fedora. Išlo prevažne o to, že som nemohol obetovať mesiac kompilácii, keď som na tom notebooku potreboval aj pracovať..
                • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 11:11
                  Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                  no takato moznost sa aj mne pozdava.. vo vm mam uz teraz zopar systemov a naozaj asi keby som chcel prejist na nejake distro kvoli skole by som musel pockat lebo na to nemam cas..
                  Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 14:10
                  Avatar dash Gentoo  Používateľ
                  VDL je super, odporucam aj ja. A potom by som sa hned vrhol na Gentoo doc.

                  Este by som chcel podotknut, ze rozdiel medzi Archom a Gentoo je ten, ze Gentoo ta prinuti ucit sa Linux. Kdezto v Archu nebudes nuteny sa ucit Linux a teda sa ho ani nenaucis (vychadzam z mojej skusenosti). Preto, ked sa ho chces naozaj naucit, tak Gentoo a ziadny dualboot.

                  Aj deti sa tak ucia plavat, ze ich hodis do vody. :)

                  A poznamka k Sabayonu: po par dnoch sa to stalo velmi nestabilne :( to pretoze pouzivaju unstable baliky by default (a ja som im veril :) )
                  • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 14:14
                    Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
                    vystihol si to.. o to mi presne ide.. preto doteraz neviem poriadne plavat.. lebo ma nemal kto hodit do vody :D
                    Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
                  • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 14:24
                    trebor   Návštevník
                    A poznamka k Sabayonu: po par dnoch sa to stalo velmi nestabilne :( to pretoze pouzivaju unstable baliky by default (a ja som im veril :) )

                    To je názor, a nie hento vyssie, ze sabayon je zlo.

                    Ja Sabayon uz budem mat skoro rok, o nestabilite ani rec, ale to je jedno uz to tu nebudem spominat. Bol to len navrh na moznost.
                    • Re: Arch alebo Gentoo? 05.04.2011 | 18:44
                      Avatar dash Gentoo  Používateľ
                      No mas stastie podla mna, ze si v pohode :) na mojej architekture a systeme mi padali programy a co najhorisie, ze mi sli pomaly :( uz nikdy viac nebudem pouzivat unstable - to ma naucil Sabayon

                      Na zaciatku pouzivania som si myslel ze je to najlepsi kompromis medzi binary a source based distro, ale ako hovorim, ukazalo sa to ako nestabilne :( tak som sa vratil k Gentoo
            • Re: Arch alebo Gentoo? 08.04.2011 | 14:28
              Avatar driller Ubuntu, OpenSuSE  Používateľ
              Nerozbijaj si zatial beziaci system. Zacni povedzme tym, ze si skopmpilujes vlastny kernel, ktory bude fungovat. (Browsovat dokumentaciu vo FF je podstatne prijemnejsie, nez v linkse v konzole.) Hlavne ak narazis na nejake komplikacie a popri tom potrebujes s pocitacom aj pracovat.

              Ked sa ti to podari uspesne roztlacit, tak si odloz .config a chod do gentoo, usetris si kopu roboty a nervov ;-)

              Co sa tyka arch vs. gentoo - najprv skus asi arch a potom gentoo. Ja som kedysi skusal naopak a vratil som sa k gentoo. Proste ked uz som poznal tie detaily uz som prilis spekuloval nad tym, co robia vsetky tie automatizmy a viac som dobabral nez postavil.
          • Re: Arch alebo Gentoo? 09.04.2011 | 23:40
            mackarof   Návštevník
            no hej ale v ubuntu nie si nuteny robit take veci :) taky arch je dobry na ucenie , musis najprv kernel a coreutils nahodit tak X server potom vytvorit uzivatela + dat ho do sudo ak sces, ziadne gui nastavovatka... vsetko MUSIS robit from scratch ja som 2 rocny archer a supa vec mozes kompilovat a nemusis zalezi od nalady..
    • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 21:04
      Majlou   Návštevník
      Uff, nechce sa mi to citat cele. Ale ja mam dualboot Arch a gentoo (ako spominal wlasaty). Ked jeden pohnojim vzdy na druhom fungujem :D

      • Re: Arch alebo Gentoo? 04.04.2011 | 21:05
        Majlou   Návštevník
        p.s. namiesto diskusie si ho nahod a uvidis...Nie slova,ale ciny robia cloveka :D
        • Re: Arch alebo Gentoo? 06.04.2011 | 15:52
          Avatar DimmuBoy #crunchbang!  Používateľ
          ja viem ale teraz na to neni moc cas tak som chcel o tom aspon s niekym pokecat :)
          Google vie všetko, len sa treba vediet správne opýtať!
    • Re: Arch alebo Gentoo? 08.04.2011 | 23:58
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ako dlhoročný užívateľ gentoo odporúčam túto distribúciu na naučenie sa. Inak Gentoo používam na všetkých strojoch, vystriedal som na ňom niekoľko "balíčkovacích" systémov, často s tým experimentujem a zatiaľ drží pohromade, takže pri troche snahy sa hodí aj na každodenné používanie. Gentoo používam od roku 2004 nepretržite (žiadna reinštalácia, alebo niečo podobné).