Piano, Keyboard
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Pod Linuxom potrebuješ niečo ako virtuálnu klávsnicu a k tomu softvérový syntetizátor. Na prepojenie vstupov a výstupov prevdepodobne zvukový systém Jack. Pokiaľ sa chceš muzike venovať, tak by som ti odporučil muzikantské distro, kde je toto všetko poriešené ako napríklad toto.
2.) Syntetizátor slúži k prevod MIDI na zvuk.
3.) O prepojenie vstupov a výstupov sa stará Jack.
Zosúladiť to nieje až taká sranda, pre človeka, ktorý nevie o čo ide, ja som to kedysi len skúšal, spomienky mlhavé.
Preto odporúčam spolu s Vlasatým Ubuntu Studio, kde nastavenie vstupov výstupov sú poriešené, plus ako bonus tam máš realtime jadro, čo je dosť dôležité pre výkyvy v latencií.
Pokiaľ ale chceš skúšať sám, tak syntetizátor môžeš použiť ten, čo písal Vlasatý, alebo ja, prípadne úplne iný, to už záleží od porovnania kvality, čo by asi lepšie posúdil nejaký odborník na muziku pod Linuxiom. A naštuduj si prepájanie vstupov a výstupov v Jacku, prípadne si stiahni nejaké grafické udelátko, ako napr. QJackCtl.
U mňa sa viac už nebúchaš, musel by som to znovu testovať u seba :)
Ale pokiaľ narazíš na nejaký konkrétny problém, tak to poriešime.
Pokiaľ máš nejaké klávesy pripojiteĺné cez MIDI alebo usb port, tak nepotrebuješ aplikáciu ktorá ju simuluje (ajtak si neviem predstaviť ako sa hrá na počítačovej klávesnici qwerty/z). Pokiaľ chceš prehrať noty vo formáte midi (aký generujú klávesy), tak môžem odporučiť napríklad timidity++ ktorá má obvykle lepší zvuk ako nejaký lacný synťák. Pokiaľ chceš pracovať s notovým zápisom, tak si môžeš pozrieť napríklad The Rosegarden MIDI Sequencer.
Ale, ak sa Ti nechce riešiť napríklad prestavenie prepojenia aplikácie s midi komposerom aj jack zvukovým servrom, tak sa môźeš pozrieť po nejakom hotovom rieění. Myslím že sa ešte stále udrźiava Ubuntu Studio ktoré by to malo mať všetko v sebe.