ACTA
Aký máte vy názor na ACTA ? To akože slovensko ide tiež skočiť do studne, lebo tam skočili aj ostatný ? Pochopil som to dobre ?
http://dsl.sk/article.php?article=12038
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Mám aj prvé návrhy, tak keby to niekoho zaujímalo napíšem :)
Problém tejto doby je skupovanie firiem nadnárodnými finančnými skupinami. Kto ste niekedy videli čo sa stane po odkúpení úspešnej slovenskej firmy, finančnou skupinou mi dáte za pravdu. Dosadia tam svojich ľudí, ktorí majú za úlohu maximalizovať zisk a to bez ohľadu na to či je už súčasný zisk jeden z najlepších v obore. Dobré vzťahy vo firme veľmi rýchlo začnú upadať a najschopnejší ľudia ako prvý odchádzajú. Krátkodobo sa im škrtením výdajov podarí zvýšiť zisk, ktorý ale čoskoro upadne.
Prečo sa dostávajú do krízy kedysi úspešné firmy? Jednoducho, kto vypracuje firmu od piki, presne vie ako sa mu to podarilo, kto pre tú firmu čo spravil a ako má správne fungovať. Finančné skupiny o tomto nemajú ani páru a pokles je len otázkou času.
Tento problém sa prehĺbil ešte cez krízu ktorá začala na konci 2008 a aj veǩé spoločnosti ako je naša bola nútená dostať finančnú injekciu. Vzťahy v firme sú v poslednom roku na bode mrazu a každý si to prenáša aj domov. Všimli ste si že už úplne vymizli také tie panelákové posedenia, alebo teraz keď bývam na dedine, nejaké tie návštevy, ktorých prv bolo nespočítane.
Keď už rozohrali hru ako nás dostať tam kde chcú, čo tak ešte legálne odpočúvať, čo robia doma? Celkom úspešne sa im to darí, pretože sú zvyknutí, že za prachy si kúpia hocikoho. ACTA je len malá časť z toho čo sa deje.
Ako sa tomu dá zamädziť? Ťažko, ale možnosti sú. Demokracia by mala slúžiť hlavne ľuďom a nie jen zneužívaniu. Podľa mňa rozdiel medzi tým, keď má človek miliardu, alebo desať miliard nieje poznať.
Stanovil by som maximálny zisk. Čiže ostatné peniaze by firma musela investovať do rozvoja, a zamestnancov., týmto by sa obmedzila chuť finančných skupín do skupovania spoločností. Je paradox, že najviac peňazí vlastnia ľudia, čo pre túto spločnosť nič nevytvorili.
Poďalšie všetci čo doteraz boli vo vláde, vykrikovali aké antikorupčné zákony uzákonia. Najviac peňazí sa z rozpočtu rozkradne, videli ste okrem zvyšovanie poplatkov na obyčajných ľuďoch, že by sa naozaj začalo bojovať proti kurupcií?
Začať sám u seba a snažiť sa presvedčetiť ľudí okolo seba, že sa s tým dá niečo robiť. Nevoliť stranu pretože tá ma šancu sa dostať do parlamentu a to je akoby som daroval hlas Ficovi atď.
Tento problém sa netýka len Slovenska, je to choroba tejto doby. Treba sa rozprávať zo svojimi kámošmi, aby vedeli čo sa deje a snažiť sa zmeniť túto dobu, už kto ako môže. Ako hovorieva RMS, hoci si z neho ľudia robievajú posmech, "poďme vytvoriť lepšiu spoločnosť".
zacneme sa bavit vazne na temu ACTA?
Chceš aby to viedlo k tomu, že ťa bude každý špehovať ?
Nakoniec zakážu aj šifrovanie, lebo ťa nebudú môcť kontrolovať.... :D
Ako potom môže niekto vedieť, či porušuje zákon ?
Tento nezáväzný incident totižto považujem za minoritný problém. Do nášho súdnictva sa z Ameriky pomaly vkráda zrušenie prezumpcie neviny, ale to tu nikoho netrápi. Lebo sa nejedná o slobodu zálohovania internetu a voľbu pozerania seriálov ktoré v tomto regióne ešte nevyšli.
co mna osobne zaraza na ACTA su colne kontroly notebookov, usbcok a MP3 prehravacov
ako pravnik som velmi zvedavy na dopad na slovensku legislativu - ktora ako sa pise uz vyssie naozaj nie je pripravena a dovolim si tvrdit ze nas zakonodarny organ je neschopny reagovať na zmeny a KVALITNE ich premietnut to zakonodarstva
ale mam taky pocit ze viem o com napisem dizertačnú prácu :D
P.S. co konkretny myslis zrusenim prezumpcie neviny v USA a ako sa sem vkrada ??
Ale, existuje opačný prípad. Chcú aby poskytovatelia internetu boli zodpovedný za chovanie svojich zákazníkov. Ale, zbrojné fabriky, úradníci vykonávajúci testy oprávnenia vlastnenia a nosenia zbrane a ani sprostredkovatelia obstarávania zbraní a munície počas ich životného cyklu už nemajú byť spoluzodpovedné za vraždy spáchané ich výrobkami a službami. Toto je jednoznačný pokus o diskrimináciu a utláčanie poskytovateľov. Bol niekto vôbec potrestaný za zmarené ľudské životy keď drbla tá fabrika kde rozoberali staré granáty?
Mimochodom, pri dokázaní vlastnenia pedofilného materiálu si automaticky vinný aj keď si ho nenadobudol. Podobná situácia existuje pri všeobecnom ohrození. Predstav si, že Ti niekto cez man in the middle pozmení vzhľad stránky o obrázok s určitou tématikou ktorý sa zobrazí vo veľkosti 1x1 pixel. Alebo, si predstav že pošleš trochu pracieho prášku v obálke. O ich reálnom nasadení nie je potrebné informovať. Občas to útvary preženú ako to bolo v prípade autora programu g-mask. Desať natvrdo bez odvolania a za nič. To bolo síce v Japonsku, ale USA tieto veci pred tým začala vyvážať do sveta ako demo verziu ďiaľkového ovládania ovčanov. A ovčania to prijali radi a bez výhrad.
v booku mam firemne data - obsahujuce obchodne a bankove tajomstvo, nehovoriac o sukromnych udajoch klientov, preto mam encryptovany disk, heslo v biose, milion adresarov a podadresarov - fest by ma zaujimalo ako dlho by trvala kontrola :D
akakolvek ina prehliadaka ako "omrknutie" vypnuteho zariadenia je pre mna nepripustna, najme vramci hranic EU (slobodny pohyb osob tovaru sluzieb a kapitalu - idea shengenu a EU)
Je zaujímavé, že tu niekto rieši high ultra krutoprísne blokovanie DNS, ktoré sa dá už teraz obísť. Ale všetci ignorujú fakt o absencii súkromia a pošľapanej ľudskej dôstojnosti.
Mimochodom, ten americký zákon bol naozaj nadčasový. Jeho výťažnosť sa začala napĺňať až po vyše sto rokoch a teraz zažíva boom.
http://en.wikipedia.org/wiki/All_Writs_Act
Ak niekto vyslovene neupriami na seba pozornost policie, nema sa coho bat...
...ale ak bude trestne spravit si z originalneho cd mp3, alebo uz len zalohu, tak ma naseru.
Naivne? -- Nemoze to viac podporit rozvoj software pod licenciou GNU GPL ci vydavanie cd pod Copyleftom? Viac uzivatelov GNU software moze znamenat aj viac Donejtu, a viac volne siritelnych CD viac ludi na koncertoch. Nie?
Moje stanovisko k dohode ACTA je zatial nerozhodne, pretoze poznam umelcov ktory ziju iba z hudby stylom z ruky do ust. Uvedomujem si dolezitost ochrany autorskych prav, nie koli Shakire a detom Jacksona, ale koli vsetkym muzikantom, maliarom, designerom, programatorom, spisovatelom, vynalezcom, .... to ze sa s patentmi da aj kupcit je ina vec a je to problem nenazranych gigantov... zastavam sa chtiac-nechtiac vsetkych, ale myslim hlavne na tych menej znamych umelcov ...
Vlastne ACTY sa ja osobne nebojim, ale takisto ju k zivotu nepotrebujem preto protest podporim. Potrebuju ju iba vydavatestva kolotocoveho priemyslu. Uvedomeli ludia si to CD, LP aj tak kupia. Soft je zadara pod licenciu GNU, kde-tu necham donate (aj euro je euro,wiki odomna dostala rovnych 5 minuly rok:) ... tak co ...
Ale ochrana autorskych prav to treba - nie je to prezitok z 19. storocia ako si mysli isty odbornik v jednom clanku ktory som kdesi o tomto cital.
To, že mnohé firmy informácie o tebe zbierajú je fajn, ale ty im tie údaje poskytovať nemusíš. Google ani Facebook k životu nepotrebuješ a prinajhoršom môžeš ich služby využiť prostredníctvom Tor-u. Ak však výklad ACTA stanoví, že nesmieš svoju komunikáciu anonymizovať (napr. tým Tor-om), tak v súčasnej internetovej dobe tie údaje poskytovať budeš musieť.
Ochranu autorských práv považujem za prežitok obmedzujúci moje vlastnícke práva (k môjmu telu).
http://www.mises.cz/literatura/obzaloba-dusevniho-vlastnictvi-30.aspx
Dosť ma štve, že v obchodoch predávajú audio a video materiál, ktorý nie je lokalizovaný pre slováka = dabing výlučne český (aj to dosť lacný), hudba spievaná anglicky. Proste to nemá takú hodnotu, čo za to pýtajú. Samozrejme keby bola ACTA, tak cena pre slováka je taká istá (alebo odosť vyššia) ako pre američana. Je to proste postavené na hlavu.
BTW: Často sa mi stane, že keď kupujem značkové handry, tak tiež nie sú prispôsobené tunajšiemu klimatu = sú outlet a sú dostupné väčšinou ku koncu sezóny. Jedlo ani nehovorím: nebolo vypestované u nás = neobsahuje antialergény tejto oblasti, potom sa čudujeme, že je toľko alergikov. Cena je však svetová.
Na letisku si povinná po vyzvaní sprístupniť dáta v akomkoľvek zariadení (telefón, prehrávač, pamäťové médiá). A musíš im to sprístupniť aj keby to bolo zaheslované alebo zakryptované. Dôkaz o legálnom nadobudnutí musíš podať Ty. Ale, nadobudnutie musí byť legálne podľa UK legislatívy. Takže operovať tým, že si si to stiahla na Slovensku je zbytočné. Toto je dosť sranda, keď si zoberieš film ktorý Ti niekto daroval bez účtenky.
Inak, mne sa chceli hrabať iba raz v takých veciach. Nevedeli čo za tehlu som mal zo sebou, tak som ten telefón Nokia Communicator 9110i otvoril nech sa pozrú. Ale, nechodím tam často.