ako a cim spravit poskodene disky

Sekcia: Hardware a Drivery 14.02.2012 | 17:07
Avatar listrdave Linux  Používateľ
Dobry den ludkovia

Mal by som zopar otazok na vas ohladom zistovania a opravy chyb diskov. Dostali sa mi pod ruku 2 poskodene disky ... jeden z nich dokocna zazil let prudkov rychlostou na podlahu :) ale k veci. Chcel by som sa spytat akymi nastrojmi by som mohol spravit diagnostiku danych diskov a ktore by ste mi odporucili na opravu diskov ... poznam akurat tak ddrescue na zachranu dat z poskodeneho disku a potom este fsch a tot vse, potreboval by som nieco na ich opravu na partion table ,, geometriu disku .. popripade vytvaranie obrazov disku a tak ... s danymi vecami nemam velke skusenosti ale chcel by som sa to uz konecne naucit ked ma k dispozicii dane disky :) ... ak by ste mi poradili pri vybere programov a popripade aj postupom ako to spravne spravit tak by som bol vdacny ..

Dakujem za odozvu :)
    • Re: ako a cim spravit poskodene disky 14.02.2012 | 18:28
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      s.m.a.r.t. test ... pripadne stiahni a nahod najnovsie Hirens CD a tam najdes aj tooly priamo od vyrobcov diskov.
      • Re: ako a cim spravit poskodene disky 14.02.2012 | 18:28
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        to prve su smartmontools tusim ...
        • Re: ako a cim spravit poskodene disky 14.02.2012 | 19:16
          Avatar listrdave Linux  Používateľ
          dik a nevies poradit ako by som mal asi postupovat ... kedze v tom nemam velke skusenosti ?
          • Re: ako a cim spravit poskodene disky 14.02.2012 | 23:58
            Avatar listrdave Linux  Používateľ
            No narazil som na problem na ktory som zatial nenasiel riesenie :) Jeden z tych poskodenych diskov je externy disk .. bohuzial povodne usb pripojenie je asi nefunkcne tak som ho rozobral a napojil cez PATA konektor ... problem je ze v /dev sa mi ukaze akurat tak sdb bod a mount nedokaze mi nacitat superblock ... neviem co mementalne s tym kedze v podstate nic z toho nedokazem dostat .. ak by vas nieco napadlo bol by som rad .... skusal som gparted, testdisk, fdisk a nic ... a namountovat mi ho priamo nejde ... je to 120gb samsung hm120IC PATA
            • Re: ako a cim spravit poskodene disky 15.02.2012 | 10:11
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Keď s ním nič nedokáže spraviť ani test disk, tak je zle. Pozri smart tabuľku, tam by si mal zistiť čo je v ťahu.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: ako a cim spravit poskodene disky 01.04.2012 | 21:43
                Avatar listrdave Linux  Používateľ
                Dobry .. po niekolkych tyzdnoch som sa opat vratil k danemu poskodenemu disku .. namiesto toho aby sa mi vobec ukazal aspon sdb v /dev .. tak akurat zavrci a pipne a koniec .. Vyzera to dost zle .. ma este pacient nejaku nadej ??
                • Re: ako a cim spravit poskodene disky 06.04.2012 | 16:17
                  Avatar vojto   Používateľ
                  Tvoj prípad patrí skôr do fóra, kde sa preberajú HW problémy. Ale keď už si začal, a veru asi aj skončil, tak pre tých, ktorí v podobnej situácii vidia aspoň /dev/sdb: nesnažiť sa mountovať, ale urobiť kópiu surových dát cez dd (ddrescue je viac userfriendly). Potom už sa môže HDD invalid porúčať ...
                  S takou kópiou dát sa dá potom narábať skoro rovnako ako s diskom. Teda predpokladám, že človeku ide hlavne o záchranu dát. Nový HW je v tomto čase relatívne lacný.


                  Nedá mi ešte k tomu disku. Disk IMHO nepípa. Pípa PC - iba ten má reproduktor. HDD reproduktor spravidla neobsahujú. Skontroluj zapojenie všetkých káblov, správne uloženie a dostatočnú šťavu od zdroja v PC skrini.
                • Re: ako a cim spravit poskodene disky 08.11.2012 | 10:00
                  Marek   Návštevník
                  Ako sa ti podarilo obnovenie dat? Nasiel si ucinny software? Mam podobny problem. Poskodene mam len niektore data, ktore necita.
            • Re: ako a cim spravit poskodene disky 14.07.2012 | 17:19
              mr.key   Návštevník
              ak si nevies rady s obnovou dat skus disk poslat do firmy http://www.datareco.sk