gnome
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Čo, domáca úloha? Pozdravuj učiteľa.
Inak, áno. Jebe mi. Ďakujem za opýtanie. Keby mi nejebal, tak ho odrežem a zahodím. A Ty sa na to pýtaš prečo, zanedbal si sexuálnu prax a chceš ponúknuť návrh?
Ďakujem, neprosím.
Mám chuť verejne debatiť, lebo život je krásny ...
Prečo by si z jeho poznámok nemal ten samouk-Rasto nič robiť, veď ho priam urážajú ??!!
Miesto toho, aby sa mu (Rastovi) úprimne vyjadrila poklona za to, že sa zaujíma o niečo (úžasne) nekonvenčné, a pre väčšiny ľudí, nič nehovoriace unix_like fluidum, fluidum, ktoré, kurva fix, drží Rabaku pre Linux, iOS a ktoré nikdy neutrpelo porážku zo strany MS, tak sa mu miesto toho tomu samoukovi (Rastovi) podsúvajú výsmešné kokotiny, ktoré vo svojom obraze nikdy neprekročili schizoidný tieň dojebaného podnikateľského zámeru.
ČO sa to kurva s Vami ľudia deje??!!
Ja dodoedo, sa mu (Rastovi) naopak chcem poďakovať za nekonvenciu a správne pochopenie bezpečnosti systémov menom "operačných" !!
S nami sa nedeje nič, vulgarizmy tu používaš len Ty a pribluješ ich k výrazom ako obdiv. A naznačuješ že niekto tu uráža. Áno, ale ako obvykle si schválne zamenil postavy. Nebudem sa pýtať prečo, nemá to význam.
Mýliš sa, pokiaľ nedostaneš odbornú pomoc tak bude naozaj neskoro. Tvoje vlastnosti pripisuješ druhým ľuďom ktorých sa snažíš vyštvať len preto, že v nich seba samého. Tak, ako sa Ti podarilo kompletne znechutiť Stana, tak sa všetkými silami snažíš znechutiť mňa. Teraz si prilož ruku na srdce, a odpovedz na otázku:
Keď sa Ti podarí mňa vyštvať, máš už vybratú inú obeť ktorej budeš pripisovať Tvoje vlastnosti a tým ju zhadzovať pred ostatnými alebo si to nechávaš napotom?
Internet je mocná zbraň, kde sa dá napísať veľa myšlienok v dobrom, alebo v zlom. Predstav si ale že sme komunita, ktorá sa reálne stýka v reálnom živote, to sa potom tie silné slová menia na vysvetlovanie názorov.
Naozaj nemám potrebu tu na niekoho nadávať, teda aj ja mám svoje dni ako každý, ale všetci máme radi slobodu rozhodovania, čo nám prináša Linux a ďalši slobodné softvéry. PEACE PLEASE.
Ako som už pred tým písal, dišputy o názoroch, len môťu zlepšiť komunikáciu a vnímanie argumentov protistarny. Ja viem kopec ľudí to berie ako rozpory, čo je omyl. Ľudovo sa hovorí nieje kokot nieje chlap, ale hackery len vylepšujú konečnú pravdu. Je to len o tom nemať zapnuté len na vysielanie , treba zapnúť aj príjem aby sa dalo komunikovať.
Have fun.
Chceš nainštalovať GNOME prostredie, lebo sa chceš dozvedieť (empiricky a vizuálne) niečo viac o serveri, na ktorom beží Open BSD ?
Alebo je to len akási hypotetická otázka z Tvojej strany, ktorú si chceš "len-tak" poriešiť, či by to a ako išlo?
Ale, zatiaľ si môžeš otvoriť google, naťukať tam Gnome OpenBSD a kliknúť na hľadať. To Ti dá hneď ako prvý link odkaz na zjednodušenú inštalačnú príručku priamo od tvorcov OpenBSD. Príručka, to je niečo ako učebnica. Z nej sa naučíš to, čo budeš potrebovať.
A ak by si mal problém s angličtinou, tak použi hoci aj prekladač od google.
Nechodím na školu zameranú na IT. Chodím na obchodnú, som tretiak, informatiku tento rok nemáme a čo sme v predchádzajúcich preberali bolo z čoho sa skladá počítač a ako pracovať s MS office-om. O linuxe a o alternatívach k windowsu nepadlo ani slovo. Som samouk. O linuxe, kerneli, distrách, gui a bsd systémoch viem z wikipédie, ktorú si vo voľnom čase čítam.
Tú príručku o openBSD som si čítal ale gdm v portoch nemožem nájsť. (používam openBSD 5.2, kde som tam rozchodil, ine gui nie)Tak som sa chcel spýtať vás.
Inak, pýtať sa môžeš. Ale, skús ovedať kde si hľadal ak si nenašiel toto:
http://ftp5.eu.openbsd.org/ftp/pub/OpenBSD/5.2/packages/amd64/gnome-3.4.2p7.tgz
Jedná sa o zrkadlo ktoré je pre mňa najbližšie. Viedeň.
PS: Pevne verím, že už vieš ako to celé nainštaluješ pomocou balíčkovacieho systému.
Mozeš ychádzať aj z tohoto, platí to aj pre Teba:
http://en.wikibooks.org/wiki/Guide_to_Unix/BSD/OpenBSD/As_a_Desktop
A ako to súvisí podľa Teba s Gnome?
Bežný impulz na takúto otázku ohľadom inštalácie Gnome grafického prostredia je taký, že sa pohybuješ niekde ako admin, máš tam stroj s bežiacim Open BSD a láka Ťa pozrieť sa dovnútra, toto sa bežne stáva, aj keď to taký admin-samouk nikdy nepovie nahlas (kvôli problémom so šéfstvom), je to však úplne bežné a netreba to nijak odsudzovať, všetci sme tak raz urobili ......
Chcel by som sa dozvedieť viac o alternatívnych os ...
Závisí to od toho:
a)
vočí čomu hľadáš alternatívu bezpečnosti? Voči Windows systémom?
ktoré majú veľký potenciál v tomto prípade bezpečnosť ...
b)existujú napríklad špeciálne Linuxy (hardened Gentoo a iné frajerinky)
Bez urážky neexistuje univerázlene riešenie, len preniknúť do problematiky konkrétneho systému, čo trvá celé roky študia a neodpovie na ňu jedna otázka vo fóre. Ǎno by default je Unix/Linux bezpečneší ako Linux, až do chvýle keď ich začneš spravovať.
Veľa zdaru.