Programovacie jazyky
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
na strednych skolach tlacia do ludi Delphi. Delphi je graficke vyvojove prostredie od Borlandu, v ktorom sa programuje v jazyku Object Pascal. Vychadza z Pascalu a je to vlastne objektovy pascal. Podobne, ako tu pisu o C a C++. Predpokladam, ze sa s tym stetnes. Hoci u "priaznivcou linuxu" sa Pascal velmi nenosi, programovat sa v nom asi budes musiet naucit koli ucebnym osnovam, o ktorych pochybujem ze sa zmenili od mojich cias, na strednej a vysokej (zameranej na ucitelstvo informatiky). Ale neboj nebude ti to na skodu.
Je fajn, ak sa popri Pascale popozeras po C, C++, Jave - to su komerne najziadanejsie jazyky (opravte ma ak som zaspal dobu), teraz fici Python, ked chces makat v Linuxe priuc sa BASH (s bashom je sranda :)), PHP sa tiez zide v zivote.
Mozes to robit tak, ze co budete robit v skole na informatike v Pascale, si doma prepises aj v C, alebo inom jazyku. Co si vyberies.
Ako si na tom s programovanim teraz? Robis nieco?
Pracujem v spoločnosti, kde programátorov robia zásadne elektrotechnickí inžinieri, keďže HW aj SW sa vyvíja spoločne.
Na všetko sa používa iba jazyk C.