Programovacie jazyky
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Po dvoch rokoch vývoja oznámila vydanie desktopového prostredia Xfce 4.18, ktorej cieľom je poskytnúť klasický desktop, ktorý na svoj chod vyžaduje minimálne systémové prostriedky.
Zdroj: xfce.org
Podpora formátu JPEG XL bola odstránená z prehliadača Google Chrome / Chromium.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
na strednych skolach tlacia do ludi Delphi. Delphi je graficke vyvojove prostredie od Borlandu, v ktorom sa programuje v jazyku Object Pascal. Vychadza z Pascalu a je to vlastne objektovy pascal. Podobne, ako tu pisu o C a C++. Predpokladam, ze sa s tym stetnes. Hoci u "priaznivcou linuxu" sa Pascal velmi nenosi, programovat sa v nom asi budes musiet naucit koli ucebnym osnovam, o ktorych pochybujem ze sa zmenili od mojich cias, na strednej a vysokej (zameranej na ucitelstvo informatiky). Ale neboj nebude ti to na skodu.
Je fajn, ak sa popri Pascale popozeras po C, C++, Jave - to su komerne najziadanejsie jazyky (opravte ma ak som zaspal dobu), teraz fici Python, ked chces makat v Linuxe priuc sa BASH (s bashom je sranda :)), PHP sa tiez zide v zivote.
Mozes to robit tak, ze co budete robit v skole na informatike v Pascale, si doma prepises aj v C, alebo inom jazyku. Co si vyberies.
Ako si na tom s programovanim teraz? Robis nieco?
Pracujem v spoločnosti, kde programátorov robia zásadne elektrotechnickí inžinieri, keďže HW aj SW sa vyvíja spoločne.
Na všetko sa používa iba jazyk C.