Programovacie jazyky
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Boli zverejnené výsledky hackerskej súťaže Pwn2Own. Prelomená bola ochrana v rôznom softvéri od Windows 11 cez Linux, Microsoft Teams až po také chuťovky ako Tesla Model 3 Infotainment System.
Zdroj: zerodayinitiative.com
Nástroj pre konfiguráciu pokročilého úložiska v userspace Stratis bol aktualiovaný na verziu 3.1.0. Podrobnosti o novej verzii sú zverejnené v poznámkach k vydaniu.
Spoločnosť AMD predstavila na konferencii Computex 2022 pripravované novinky. Medzi inými bola predstavená rada procesorov Mendocino založená na mikroarchitektúre Zen 2 vyrábaná 6nm procesom v TSMC. Ďalej bola predstavená séria Ryzen 7000 s PCIe 5.0 a DDR5. Podľa AMD je výkon o 15% vyšší oproti Ryzen 5000. Boost frekvencia by mala dosahovať 5.5GHz.
Zdroj: youtube.com
Steven Shiau oznámil dostupnosť ISO distribúcie Clonezilla Live 3.0 pre prácu s obrazmi disku a klonovaním. Nová verzia podporuje Apple APFS a LUKS. Kernel bol aktualizovaný na verziu 5.17.
Internetový prehliadač Google Chrome 102 podporuje registráciu MIME typov, ktoré dokáže obsluhovať webová aplikácia. Okrem toho tu pribudla vlastnosť AudioContext.outputLatency pre zistenie približnej latencie audio výstupu. Medzi zaujímavými funkciami nájdeme aj Capture Handle pre možnosť komunikácie medzi aplikáciou, ktorá zachytáva video a zaznamenávanou aplikáciou. Podrobný zoznam zmien je na stránke chromestatus.com.
Nová stabilná verzia ľahkého webového serveru nginx prináša podporu OpenSSL 3.0 / PCRE2, posilnenie proti cross-protokolovým útokom, Application-Layer Protocol Negotiation (ALPN) v stream module a ďalšie zmeny (podrobnosti v zozname zmien). Spolu so serverom bol aktualizovaný javascriptový engine njs.
Zdroj: nginx.org (zoznam zmien)
Po 6 mesiacoch od verzie 3.15 bola vydaná stabilná verzia Alpine Linux 3.16. V tejto verzii nájdeme GNOME 42, KDE Plasma 5.24, LLVM 13 alebo Python 3.10. Vylepšená bola napríklad podpora NVMe, alebo vytvorenie administrátorského účtu. Podrobný zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Bola vydaná verzia 15 open source platformy pre vývoj softvéru. Najviditeľnejšou zmenou je podpora WYSIWYG editoru vo wiki stránkach. Okrem toho pokročilé vyhľadávanie v tejto verzii je kompatibilné s OpenSearch, pribudlo plánovanie úloh a interné poznámky. Viacej informácií je v oznámení o vydaní.
Zdroj: gitlab.com/releases
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
na strednych skolach tlacia do ludi Delphi. Delphi je graficke vyvojove prostredie od Borlandu, v ktorom sa programuje v jazyku Object Pascal. Vychadza z Pascalu a je to vlastne objektovy pascal. Podobne, ako tu pisu o C a C++. Predpokladam, ze sa s tym stetnes. Hoci u "priaznivcou linuxu" sa Pascal velmi nenosi, programovat sa v nom asi budes musiet naucit koli ucebnym osnovam, o ktorych pochybujem ze sa zmenili od mojich cias, na strednej a vysokej (zameranej na ucitelstvo informatiky). Ale neboj nebude ti to na skodu.
Je fajn, ak sa popri Pascale popozeras po C, C++, Jave - to su komerne najziadanejsie jazyky (opravte ma ak som zaspal dobu), teraz fici Python, ked chces makat v Linuxe priuc sa BASH (s bashom je sranda :)), PHP sa tiez zide v zivote.
Mozes to robit tak, ze co budete robit v skole na informatike v Pascale, si doma prepises aj v C, alebo inom jazyku. Co si vyberies.
Ako si na tom s programovanim teraz? Robis nieco?
Pracujem v spoločnosti, kde programátorov robia zásadne elektrotechnickí inžinieri, keďže HW aj SW sa vyvíja spoločne.
Na všetko sa používa iba jazyk C.