Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.06.2013 | 16:28
Marcel   Návštevník
Zdravím, mám taký problém. Chcem dualboot, ale kameňom úrazu je fakt, že po vložení livecd a následne po začatí inštalácie sa dostanem do bodu, kedy sa ma pýta, ako a kam nainštalovať systém. Mám tri možnosti: zmazať všetko a použiť celý disk (nechcem), nainštalovať na najväčšiu voľnú časť (chcem - mám na konci disku nealokovaných 30GB) alebo vlastné... Keď dám vyhladať najväčšiu voľnú časť, povi mi že mám celý disk voľný, keď dám manuálne, detto. Keď spustím live a pozriem GPart, tiež mi ukazuje že na ddisku nič nemám ale pritom mám 100GB C:, 500GB D: (DATA - chcem k tejtoo partícii pristupovať z oboch systémov) a 30GB nealokovanej. Iné distribúcie mi toto nerobia, tak v čom môže byť problém? Robí to aj keď "predinštaláciu" spustím vo Win a následne "doinštalovanie" spravím po reštarte. na záver mám win7. Nejaké nápady? tipy?
    • RE: Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie 21.06.2013 | 17:33
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      aké máš livecd? skús čo najnovšie, nech je tam čo najnovšia verzia parted magic. to čo opisuješ sa môže stať niekedy vtedy, keď je jemne pokazená fat tabuľka. teda vo win je všetko OK, ale iné veci to úplne nespoznajú. Jedno z irešení je zohnať niekde externý HDD, všetko odzálohovať a urobiť všetko nanovo
      • RE: Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie 23.06.2013 | 16:36
        Avatar Marcel   Návštevník
        Pred dvoma (alebo tak nejak) dňami som ťahal z oficiálnej stránky, skúsil som direct aj torrent, je to to iste čo som ťahal pred mesiacom - to čo mám napálené. Tak už to asi bude len to čo si spomínal, jemne pokazená fat tab. externý HDD momentálne nemám - napadlo ma to spraviť takto, celé nanovo, win-u by sa to zišlo :D No nič, počkám ešte či niekoho napadne iné riešenie (aspoň skúsiť) a keď nie, tak risk... Len nechápem, že liveubuntu vidí všetko tak ako má... :-/
        • RE: Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie 23.06.2013 | 17:15
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          skús napísať z akého si mesta, hocikto s linuxákov sa ti na to pozrie :)
          • RE: Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie 24.06.2013 | 11:48
            Avatar Marcel   Návštevník
            Pezinok - kusok od Bratislavy
    • RE: Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie 24.06.2013 | 01:04
      Avatar menom   Používateľ
      Keď spustíš to ubuntu, ktoré vidí partície ako LiveCD/DVD, tak sem daj výstup z príkazov: sudo fdisk -l a sudo parted -l nech môžeme pozrieť ako to na disku máš. A ak je to ubuntu 12.04, tak má v sebe program GParted cez ktorý si môžeš na tom 30 GB mieste vytvoriť primárnu partíciu s ext4 napríklad. A tú by mala každá inštalačka nájsť.
      • RE: Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie 24.06.2013 | 11:44
        Avatar Marcel   Návštevník
         

        Ahoj, neslo mi to prepisat do citacie tak, aby to bolo citatelne tak som to odfotil: http://tinypic.com/r/2z4dd1c/5 a http://tinypic.com/r/2psf0js/5 Asi som sa sekol alebo je to novinka, ale GPart mi ukazuje cely disk prazdny co mi pride zaujimave vzhladom na fakt ze po otvoreni domovskeho priecinka mi v bocnej liste ukazuje disk 107GB /C:/ aj DATA v ktorych sa da citat ... http://tinypic.com/r/1raxs4/5

        • RE: Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie 24.06.2013 | 12:20
          Avatar menom   Používateľ
          Máš tam GUID partition table.Ubuntu a pár ďaľších distier podporuje inštaláciu pre GUID a s tým súvisiaci UEFI secure boot. Väčšina linuxových distier ten MS výtvor nerieši.Ak sa s tým nechceš trápiť a naozaj to spojazdniť, tak urob čo písal Stano. Všetko dôležité zálohuj a potom cez LiveCD vytvor na tom disku novú Partition table msdos, potom vytvor nanovo partície, nainštaluj Win a nakoniec Linux.Teda všetko dať nanovo.Tým sa zmaže VŠETKO na disku!.Je to veľa práce ale ja inú cestu nevidím.
    • RE: Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie 08.07.2013 | 10:50
      Avatar Marcel   Návštevník

      Zdravim,

      momentalne mam dost okresany internet takze som sa sem dostal az teraz. Zalohoval som, zmazal som disk na kost a instaloval nanovo, s tou tabulkou msdos som ta asi nepochopil, pri instalacii Winu som take nic nevidel, tak som postupoval ako lama, klik klik klik, Win si sam spravil systemove particie (100MB system, 200MB boot) a ja som len zmenezoval C: D: a zvysok volny, Cez GPart som spravil ext4, druhu ext4 a SWAP, Vsetko ide krasne, tak ako volakedy, po zapnuti mam na vyber Ubuntu 12.04 LTS a Win. Chcel som na tu druhu Ext4 nahodit spominane Kali.

       

      Ext4 40gb som oznacil ako / -> format aj format Swap (ten sa nemenil, len formatoval), par krokov vpred, bezne instalacne nastavenia a pak sa ma instalacia pytala, kam zapisat boot (alebo nieco obdobne) ze nasiel tieto systemy: Ubuntu a nic viac, ci to ma napisat na sda do MBR. Dalej v infe opisoval moznosti (sda1, sdb2 sdc5 - disketa a pod).

       

      Bal som sa ze ak dam na sda tak mi nebude startovat Win ked ho nenasiel ako sam pisal tak som dal sda5 (cize tam kam som instaloval Kali). Neviem ci som to tym nepokaslal.

       

      Ide o to ze v BIOSe mam boot nastaveny ako UEFI a da sa prepinat medzi UEFI a Legacy. Ak mam UEFI, bootuje mi sposobom ze mi da na vyber medzi Win a Ubuntu, ale nebootuje mi z CD ani USB ani z nicoho - okrem WinDVD, ked prepnem na Legacy, vypise ze v PC nie je system, ale bootuje mi Kali z DVD (a ine z hoc coho).

       

      Neviem teraz, ci sa to medzi UEFI a Legacy bije alebo co, ale Win a Ubuntu boli instalovane pod Legacy - tam mi ale nebootuju CD/DVD, nevadilo by mi pred bootom prepinat v biose UEFI/Legacy, len ci to bude (a ako) fungovat...

       

      Ani neviem ci mi je rozumiet, nevyznam sa nazvoch a zargone, pisem len to co vidim.

       

      Dakujem za nazory a napady.

      • Tabuľku si nezmenil 08.07.2013 | 13:38
        Avatar menom   Používateľ

        s tou tabulkou msdos som ta asi nepochopil

        S touto otázkou si mal začať skôr ako si sa pustil do práce.Ako som písal neviem o tom, že by Kali podporoval Secure boot.Preto som ti navrhol na HDD vytvoriť tabuľku msdos.Samozrejme mušíš vypnúť v BIOSe Secure boot (ktorý už nebudeš používať).

        To sa dá urobiť cez LiveCD/DVD cez GParted kde pohľadáš niečo ako Create partition table a označíš msdos pre tvoj HDD, a potvrdíš aby to prebehlo.Tým sa všetko na HDD zmaže a dáš všetko nanovo.

    • RE: Instalacia Kali - dualboot - nenajde particie 08.07.2013 | 14:56
      Avatar menom   Používateľ
      Ešte doplním ako vytvoriť Tabuľku partící (Partition tatble) msdos:
      1.Spustiť (nabootovať) LiveCD/DVD
      2.Spustiť program GParted
      3.Klik na Device a klik na Create partition table
      4.Klik na Apply
      
      Pokiaľ máš viac diskov, tak treba po 2. kroku vybrať ten správny harddisk vpravo hore.
    • RE: Darujem/Pošlem za poštovné 09.07.2013 | 11:01
      Avatar ivan   Návštevník
      nechcem zakladat nove vlakno - takze otazka znie: ako instalujes balicky deb do suse, ak sa daju. A druha otazka: idem to dat na komp, ktory nie je a z najvacsou pravdepodobnostou ani nebude pripojeny k netu, co vyvolava priamo otazku updatu distra. dikejs
      • RE: Darujem/Pošlem za poštovné 09.07.2013 | 12:53
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        presmeroval som tento komentar do tohto vlakna.