v čom sa zmenil Linux za posledné roky?

Sekcia: Ostatné 27.08.2013 | 09:26
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte. Mám takú pomerne jednoduchú otázku. V čom sa zmenil Linux v poslednom období? Konkrétne: aké nové a zaujímavé funkcie má linuxové jadro, ako ovplyvnili vývoj udalosti ohľadne PRISM a spol, čo sa zmenilo v podpore hardvéru... a tak, čokoľvek?

    • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 10:17
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 10:29
      Avatar asdfasdf   Návštevník
      Pred par rokmi (circa Ubuntu 7.04-8.04) nech som kupil akukolvek Intel dosku s Intel 3D grafikou (i810) tak vsetko fungovalo out-of-box. Open arena >20 FPS. Scrolovanie v gedite rychle. Tento rok som kupil Intel dosku s Intel 3D grafikou a je to na hovno. ledva 2 FPS. Zhorsila sa HW podpora.
      • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 11:26
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Pribudlo Pulse audio, systemd, zmena hierarchie súborov. Nehovorím, že by sa autokonfigurátori nemali vyvíjať, ale prečo kua nespravia jednoduchú možnosť tieto prasárny vypnúť, za to by si zaslúžili ... V ďalšej verzií Debiana by už mal byť systemd to poteš pan búh. Bez pripojeného usr sa už nedá nabootovať, ďalšia výhra, teda dá ale treba to oháčkovať, ja sa len pýtam prečo?
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 13:28
          Avatar Johan   Návštevník
          Lebo systemd je lepsie a dovody preco drzat separatny /usr pominuly niekedy v minulom storoci. http://0pointer.de/blog/projects/why.html
          • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 17:37
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Dík za link čo krásne dokazuje hrúzu tohoto megalomanského projektu.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 19:14
              Avatar WlaSaTy   Návštevník
              Hrôza bola napríklad presunutie nastavení siete zo systémovej služby do užívateľského priestoru. Systemd to dostal speť a zjednotil to cez DBUS. Škoda že je ešte mladý, na Gentoo som si musel vytvárať jeho konfiguráciu skoro úplne od piky.

              Podobné prskanie bolo aj tu po tom keď sa nasadzoval openrc ktorý prišiel tiež s novou funkcionalitou. Holt, život napreduje. Nového sa ľudia boja a staré už nestíha. Hlinu si už na hruď prikladáš? Ja už dávno.
              • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 19:19
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                WlaSaTy, čo sa podľa teba pohlo k lepšiemu? Aké výhody má súčastný Linux pred stavom okolo roku 2010?
                • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 19:29
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník
                  Blog, anketa alebo interview?
                  • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 20:17
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    niečo ako prieskumná anketa na doplnenie niečoho ako blog súvisejúca s interview :)
                    • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 20:50
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník
                      Ďakujem za opýtanie, ale ja som už vyrástol zo smajlíkov.

                      Ako som už spomínal, tak sa udiali zmeny ktoré to celé hýbu dopredu. Ak to boli väčšie zmeny, tak to niektorých vystrašilo pred tým ako to vôbec skúsili. Nebudem menovať. Niečo ako :kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Mohol by sa porezať na konzervách.
              • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 20:45
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Jasne že prikladám, pred tým neutečieš. Mne na systemd vadí, že pohlcuje všetky služby a vytvára z toho megalomanský projekt, je to už systém v systéme, teraz je ešte mladý, ale už sa stáva neobratným. Jedná z vecí čo som si na Linuxe keď som začínal, zamiloval bola práve Unixová filozofia "jeden program robí jednu vec a robí ju dobre", toto systemd úplne zbúral. Keď si to zoberieš ako chceš je to nepopierateľná vec z každej ľudskej činnosti. Stále tu je LFS, tak mňa nenaserú :) Rád som, keď systém pracuje ako ja chcem a nie ako to vyhovuje väčšine.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 21:27
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník
                  Systemd je nástroj na správu služieb a je to len interpreter textových konfiguračných súborov. S ním mi systém napríklad povolí pripojiť výmenné disky bez toho, aby som musel byť prihlásený do grafiky. To je aj s spomenutou sieťou už druhý dôvod prečo nie je kolos. Jednoducho to zjednocuje cez overené rozhranie.

                  Ale vidím, že si to ani neskúsil a už to ohováraš. S človekom čo nevie o čom rozpráva si nemám čo povedať. Do zbytočnej hádky ma nezatiahneš. Nič sa tu nezmenilo.
                  • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 22:11
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    Toto je hádka? Napísal som svoj názor.
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 22:48
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník
                      Dokážeš Tvoj názor podložiť? Ak iba pocitmy a bez reálnej skúsenosti, tak to zaváňa zbytočnou hádkou. A podľa Tvojich reakcií nemáš skúsenosti s produktom ktorý ohováraš. Tak, ako obvykle. Maj sa.
                      • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 23:23
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        Dokážeš Tvoj názor podložiť?
                        Keď robíš jednu vec robíš ju dobre, toto je fakt nevyvrátiteľné. Pohlcovanie DBUS atď. Arogancia Lennarta ktorého zhodou okolností majú v obľube manažéri? Vývojári nejak nie, ale kto by dnes na to pozeral, však tu máme novú kultúru.
                        Ak iba pocitmy a bez reálnej skúsenosti, tak to zaváňa zbytočnou hádkou. A podľa Tvojich reakcií nemáš skúsenosti s produktom ktorý ohováraš.
                        Máš pravdu vyhýbam sa ako to ide, no také binárne logy sú tiež potešenie, kde sa podela jednoduchosť texťákov a s shh + cat si všade zistil čo si potreboval. To že tomu občas je.. a nedá sa stým nič spraviť, sorry bugy nebudem hlásiť do projektu ktorý nechcem aby existoval už či z mojej tvrdohlavosti, alebo názoru na to aby Linux ostal unixový. Nehádam sa mám Lennarta u prdele, môj názor je že takýto vizionári dohnali už veľa projektov do prdele.
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 23:28
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník
                          Takže, ako píšeš. Ohováraš produkt s ktorým nemáš skúsenosť a tým to točíš do flame war. Tak, ako veľa krát predtým. Naozaj sa nič nezmenilo, len teraz je moderné bojovať proti systemd. Ten bol posledne vylosovaný ako triedny nepriateľ. Všetko po starom, brrr.
                          • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 28.08.2013 | 08:37
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                            Ako som už písal vyššie, nech kľudne autokonfigurátori vznikajú, ale nech mi nechajú jednoduchú možnosť ich vypnúť. Mne sa proste terajší trend nepáči, je to ťažké pochopiť? Rovnako ako som skoncoval s Gnome. Našťastie tu všade naokolo máme slobodný softvér a všetko si s trochou snahy spravíme sami.

                            Teda nieje to o tom či je to nové, na MIR sa napríklad teším a rozmýšľam ho aj skúsiť otestovať.

                            So long
                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 28.08.2013 | 13:48
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník
                              Ten systemd ktorý používam ja nefunguje ako autokonfigurátor. Hovoríš snáď o inom systemd ktorý si si vymyslel keď si nemal odvahu sa naň ani pozrieť?

                              Presne o tomto som hovoril, že sa nič nezmenilo. Jednoducho si človek vylosuje triedneho nepriateľa, teraz je ním pre zmenu priamo linuxový nástroj, ani sa naň nepozrie a ide ho ohovárať len aby si splnil kvótu pivných rečí. O veci ktorú nepoznáme sa najlepšie rozpráva. Na ňu sa zmestí, veď vymýšľať sa dá všeličo. Hlavne to, čo má od pravdy ďaleko ako socálka od výplaty.

                              Stano, b Linuxe sa toho zmenilo veľa. Niektorý HW morálne zastaral, ako napríklad grafické karty bez 3D akcelerácie a tak sa grafické prostredia pretransformovali na používanie 3D akcelerácie. Podobne ako to bolo pred desiatimi rokmi v prípade Windows XP keď jadro grafického systému bežalo nad DirectX. Doteraz na to ľudia bezdôvodne frflú ako to je aj v tomto prípade. Dosť veľa HW je lepšie podporovaného kôli zjednoteniu správy jednotlivých HW komponentov v ovládačoch. Vzhľadom na boom HW platformy ARM sa Linux a jeho klony masovo rozšírily a malé nenáročné krabičky alebo doštičky s displejíkom sú schopné nahradiť bežnú prácu konzumenta IT. Na tieto všeliaké tablety, prehrávače a iné zariadenia dosť veľa ludí tiež frfle že nemajú dostatočný výkon v úlohách, pre ktoré neboli vyvinuté.

                              Takže zrátané a podškrtnuté. V Linuxe sa toho udialo veľa. Od zmien v podpore HW, cez zmenu grafických rozhraní (X Windows kontra MIR alebo Wayland), zmenu desktopových prostredí kde sa prešlo na 3D, nástrojov na správu služieb (system V init, versus OpenRC, versus systemd). Tak isto vznikly nástroje na jednoduchšie nastavenie počítača obyčajnými ľuďmi. Ale, nie všetko sa pohlo dopredu. Stále existujú problémy s minoritným alebo nekvalitným HW, poprípade s obládačmi od výrobcu ktoré nereflektujú obidve strany (Podporu HW a vývoj majoritných distrobúcií).

                              Ale, vždy sa nájdu ľudia ktorú sa boja zmien. A aby ukázali svetu že niesú zbabelci, tak jednoducho poskytnú protiútok a napadnú tie zmeny. Vyberú si tredneho nepriateľa, a útočia naň za jeho chrbtom. Dosť smutné je to v tom, že túto ľudia ani niesú zoznámení s danými zmenami. Majú taký veľký strach, že od toho iba bočia a šťuchajú palicou. Nechápem prečo. Možno si len vybíjajú frustráciu. Keby ich to priamo ohrozovalo, tak s tým majú skúsenosť. Keby im to bolo jedno, tak to jednoducho prehliadnu. Ale, to nieje tento prípad ktorý je tu už roky zakorenený.
                              • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 28.08.2013 | 17:44
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                Moc to prežívaš, je to môj názor na vec a nespomínaj tu stále triedneho nepriateľa, čo to s tým má čo spoločné. Akože napíšeš triedny nepriateľ a ja si systemd hneď zamilujem, alebo o čo ti ide? Ja ho nechcem a ani nebudem používať, keby som aj všetko prekúsol, tak neprekusnem Lennarta, jeho aroganciu a manažérske kecy.
                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 29.08.2013 | 12:31
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                  Vyjadruješ sa k veci s ktorou nemáš skúsenosť, to je prvá chyba. Vyjadruješ sa o nej negatívne a argumentuješ nepravdou, to je druhá chyba. Trváš na Tvojích nepodložiteľných slovách ako keby si bol niečim frustrovaný, to je tretia chyba.

                                  Skús sa nadýchnuť a polož si otázku : Týka sa ma vec ktorú nenávidím? Ak je odpoveď nie, tak to jednoducho pusti z hlavy. Inak Ťa záluba v boji s triednym nepriateľom preválcuje. Najmä ak ju vedieš na nesprávnom fronte. Menovite ohováranie za chrbtom je v tomto prípade štvrtá chyba. Ak by si mal reálnu skúsenosť s tým čo ohováraš a našiel by si reálny problém, tak to nahlásiš na správnom mieste a to zjedná nápravu. Ale to Tvoje zachrbtové ohováranie s nepodloženými argumentami na mňa pôsobí ako pivné kecy. Neprofesionálne.
                                  • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 29.08.2013 | 20:35
                                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                    Ja s nikým nebojujem, len hovorím o prde a jeho autorovi. Máš tam päť chýb. Chýba ti tam päť krát triedny nepriateľ.
                                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                    • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 29.08.2013 | 21:42
                                      Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                      Ako som spomínal, tak ani jeden z tvojich argumentov nie je pravdivý. A toto je presne štýl ktorým podnecuješ flame wars.

                                      Normálne by mi boli tieto Tvoje pivné reči u prdele, ale chcel som si overiť či si už skončil s týmto chovaním. Akurát si sa preorientoval od špinenia na konkurenciu na špinenie priamo linuxových programov. Ako administrátor linuxového portálu máš byť na čo hrdý. Klamstvo a útoky sa stali už pred rokmi tvárou tohoto portálu, a stále ňou sú.
                                      • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 00:01
                                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                        Opakovaním triedneho nepriateľa a pivných rečí, môžeš v niekom z tunajších návštevníkov vzbudiť dojem že máš pravdu, ale aj si poškodiť meno čo si si tu roky budoval.

                                        Zopakujem ešte raz jednu životnú (unixovú) pravdu "rob jednu vec, rob ju dobre".
                                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                        • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 00:33
                                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                          ukončime túto debatu, ok? inak hľadám hlavne veci, ktoré by si všimol hocijaký BFU, ktorému dá niekto na notebook alebo dačo podobnô Linux. čo všetko nové to teraz dokáže, čo predtým nešlo?
                                          • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 03:50
                                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                            Prázdne Linuxové fóra napovedajú čo sa deje, Linux proste skoro každému ide bez problémov, to je asi najväčšia zmena z pohľadu BFU. Linux je krajší, rozmanitejší a sú stále distrá čo idú aj na babičkinom PC hoci obsahujú najnovšie programy. Práve kvôli tomu sa oprašujú po rokoch rôzne BOXI ako FluxBox, OpenBox, IceWM a ďalšie, nároki na HW ako kalkulačka a pritom dokážu vyzerať ako Win7, alebo Mac. BFU to majú v telefónoch v domácich serveroch, televíziach, tabletoch, routroch, chladničkách a BFU s USarmy aj v lietadlách. Najväčšia burza na svete beží na Linuxe, ževraj Widle stoja za kulové prehlásili a keď BFU surfuje po nete tak najskôr dostáva správu od severu 200 OK na ktorom beží Linux. Facebook beží na Linuxe, Google a dokonca aj prevíti z Oracle, teraz čo odišiel Balmer, tak už ani v MS nemusia používať Windows, takže sa toho dosť zmenilo.
                                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                            • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 07:51
                                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                              vav, to si napísal krásne :) naozaj klobúk dolu :)
                                              • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 15:45
                                                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                Tak, tak. Krásne povedané. Na jednu stranu je tu názor že je zlé keď vznikajú komplexné prostredia schopné nastaviť funkčný stroj, a na druhú stranu je dobré keď takéto prostredia pritiahnu ďalších spokojných užívateľov. Toto je naozaj názor ktorý dokáže zmeniť roky budované meno, ale nesúhlasím s ním. Tak isto nesúhlasím ani s použitými nepravdivými argumentami.
                                                • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 18:54
                                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                                  Tak si tu skopírujem časť s môjho prvého príspevku aa prestaň už prosím ťa klamať.
                                                  Nehovorím, že by sa autokonfigurátori nemali vyvíjať, ale prečo kua nespravia jednoduchú možnosť tieto prasárny vypnúť, za to by si zaslúžili ...
                                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                                  • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 19:34
                                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                    Všimol som si že nemáš predstavu o čom rozprávaš, nemusíš to opakovať. Ja tie autokonfigurátory nemám zapnuté a ani som ich nevypínal. Skús sa k téme vrátiť keď budeš mať reálnu predstavu o téme. A aj nejaké skúsenosti. Imaginárium stačí len na pokus o hádku, i keď v tom si pokročil.
                                                    • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 20:07
                                                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                                      Je to môj súkromný výraz na hocičo, čo sa snaží niečo nastaviť za mňa. Ja viem že majú aj textové konfiguráky kde si to môžem zmeniť, ale nie vždy to funguje, tak námatkou posledný, alebo predposledný Kotyzov zápisok.
                                                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                                      • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 21:07
                                                        Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                        Uviedol si príklad software ktorý je plne konfigurovateľný cez súbory, a tvrdíš že sa cez tie súbory nedá konfigurovať. O mne píšeš aby som neklamal keď tvrdím, že to mám plne nakonfigurované cez súbory a spomínaš nejakého kotyza. Choď už spať, už sa Ti pletú aj ľudia. A už to nepi, radšej si daj niečo s voltážou pod 3 VOL %.
                                                        • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 21:58
                                                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                                          Už ďalej nemieniť pokračovať v rozhovore kde sa ma snažíš len urážať. Dávam priami link, hoci sám vieš koho som myslel.
                                                          ... zjistíte že se vám lastfmsubmitd nespouští a nevíte proč (systemd dělá jakože to spustil a nevypíše nic, ale když se podíváte třeba do htopu tak zjistíte že to neběží)
                                                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                                          • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 22:20
                                                            Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                            To je ten blog kde kotyz opisuje ako si sám nakonfiguroval službu pre systemd pomocou konfiguračného súboru a zabudol nastaviť práva na čítanie tej konfigurácie?

                                                            Ten blog moje slová potvrdzuje, a Tvoje slová vyvracia. A presne kôli tomuto som hneď vravel že sa zas pokúšaš pomocou klamstva vyprovokovať hádku. A tým linkom na blog si to potvrdil.

                                                            Nič sa tu nezmenilo. Teda, jedno sa predsa zmenilo. Už si prestal brýzgať na konkurenciu, ale priamo útočíš proti linuxovým programom. Máš byť na čo hrdý. A ak Ťa uráža, ze Ti niekto vysvetlí kde robíš chybu, tak sa zamysli nad dôvodom.
                                                            • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 22:28
                                                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                                              Takže posledný môj príspevok.

                                                              Asi si nečítal špecifikáciu systemd, že sa má starať o diablíka od spustenia až po ukončenie, to že mu spadol ani nevie. Špinavými rečami tu nikoho neohromíš. END.
                                                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                                              • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 30.08.2013 | 22:50
                                                                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                                                V Tvojej potrebe poukázať na to že si vybral triedneho nepriateľa si argumentoval nemožnosťou ručného nastavenia systemd. Po tma ako si potvrdil Tvoj hrubý omyl si zmenil tému a začal si pripisovať chybu že si systemd nevšimol spadnutý dcérsky proces. Toto je ďalšie klamstvo. Systemd nenesie zodpovednosť za chybu programu v ňom spustenú keď program pri pokuse o komunikáciu cez terminál čaká na SIGTTY.

                                                                Takže opakujem. Choď si oddýchnuť, a vráť sa k téme až keď jej porozumieš. To Tvoje doznanie že si nikdy nevyskúšal program o ktorom vedieš pivné žvásty hovorí za všetko.

                                                                A aby som nezabudol. Keď sa chceš priznať s klamaním alebo špinavými rečami, tak to nemusíš hádzať na druhých. Presne o tomto som hovoril už na začiatku, a opakujem to stále.
                            • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 04.09.2013 | 21:06
                              Avatar Martin Zatroch   Návštevník

                              Je super, že si si osvojil citovo nezafarbený "So long".. žartujem. (=

                              K veci, podľa mňa znie Daniel Pocock dosť presvedčivo a nezaujate:

                              1. | Linux init-systems 2. | Some further observations on init replacement
                          • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 28.08.2013 | 08:58
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            to na čo sa bedňa sťažuje: podľa mňa je teraz jedno o akú aplikáciu sa jedná, a či o nej dačo vie, alebo nie, mne tiež vadí ako sa niektoré veci menia , aby boli prívetivejšie pre BFU, ale pritom kašlú na tých druhých, ktorý chcú mať všetko podľa seba, a nechcú aby sa im dačo samo dialo. Ako nový grub napríklad, neraz sa mi stalo že som celí deň strávil s jeho obnovou. Mal som systém na jednom disku a na druhom bol druhý systém, na prvom bol zavádzač aj systém ktorý som chcel, a na druhom bol systém ktorý som chcel zmazať, tak som to spravil, a po reštarte sa grub sťažoval, že ten druhý disk mu chýba, ale pritom mu nič nebránilo v tom spustiť ten prvý a zaviesť systém, ale taká možnosť tam nebola, tak som celí deň riešil ako spustiť jeho update, aby sa to napravilo, ale to šlo to iba interne so systému na ktorom je, takže som to večer zabalil a nahral tam starý dobrý grub, kde stačilo s liveCD zmeniť jeden konfigurák a bolo po problémoch. A toho je viac, proste mne nevadí, že je software prívetivejší, dakedy sa to hodí, ale nech nechajú aj volné ruky na jeho prispôsobenie na úrovni konfiguračných súborov, o tom je linux nie? Nepotrebujem druhý windows, a v poslednom čase mám dojem, že sa ním linux stáva.
                            R.K
                            • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 28.08.2013 | 13:55
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník
                              BFU si dajú stable verziu, alebo LTS. Je jedno ako sa to volá. Kým sa novinky dostanú do stabilnej vetvy distribúcie, tak je to už dávno odladené v testovacej alebo vývojárskej vetve.

                              Príklad s GRUB ktorý si uviedol patrí na smetisko dejín. LiveCD má pri štarte voľbu "oprav zavádzač systému", a tá voľba je tam ož pekných pár rokov. Funguje. Takže ten Tvoj dojem stratil zmysel, rovnako ako si stratil čas s hľadaním riešenia ktoré si mal pod nosom.
                            • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 28.08.2013 | 23:32
                              Avatar user   Návštevník
                              Príklad s GRUB-om bol dobrý.Každý kto mal niekedy problém s GRUB 2, hneď pochopí o čo tu ide. A v poslednom čase to neni jediná vec podľa hesla: Robme veci zložitejšie, nech sa v tom bežný user nevyzná.
                              • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 29.08.2013 | 12:32
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                Mal som, a opravil sa mi vyššie uvedeným spôsobom.
            • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 19:53
              Avatar Johan   Návštevník
              Čo konkrétne je tá hrúza a ako by to malo vyzerať?
              • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 27.08.2013 | 20:46
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Viď vyššie.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 28.08.2013 | 12:08
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      čo mňa zaujalo za posledné roky: 1) linux ide na hocijakých mini srandách ako to raspberry, najrôznejšie tablety a neviem čo 2) ubuntu do mobilu a rôznych tabletov a neviem čoho 3) libreoffice 4) steam
      • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 28.08.2013 | 13:06
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Tie čínske doštičky s Android/Linuxom sú fajn, sám to mám ako domáci server. Bohužial sa na Ubuntu smartfóny nepodarilo vyzbierať dostatočnú čiastku, tak uvidíme ako to s ním bude ďalej, rozhodne je to škoda.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 28.08.2013 | 17:29
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          ale vieme to ovplyvnit, staci nam predat 775 484 697 000 zobrazeni reklamy s cenou 15 Eur/CPT , este odvedieme zopar percent z dani a prispejeme aspon 15 000 000 dolacov :)
    • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 05.09.2013 | 09:43
      Avatar Dědek   Návštevník
      Mě se nelíbí, k čemu to celé spěje. V Androidu 8.0 se zcela jistě po startu objeví jen dva widgety. 1. Vypnout, 2. Do obchodu. BTW: nejde se sem registrovat, cvičené opice našli po cestě bednu s banánama.
      • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 05.09.2013 | 10:34
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Pod akým nickom si sa registroval?
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: v čom sa zmenil Linux za posledné roky? 07.09.2013 | 21:10
      Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
      1. KDE 4, Gnome 3
        Príchod týchto prostredí zmenil prakticky všetko. Ich predchádzajúce verzie boli omnoho viac konfigurovateľné, stabilné a rýchle. V konfiguračných súboroch bol poriadok a malo to nejakú tú vnútornú logiku. Príchod KDE4 som niesol dosť ťažko. Bol to nový projekt, neodladený, nedokončený, nestabilný a čo bolo ešte horšie, KDE 4 bolo vo všetkých KDE distribúciách Linuxu. To ma donútilo prejsť na Gnome 2, čo bolo ako znovuzrodenie v jednoduchosť a stabilitu, ale dlho som si to neužil. Príchod Gnome 3 bolo rovnaké fiasko ako KDE4. Zozačiatku. Teraz je to omnoho lepšie, ale stále tieto prostredia považujem za zlé rozhodnutia.
      2. Ubuntu, Unity
        V súčasnosti perfektná voľba pre bežných laikov a ľudí, ktorí nemajú čas sa hrať s útrobami distribúcie. Skvele odladená distribúcia už od základov na prakticky ľubovoľné železo. Bol som dosť prekvapený funkčnosťou každej jednej komponenty na MacBooku s bežiacim Ubuntu 13.04. A čo sa týka predchádzajúcej kritiky Gnome 3, Unity je skutočne použiteľné prostredie na prakticky čokoľvek. Svojou funkčnosťou a jednoduchosťou práce sa mi v novom Ubuntu pracuje omnoho lepšie ako v OS X. (Doteraz neviem, čo všetci na tom OS X vidia. Linux je lepší.)
      3. Linux Kernel: acpi, web kamery
        Pre používateľov *bookov dôležitý bod. Linux mal veľké problémy s podporou webkamier - teraz sa už asi nenájde webkamera, ktorá by nemala v Linuxe podporu. Ale webkamery nie sú nič oproti zlepšeniu napájania. Nízka výdrž batérie je na Linuxe problémom už iba vtedy, keď je distribúcia zle odladená. Pred niekoľkými rokmi to bol neriešiteľný problém. Už neviem, ktoré komponenty jadra sa preprogramovali - ale v tomto smere jadro Linuxu vykročilo perfektnou cestou.
      4. Do administrácie Linuxu som sa nikdy hlboko neponoril, takže radšej túto oblasť nebudem chváliť či kritizovať. Musím však dodať, že ak nejde o Arch alebo Gentoo, dnes je hotové peklo nastavovať systém pomocou konfiguračných súborov.