V súčasnosti je naozaj veľa distribúcií, s rôznym výberom softvéru. Aké programy vám však chýbajú? Čo a prečo pridávate?
Pýtam sa pre prípravu média so zdrojmi softvéru. Hľadá sa inšpirácia :)
V súčasnosti je naozaj veľa distribúcií, s rôznym výberom softvéru. Aké programy vám však chýbajú? Čo a prečo pridávate?
Pýtam sa pre prípravu média so zdrojmi softvéru. Hľadá sa inšpirácia :)
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
a nie je to individualne?
Preto to sem dávam, lebo viac ľudí znamená viac rôznych potrieb
Vlc, gnome-chess, audacious, filelight, chrome/chromium, midori, filezilla, mc, uck
Keďže ja fičím terazky na Xubuntu:
- do preč išel Abiword, Gnumeric a nejaké prehrávače
- Pridal som Open Office, VLC, nejaký grafický HWINFO, Guvcview, Skype, PDF Editor
- plánujem niečo na strihanie videa a zvuku
a to je tak nateraz asi všetko.
značím si čo som zatiaľ nemal v dlhánskom zozname, ďakujem
Ja? Nič. Správna distribúcia má obsahovať všetko potrebné pre pokrytie základných potrieb. Ak sa vyskytnú nejaké špecifické potreby, tak ich riešim dodatočne. Ale list aplikácií ktoré by som sa snažil vždy po inštalácii akejkoľvek distribúcie nemám, aj keď som Linux začal používať už v minulom tisícročí. Výnimkou je ovšem gentoo, ale to nie je distribúcia. Gentoo je metadistribúcia obsahujúca v základe len system (minimal). Teda až na jednu drobnosť, vyhadzoval som [Open,Libre] Office (org) a nahradzoval ho gnome office ktoré malo nižšie nároky na HW a zapadlo do mnou používaného gnome desktopu. Ale to je o výkone stroja a nie o výbere aplikácií, a v dnešnej dobe to už nie je potrebné. Dnešný mobil má lepší HW ako stroj na ktorom som to office zamieňal.
Ak sa chceš opýtať ktoré alternatívne programy ľudia preferujú na úkor predinštalovaných a prečo, alebo ktoré aplikácie by radi videli v Greenie, tak to preformuluj.
zaujímavá odpoveď. skúsim preformulovať otázku v tomto prípade takto:
- aké programy používaš ty a myslíš si, že sú pre začiatočníka až pokročilého (nie experta) zaujímavé, dobre použiteľné a tak podobne?
- aké programy by si odporučil na DVD, ktoré obsahuje výber z ubuntu repozitárov? Teda veci, ktoré možno z neho ľahko doinštalovať do ubuntu/greenie/mint/whatever a logicky by po tom siahla hlavne cieľová skupina - ľudia bez internetu alebo s pomalým či dátovo obmedzeným internetom?
Prvú časť otázky máš zodpovedanú. A druhú časť máš z nej priamo vyplývajúcu. Ak chceš reálne informácie, tak môžeš využiť dve cesty. Tebou obľúbenú anketu alebo automatické kolektovanie štatistických údajov. Anketa, tak ako táto otázka Ti nepokryje štatistickú vzorku užívateľov, a to kolektovanie údajov bolo tŕňom v oku až ho museli zrušiť.
A navyše, Linux sa vyvíja tak rýchlo, že bez internetu s použiteľnou rýchlosťou nestihne apikovať záplaty a rád sa zapojí do zombienet-u. Inak, neviem čo považuješ za slabý internet. Ja som s Linuxom fungoval aj na pomalšej sieti ako je teraz tá brzda po vyčerpaní flat internetu.
k rýchlosti a dátam: ani ja nemám problém s pomalým netom, ani iní ľudia s dostatkom skúseností. Ale čo úplné lamky?
automatické zbieranie samozrejme poznám - na to som sa pozrel pred položením tejto ankety. pridané sú populárne programy, i tie, o ktorých som ani nevedel, ale inde majú popularity dosť. A keďže to bude asi hlavne pre ľudí na slovensku a v česku, tak sa pýtam takouto anketou práve tu.
Ani úplné trúby si nevypnú záplaty a nebudú sa sťažovať že im ide pomaly napríklad jutúb keď inštalujú nový SW alebo záplaty. A anketu môžšéš dať vľavo dole.
ehm... takú trúbku mám od seba teraz 3 metre, a to má legálny win7, výkonný pc a ide mu to ako keby to bol stroj stavaný na Windows 98... nikdy nepodceňuj ľudskú lenivosť a hlúposť :)
Anketa od mňa tam teraz je. tu ma ale skôr zaujíma, čo ľudia používajú. tak to by muselo byť brutus veľké množstvo možných odpovedí. kolega hore sa vyjadril tak ako som si prial, napríklad.
Od rýchlosti internetu si zázrakom prešiel k rýchlosti PC.
K tomu zoznamu:
Chceš to presnejšie?
Času moc nieje, ale už som začal písať skript čo z Ubu spraví celkom fajn distro :) Teda toto je len časť kde sa pridávajú odstraňujú balíčky. Potom ešte skripty čo sa ťa pýtajú či chceš ikony na ploche (osobne nepoužívam) a iné ptákoviny.
díky, Blender ma napríklad vôbec nenapadol
Ak ti do toho môžem kecať, tak numlockx, hsetroot, wmctrl by som určite dal do základnej výbavy. To že nieje numlockx by default ma štve, ja viem že veľa ľudí má čínske nootebooky bez numerickej klávesnice, ale zas tí čo ju majú si to musia uháčkovať sami. hsetroot rovnako, prečo nechať užívateľa hľadať kde si zmeniť pozadie keď je napríklad na tento nástroj zvyknutý a ešte ho môže poučiť aj v skriptoch, toto žiadne klikátko nenahradí. wmctrl jak by dal, nastaviť si správanie okien podľa svojich predstáv by mala byť samozrejmosť a nie vec podivínov :)
Niečo rozumné na IRC, Pidgin a podobné na to zrovna nehodia. Beriem to tak, kde si môžeš posťažovať na softvér keď nie na IRC daného developera? Ja viem v bugzille, ale kto to tam bude písať a kto čítať, keď si môžete spolu pokecať a vyriešiť to hneď.
git, curl, wget, to je v každom druhom návode a nebýva to zvykom mať by default, možno by som ešte pridal cmake.
Ty tuším používaš LXDE, to má tuším vlastný kompozitor, ja používam compton, možno by stál za test.
všetky tieto veci pridávam, sú to krpčeky :)
Stano, ešte by si mohol urobiť verziu kde by nebolo skoro nič. Teda napríklad svokor používa iba vlc a operu, ja 5 :)
Bola. Či ešte bude, to uvidíme. Opera je len stará a alfa
Ubuntu a Debian minimal installation CD je už dávno hotové. Inak k tým programom od Bedňu: Myslíš si že ich BFU niekedy v živote použije?
Ako náhodná vzorka BFU, myslím že nie. Nemal som clue že také niečo existuje.
Keď o tom napíšem článok, tak by si to aj vyskúšaľ, alebo je to škoda roboty?
Teda keď ťa tu máme ako vzorku, tak som to využil :)
Pokiaľ bude článok Slovensky a nie v sudo apt-get install -r+f/ bash jazyku, prečo nie? :)
Je toto dostatočne slovensky?
Pokiaľ áno, nachystaj si niečo do virtuálky, alebo na extra partíciu a možno sa mi to cez víkend podarí zosmoliť.
Celkom dostatočne, i keď do takých vecí som sa nepúšťal. Na hranie mám 40G partíciu, terazky je tam stará otvorená susa 11.3/32b.
Môže byť alebo treba niečo novšie?
Požívam veci ktoré majú nemenné nastavenia už roky, takže malo by to byť OK. Ten OS má ešte podporu? Pokiaľ áno daj si tam aspoň zbehnúť updaty, nech sa s tým potom nemusíš párať.
Ver si že si hacker, je to v tebe nebráň sa tomu a vzdelávaj sa budeš sa mať v živote lepšie :)Potom keď niekomu ukážeš ako ovládaš desktop, tak zahodí Windejsi aj s Jabkom :)
Ja tak môžem hack-núť akurát tak skobu do záchodovej poličky.
Zuza pôjde preč, mám čerstvú Mätu alebo #!.
Asi končím, aby ma Stano neposlal do riti, že mu spamujem tému:)
Stano má rád #! :)
A môžeš napísať čo tam pridávaš :)
#! už je tam. Páni, chodí to jak gula :)
A tu máš sľubovaný článok. http://linuxos.sk/clanok/vytvorte-si-desktop-pod-svojich-predstav-iii-diel-/
Dlhšie mi trval boj s našim CMS ako napísanie článku, nepodarilo sa mi ani formátovanie ako som chcel.
Odkaz pre Mireca, buď tam hoď len klasický HTML formulár, alebo MarkDown, toto je nepoužiteľné.
No z hsetroot som hotentot, rozhodol som sa domrviť ntb po návrate z dovolenky. Majte sa tu zatiaľ pekne a nehádajte sa :)
Peknú dovolenku, tak po dovolenke tu už budeš mať aj niečo ďalšie.
Čo sa týka hádiek, však to poznáš, čo sa škádlivá to sa rado má :)
avidemux, curlew, qbittorent, fbreader, smplayer, gnome-system-monitor, rfkill ak neni
väčšinu mám, díky
K nametom vxmery-ho pridavam este google chrome /uz avizovali prichod 64 bit. google chrome a jeho vyhody/ + nevyhnutne aj viber, aj ked je zatial len pre 64 bit. procesory.
Ja pridavam v Archu (KDE prostredie) nasledovne: deadbeef, digikam, darktable, gimp, (s)mplayer, mc, yakuake, krusader, gwenview, ktorrent, k3b, avidemux, kdenlive, easytag, krename, gparted
Tu som včera pisal komentar ale nejak sa nezobrazil.Tak základnú myšlienku. Menej je viac. Distribúciu nerobí softvér ale konfigurácia a priadaná hodnota ktorú prináša. Rovnako pridanú hodnotu tiež možu priniesť umelecké diela ako obrázky, ikonky, fotografie atď. Skladať distribuciu zo softvéru je hlúposť, distro stoji na myšlienke.
+1
:-)
jednoznačne skype !!! ďalej sa zbavujem nepotrebností ako totem lebo vlc úplne stačí a je to aj to najlepšie na linux ! ďalej ubuntu-restriced-extras potom témy plno musím zhánať všade po internete :D (témy jednoznačne ***** !) určite niečo ako clementine nech je to jednoduché ale má to veľa funkcii ak si chcem poriadne zahrať minecraft nalejme si čistého vína openjdk neni to pravé orchevé hlavne čo sa fps týka takže toho sa zbavujem a javu inštalujem s tadeto https://launchpad.net/~webupd8team/+archive/ubuntu/java na mc fórach je toho plno takýchto návodov od tohoto jednoduchého až po zložité
jo a hociaký iný bittorent klient ako transmission fuj .... ničo čo má aj nejaké funkcie
PS tento balík ti stiahne a nainštaluje originál oracle javu ! dokonca ju vie aj aktualizovať 100 spokojnosť ! + nainštalovať jej plugin do brosweru tiež zvládne automaticky !
a zabudol som na kdenlive ktorí sa vyrovná aj sony vegas a to nehovorím len ja !
No suhlasim s tebou asi v 3 veciach. VLC je super, tak isto aj transmission je lepsie vymenit pokial clovek rad taha velke objemy a casto po bittorrent protokole - moje odporucanie je KTorrent.
Co sa tyka Javy, no pokial to niekto vyuziva ako ty tak neni o com :) = Vymena
Ale s tym Skypom.... to mi trha srdce, ako moze, nejaky uvedomely clovek ktory pouziva slobodny operacny system, doslova rozburat myslienku toho OS a nasypat tam taky hnoj. Ja viem, uz tu boli na to temy tak isto ako aj na systemd. Nebudem rozsirovat a ohne nenavisti no len mi to neda...
Ktym temam +1. Ked si vie clovek dobre spravit svoj desktop tak vie aj celkom dobre "prilakat" neznalcov tohto OS a ukazat im ze Widle niesu vsetko co tu mame.
skype tiež nemám rád ale každý ho používa a inak sa nedotelefonujem ....
<style>p { margin-b</style>aj keď mi tak nevadí uzavretý kód vlastne vôbec (ťa možno sklamem) ale vadí mi 1.že to vlastní Microsoft lebo tý nevedia nič iné než veci poviem to tak že skur**** a nanucovať uživatelovy čo nechce 2.že z prvého vyplýva je to dobabrané 3. ako keby na Linux naschvál robili horšiu variantu
nesklames :) to co ta s*re je to iste co vacsina linuxakov vcetne mna
Mne sa zas transmission veľmi osvedčil, a to torrenty mám fakt rád. Ale mne stačí čokoľvek a nepoužívam KDE či Javu. Do lxde/xfce nepoznám nič lepšie
Stano ale ved KTorrent mozes pouzivat aj v XFCE/LXDE. Ja som transmission po case vymenil. Na stahovanie staci ale akonahle som chcel seedovat a nastavovat tak to islo dolu vodou a vtedy som objavil KTorrent.
Môžeš, ale zvýši to nároky na RAM. A šetrenie RAM je jeden z najčastejších dôvodov na výber homogénneho sedenia v rámci odľahčeného desktopu. Je pravda že cena za RAM je nízka, ale dostupnosť alebo počet slotov môže byť problém pri niektorých zostavách.
Ja pridávam VLC, Clementine, Grub customizer. Používam Linux mint.
Vyberáme, vyberáte, všetci vyberajú - a čo tak začať pekne tým, že prídem do obchodu, poviem, že toto chcem a toto nie. Akože je to s predinštalovaným OS a balastom, ktorý s tým obdržím??. Možno niekto položí otázku - ako to súvisí s primárnou témou diskusie - veľmi
a preto to tu je, aby nebola hromada balastu. na iso obraze systém, kde bude to čo treba a kto chce niečo extra, nech si doinštaluje z internetu, alebo z iného zdroja. a toto je hlavne o tom, o čo je vlastne záujem pridávať. čo urobiť, aby sa dalo nainštalovať cez médium pre ľudí bez netu alebo s obmedzeným netom.