Caute, neviem overit MD5 suboru, zadam "md5sum -c" ale vypise mi ze:
: Adresár alebo súbor neexistuje
: ZLYHALO otvorenie alebo čítanie
md5sum: WARNING: 1 listed file could not be read
Co s tym?
Caute, neviem overit MD5 suboru, zadam "md5sum -c" ale vypise mi ze:
: Adresár alebo súbor neexistuje
: ZLYHALO otvorenie alebo čítanie
md5sum: WARNING: 1 listed file could not be read
Co s tym?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Otvoriť terminál a zadávať:
a potomhttp://linuxos.sk/wiki/overenie-md5-sumy-pod-win/
https://www.phil.muni.cz/~letty/linuxfaq/17-md5.html
https://www.hojko.com/checksums-t85956.html
text z príručky: http://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/slovak_17.0.pdf str. 9: Ak používate niektorú verziu Linuxu, pravdepodobne už máte nainštalovaný program na kontrolu md5sum. Otvorte terminál a pomocou „cd“ prejdite do adresára vášho ISO súboru (napr. ak je súbor „linuxmint.iso“ na Ploche), zadajte:
cd ~/Plocha
md5sum linuxmint.iso
Md5sum *
Toto urobí súčty všetkého v adresári
Diky chlapi, mal som opacny problem, v total commanderi som si spravil MD5 checksumy a integritu dat (spolahlivost citania z ntfs) som si chcel overit aj v linuxe.
No problem bol v inom formate zapisu md5 suctov do textoveho suboru.
Konkretne TC to uklada takto:
84f99294c57c810aad13d38961baf504 *SUBOR.iso
V linuxe:
84f99294c57c810aad13d38961baf504 SUBOR.iso
No a par hodin v cudu...
Aky je teda oficialny format?
To číslo je MD5 súčet.
Myslím ten chaos znakov.
Teda aby som to upresnil
Inak to že to TC robí inak nieje nijak prekvapivé a budeš si to musieť skonvertovať.
Mam este otazku, v TC som si pre niekolko adresarov vytvoril sha1, takto:
/dokumenty
/dokumenty.sha
Vnutorny format je taky, ze najprv je hash potom nazov suboru aj s cestou.
Problem je ten, ze v linuxe to neviem skontrolovat, vraj nevie najst subory. Neviem kde robim chybu, skusal som ten subor sha skopirovat do toho adresara kde maju byt subory na kontrolu, ale ani to nefunguje (mam tam aj dalsie vnorene adresare).
Podporuje teda linuxacky "shasum -c" alebo "sha1sum" kontrolu hashov v textovom subore aj s cestou, aj dalsie vnorene adresare?
Hviezdicky, ktore vytvoril total commander som odstranil, ale nepomohlo to.
Alebo mi poradte nejaku klikaciu utilitku na vytvaranie aj kontrolu md5, sha1...
Dakujem
Keď md5sum vypíše failed, tak napíše aj na krorom súbore. Obvykle je to súbor čo má zle označený formát dát (binárny/text, teda tú hviezdičku pred menom), alebo má textový súbor s kontrolnými súčtami zlé zalamovanie riadkov (má v riadku navyše znak návrat tlačovej hlavy). Čo mýslíš, ktorý je to prípad?
Neviem, failed pise vsade... V tc som si vytvoril adresar TEST, a spravil md5, hviezdicky som odstranil, a vyzera to takto:
f496a6bcfb44b0573158a050a9398137 TEST\0lcy6uljkigy3whx8zt13feo2ocy.pdf
fcbf7bf006039b4d86e8f828a53432a6 TEST\EN2855-D.PDF
26efa0f764b77ce7819f0f1de7dcff11 TEST\GT.pdf
Skusal som opacne lomitko, nic aj pred TEST, nic, vsetko failed
To si urobil zle. Čo určujú tie hviezdičky?
Neviem na co tam su. Skusal som to zmodifikovat takto:
./TEST/0lcy6uljkigy3whx8zt13feo2ocy.pdf
Neviem co uz mam robit...co mu vadi...
Bedna: s cim to mam skonvertovat?
Ak je tam hviezdička, tak sa to kontroluje ako binárny súbor. A ak tam nie je, tak sa to kontroluje ako textový súbor. Samotný program ktorý vykonáva kontrolný súčet musí správne rozoznať typ súboru keďže v textovom súbore sa niektoré znaky nevyskytujú.
A ak to ten TC nevie určiť, tak mu nahlás chybu. Máš ho predsa zaplatený, a tým pádom k nemu máš podporu. Autor komunikuje po francúzsky a aj po anglicky. Alebo ho vymeň za program ktorý to vie. Programy pre md5 a napríklad sha boli portované do aj windows, cez cygwin.
Ale ja nemam problem ani s TC ani s windowsom. Mam spravene sha aj md5 kontr. sucty v TC na externy HDD. No a potrebujem ich overit v linuxe, chapes?
Sha je robeny pre adresar, proste som oznacil adresar v TC, dal som vytvorit sha, vsetky sucty sa ulozili do suboru s nazvom sha (alebo md5, to je jedno nefunguje mi ani jedno). Ked pozriem ten sha subor, tak je tam kont. suma a za tym cesta k suboru aj s cestou pre podadresare.
V linuxe to neviem skontrolovat...
programy pre md5 a sha fungujú v lĹinuxe bez problémov. Tvoj problém je ale pri používaní plateného programu pre nelinuxový operačný systém. Toto chápem bez problému. Takže sa ozvi autorovi toho plateného programu, a rieš to s ním.