bootovanie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.02.2015 | 14:40
peter   Návštevník

Mam novy notebook asus x205ta, s windows 8.1. mam vypnute rychle spustenie aj v nastaveniach, v uefi vypnute secure boot. na usb som pouzil aj unetbootin aj rufus. v uefi mi aj ukaze v nastavenach usbcko no zakazdym mi spusti len win, ked dam zakazat win v menu boot a v menu save and exit kliknem na usb kluc tak mi nic nenabehne len cierna obrazovka a opat do uefi

    • RE: bootovanie 04.02.2015 | 14:42
      Avatar peter   Návštevník

      vedel by mi niekto poradit co s tym? skusal som aj ubuntu aj elementary os. ani jedno nefungovalo. moze to byt pomalym klucom?

      dakujem za kazdu radu

      • RE: bootovanie 04.02.2015 | 15:13
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ahoj, na tvorbu bootovacieho USB používam Win32 DiskImager, čo je program pod windows, ten sa mi osvedčil, pretože UnetbootIn s niektorými distribúciami nefunguje. Ak nemáš počítač s windows, pod linuxom je Suse studio disk imager alebo tak niečo, ten tiež dobre funguje. Ďalej platí zásada, že na inštaláciu v UEFI musí byť 64 bitová inštalačka Linuxu, 32 bitová pod UEFI nefunguje. Keďže tam máš Win8.1 takže máš pravdepodobne GPT tabulku na disku a inštaláciu v UEFI. Ja mám Asus X200MA, čo je podobný počítač. Viem, že som tam mal potom trochu aj problém s Biosom, musel som nahrať najnovšu verziu Biosu a až potom to šlapalo k najväčšej spokojnosti. Takže aktualizuj Bios, Vytvor bootovacie 64 bitové USB, pri štarte so zasunutým USB stlač Esc, vyber USB v UEFI a nabootuj. Potom by to už malo ísť bez problémov. Mimochodom pomalým kľúčom to určite nebolo, skôr zle nahratý obraz alebo voľba UnetbootIn alebo 32bitová verzia obrazu.

        • RE: bootovanie 05.02.2015 | 10:51
          Avatar peter   Návštevník

          vdaka za rady. hned od zaciatku som pouzival 64bitove instalacie. podla rady som nahral najnovsi bios. na stranke asusu v podpore na moj notebook, bol na vyber len win8.1 32bit. stiahol som a updetol. vsetko prebehlo v poriadku. tak som skusil dat nabootovat aj 32bit verziu kedze v tej podpore bol len 32bit. nepomohlo nic. vzdy len preblikne cierna obrazovka a nabehne bude uefi alebo win. podla toho ci ho dam zakazat bootovat alebo nie. moze byt ze do toho notebooka ani nedam linux?

          • RE: bootovanie 05.02.2015 | 10:56
            Avatar peter   Návštevník

            este som nasiel usb configuration ehci je tam moznost povolit zakazat a xhci, bez moznosti vyberu, moze to mat tiez vpliv na to?

            • RE: bootovanie 05.02.2015 | 10:59
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Chceš prevádzkovať dual-boot?

    • RE: bootovanie 05.02.2015 | 15:12
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

      ahoj, tu riesili instalaciu linuxu na tvoj notebook:  http://askubuntu.com/questions/551320/ubuntu-on-asus-x205ta

      a u mas kompletny navod pre ubuntu 14.10: https://github.com/lopaka/instructions/blob/master/ubuntu-14.10-install-asus-x205ta.md

      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: bootovanie 07.02.2015 | 16:44
        Avatar peter   Návštevník

        tak ako v navode som uz predtym zakazal secure boot aj v tom usb som prepol na EHCI, v tejto moznosti sa dalo prepnut povolene zakazane vyskusal som obe moznosti a nic mi nezacalo bootovat. ono to ako keby nedovolilo nabotovat nieco ine ako win.