Ahojte používa niekto túto distribúciu , aké máte s nou skúsenosti a podobne . Ďakujem
OpenSuse 13.2
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Ahojte používa niekto túto distribúciu , aké máte s nou skúsenosti a podobne . Ďakujem
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
SuSe=M$ fans ;)
Zabudol som: Podte do mňa :)
Anička zo Suse keď napísala kritiku do vlastného tímu a vyzdvihla politiku Debianu tak ju skoro ukrižovali. Toto beriem ako veľké mínus pre Suse.
a šak aspoň nejaké vyjadrenie že prečo M$€ fans :) tak neviem no chcem to skúsiť ale prečo nie ? Ináč pojdem na jessie :) momentálne mám freebsd , gentoo , a debian som používal , neviem či to má znamenať ako nedávaj si ubuntu lebo debian je lepší :) čo aj jekde má byť zádrhel v suse ??? ďakujem
vsak vyskusaj a uvidis. naposledy som ho pouzil asi pred 4-5 rokmi. bola to fajn distribucia, s Yastom (konfiguracny tool + instalacia balikov), s dobrou podporou a vlastnou build-ovacou sluzbou. ako stoji teraz na tom neviem. jessie vs opensuse, asi by som si vybral jessie.
Aktuálne tu mám openSuse a dal by som mu šancu. Zatiaľ som bol najspokojnejší - rýchlo som si zvykol na YaST a išlo to relatívne dobre (na pár bugov KDE). Ale čím viac mám toho nainštalovaného, tým je pomalší, najnovšie mi nejde aktualizovať, nevie vymazať akýsi starší balík či čo (skúsenejší linuxák by si s tým vedel poradiť, ja sa chystám preinštalovať).
PS: ja mám linux iba ako živé usb na notebooku + som lama, takže to treba brať s rezervou. Inak u mňa veľmi solídna distribúcia.
YAST je veľmi rýchly. Inštalácia balíkov cez urpmi je fakt o dosť rýchlejšie ako cez yum alebo aptitude.
To je asi jediná výhoda podľa mňa.
ano cez usb sa to môže spomalovať , včera som sa dokopal k vyskúšaniu LIVE cez usb3 štart mi trval dosť dlho ale nabehlo to . Naozaj vyzerá byť celkom slušná táto distribúcia , takže asi pôjdem aj ja do nej ;)
Môžeme pomaly zakladať slovenskú openSUSE komunitu, keď už sme dvaja :)
hm komunitu :) :) no ale určite to snáď :) bude lepšie ako keby to malo byť ubuntu / deriváty
no teestujem testujem ale ešte som tomu na chut neprišiel :)
zatiaľ sa mi to zdá také divoké
Otvorenú Zuzu som pár krát skúšal v kabáte KDE, na trvalý vzťah to však nevydalo. Mandžárko s KDE bolo omnoho rýchlejšie. Ale to je zrejme tým, že Zuza má robustnejší základ.
v com ma robustnejsi zaklad?
No dobre chalani je to pekná distribúcia ale nakoniec nie je az taka dokanala v co som dufal ze bude , vyskusana na 3 pc v 3 konfiguraciach , ci z 2GB alebo 4GB ram , Nvidiami a podobne a stale sa niekde zasekavala . tak najblizsie ju mozem skusit tak o 2 roky :) teraz bude nasledovat Fedora 22 , ( desktop manager bol KDE 4 , plasma 5 v Suse ) tak zatial k tomu tolko .
(Opensuse13.2) Stiahol som to, nainštaloval, vyskúšal, po pár dňoch odinštaloval. Výsledok: pomalé, nevyhovuje mi.
opensuse nie je "zlé" distro, len je to akoby jupiter medzi planétami slnečnej sústavy ....
veľa vecí spustených nakonfigurovaných automatizovaných a to je možno dôsledok jej "pomalosti" avšak za tú výhodu, že väčšinou keď do nej dačo "zastrčíš" budeš uspokojený...
nakoniec je tu možnosť minimálnej inštalácie, avšak isté "susácke" prvky neodstrániš, pokiaľ nie si programátor, ale načo by sa s tým niekto zaťažoval, buď mu to bude vyhovovať alebo to si radšej zvolí iné distro a má čo chce...