Caute,
Mam takuto otazku:
Viete niekto klavesove skratky na oznacovanie textu pri kopirovani v aplikacii gnome-terminal, aby som nemusel pouzivat mys ?
Caute,
Mam takuto otazku:
Viete niekto klavesove skratky na oznacovanie textu pri kopirovani v aplikacii gnome-terminal, aby som nemusel pouzivat mys ?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Uplne bez pouzitia mysi sa v standardnom gnome terminali asi kopirovat neda. Ale ked pustis screen, tak ten ma copy-mode, kde mozes kopirovat text len s pouzitim klavesnice. Vkladat sa to da ale zase len do screenu myslim - teda neda sa vlozit text mimo ten terminal.
http://askubuntu.com/questions/55162/shortcuts-to-select-text-in-terminal
odporucam tmux namiesto screenu.
Čo by mu TMUX okrem záchodovej licencie priniesol?
Mám taký pocit, že tmux má príjemnejšie ovládanie. Možno, že to je len pocit, ale screen som si nikdy nevedel osvojiť.
Tak pocit sa nedá vyvrátiť :) Mne prídu všetky terminálové aplikácie rovnako uletené. Teda okrem výborného textového editoru Textadept, ktorý sa dá spustiť aj v terminálovom režime a všetky skratky ostávajú ako v klasickom GUI editore, trochu som ho spomenul v blogu.
Uletený je, ale nevyhadzuje chyby keď sa prepnem cez su. Tiež parametre sa mi zdajú zrozumiteľnejšie. Možnosť ovládania myšou (prepínanie okien, panelov, zmena veľkosti panelov, označovanie v copy režime ...) je už len čerešničkou na torte.
dalsia ceresnicka je "tmuxinator".
a ak nechces pouzit tmux, tak mozes selection vygrepovat a pouzit "xclip"
prapadne to catnut do nejakeho temp file.
http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/p%C5%99%C3%ADkazov%C3%A1%20%C5%99%C3%A1dka/termin%C3%A1l?redirect=1id=termin%C3%A1l#kop%C3%ADrov%C3%A1n%C3%AD_textu
Toto nerieši otázku.
Aha oznacenie textu, zle som to pochopil. Myslel som fungovanie ctrl+c, ctrl+v.
na vkladanie sa mi zda ze funguje CTRL + INSERT
alebo CTRL + SHIFT + INSERT
na kopirovanie vzdy pouzivam mys
Ahoj,
oznac si text a skratka je Ctrl+Shift+C na kopirovanie, Ctrl+Shift+V je na vkladanie.
Testovane na Ubuntu 14.04 LTS
Jediná skratka na označenie textu v emulátore terminálu je select all, to ale asi nerieši tvoj problém. Ak potrebuješ editovať nejaké texty a máš prístup bez grafiky, tak si pozri návod na vi(m), alebo wordstar kompatibilné editory.
Ak len potrebujes označený text tak CTRL+SHIFT+C a pre vlozenie CTRL+SHIFT+V a ak chceš dá sa tak isto v NANO editore bez označovanie kopírovať aj celí riadok tam kde máš blikájuci kurzor to znamena Cut TEXT a Uncut Text CTRL+K a CTRL+U.